První prototyp ukrajinského dronu je už podle organizátorů sbírky na světě. | foto: Narodniy.org.ua

Ukrajinci se skládají armádě na drony, budou střežit hranici s Ruskem

  • 555
Podfinancovaná ukrajinská armáda se zhlédla v nejmodernější vojenské technice. Po vzoru letectva Spojených států chce do bojů s proruskými separatisty u východních hranic nasadit bezpilotní letouny. Na první už si vydělala díky internetové sbírce, Ukrajinci mezi sebou vybrali stovky tisíc hřiven.

Sbírku na výrobu bezpilotních letadel spustili stoupenci Kyjeva před třemi měsíci. Prostřednictvím serveru Národní projekt žádali Ukrajince o necelých 418 tisíc hřiven, tedy v přepočtu asi 712 tisíc korun. Minulý týden kampaň skončila upěchem, organizátorům se podařilo vybrat téměř o 8 tisíc hřiven více.

Krize na Ukrajině

Podle britského deníku The Guardian uvažovali Ukrajinci původně o nákupu moderních dronů z Izraele, případně o něco levnějších strojů ze Spojených států. Jejich ceny ovšem začínají na částce 120 tisíc dolarů, tedy zhruba 2,4 milionu korun.

Na letouny světových značek si proto Ukrajinci nechali zajít chuť a rozhodli se vyvinout vlastní stroj. Jeho kostru navrhli dobrovolníci, nad potřebnou výbavou se zamýšlel ukrajinský vojenský institut.

„První národní dron“ údajně poletí rychlostí až 120 kilometrů za hodinu, ve vzduchu vydrží 60 minut a s operátorem bude moci komunikovat v okruhu 25 kilometrů. Pokud ztratí signál, vrátí se na určené místo. Výrobci slibují, že jej nezachytí radary a protiletecká obrana bude mít s jeho sestřelením značné problémy.

Ukrajinci se skládají na chléb i neprůstřelné vesty

Mise prvního bezpilotního letounu bude jasná. Stroj má brázdit oblohu v pohraničních oblastech na východě země a všímat si podezřelého pohybu na hranicích s Ruskem. Kyjev totiž podezírá Moskvu, že proruské separatisty z Doněcké a Luhanské oblasti zásobuje zbraněmi, vojenskou technikou a nejspíš dokonce i tanky.

Na východě Ukrajiny bojuje proti povstalcům ukrajinské dělostřelectvo:

První prototyp ukrajinského dronu je už podle organizátorů sbírky na světě, u jednoho stroje však pochopitelně nezůstane. Ukrajinský generální štáb podle organizátorů sbírky doufá, že se jich v první fázi podaří vypustit na oblohu deset. K systematickému zmapování rusko-ukrajinského pohraničí však budou potřeba stovky strojů, hraniční linie je více než 1 900 kilometrů dlouhá.

Kyjevská vláda se na občany Ukrajiny s žádostí o finanční podporu obrátila záhy poté, co po svržení někdejšího prezidenta Viktora Janukovyče usedl v jejím čele premiér Arsenij Jaceňuk. Nový kabinet podle deníku The Washington Post odhalil řadu nesrovnalostí v armádních zakázkách, kvůli nimž se z rozpočtu na obranu ztrácely miliony hřiven. Ty pak armádě citelně chyběly.

Do kampaně s názvem „Podpořte ukrajinskou armádu“ se od té doby zapojily desítky tisíc lidí, přispěli i místní podnikatelé a filmy. V přepočtu zhruba 40 milionů korun přinesly ministerstvu obrany dárcovské SMS. V proevropsky naladěných oblastech na západě Ukrajiny se pořádaly dobročinné koncerty a dětské besídky. Ukrajinci se svým vojákům skládali na neprůstřelné vesty, boty nebo jídlo, někteří nosí chléb a láhve s vodou přímo do vojenských ležení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video