Vyhořelý Libušín pod konstrukcí zatím bez střechy. (21. června 2014)

Vyhořelý Libušín pod konstrukcí zatím bez střechy. (21. června 2014) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Lidé přispěli na opravu vyhořelého Libušína už více než sedmi miliony

  • 2
Na obnovu vyhořelé Jurkovičovy chaty v beskydských Pustevnách lidé poslali už přes 7,5 milionu korun. Valašské muzeum v přírodě počítá s tím, že nakonec od dárců získá kolem deseti milionů. Oprava Libušína začne příští léto, skončit by měla v roce 2017.

„Dohromady jsme od 4. dubna k poledni 1. července vybrali 7 526 174 korun,“ oznámil ředitel Nadačního fondu Českého rozhlasu Přemysl Filip. Sbírka, kterou pro Valašské muzeum v přírodě Český rozhlas organizuje, přitom pokračuje až do konce letošního roku.

Celková částka se skládá z peněz, které poslali zájemci Českému rozhlasu na bankovní účet nebo prostřednictvím dárcovských DMS, ale také z hotovosti, kterou vybrali do kasiček pracovníci skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm.

Od požáru po konstrukci

JAK JE ZNALI VŠICHNI. Dvojice slavných dřevěných staveb od Dušana Jurkoviče....
Rozsáhlý požár chaty Libušín v Beskydech. Stavba pochází od známého architekta...
Co zbylo... Ze slavné Jurkovičovy chaty zůstalo po požáru jen torzo.
Vyhořelý Libušín pod konstrukcí od rozhledny Cyrilky. (21. června 2014)

„Musím neskromně říct, že jsem takovou částku očekával. Mobilizační schopnost rozhlasu jsme si vyzkoušeli už při loňských povodních,“ okomentoval průběžný výsledek sbírky ředitel rozhlasu Peter Duhan.

Muzeum počítá s deseti miliony podpory

Moravskoslezský kraj záhy po požáru zaslal muzeu 575 tisíc na zajištění budovy, které hrozilo zřícení. Dřevo na obnovu Libušína zase darují Lesy ČR. „Cena dřeva na obnovu je asi tři čtvrtě milionu. Důležitá je hlavně jeho kvalita a období těžby. Proto pomoc Lesů ČR vítáme,“ poznamenal ředitel muzea Jindřich Ondruš.

Očekávaných deset milionů, které by se mohlo podařit vybrat od veřejnosti, pokryje ale jen část oprav. Celkové náklady rekonstrukce se vyšplhají zhruba na 83 milionů korun. K pokrytí výdajů by měla výrazně pomoci i pojistka, kterou však pojišťovna proplatí až po úplném vyšetření požáru policií.

Památku architekta Dušana Jurkoviče z roku 1899 zachvátily plameny v noci na 3. března. Požár podle ministra kultury Daniela Hermana způsobil škodu přes sto milionů. Příčinou byla špatná konstrukce komínu, který po přestavbě krbů v roce 2008 nebyl tepelně odizolován.

Podívejte se, jak požár Libušín poničil: 

3. března 2014

Libušín chrání zvláštní konstrukce

Podle Ondruše dostala policie posudek hasičů v tomto týdnu a vyšetřování by mělo zabrat minimálně osm týdnů. Z výsledku policie pak muzeum vyvodí právní důsledky, podotkl Ondruš.

Už na začátku června muzeum nechalo pokrýt vyhořelou budovu konstrukcí, která ji chrání před horskými povětrnostními podmínkami. Konstrukce navíc stavařům umožňuje pracovat bez ohledu na rozmary počasí. V současné době je obnova ve stádiu předprojektové dokumentace, vlastní oprava by měla začít v srpnu 2015.

Muzeum zrestauruje Libušín podle dobové dokumentace z roku 1925. Budovu by mělo oficiálně otevřít v roce 2017.