Nizozemský útočník Arjen Robben padá po souboji  mexického obránce Hectora...

Nizozemský útočník Arjen Robben padá po souboji mexického obránce Hectora Morena v osmifinále MS proti Mexiku. | foto: Marcelo Del PozoReuters

Simuloval jsem, omlouvám se. Ale penalta byla jasná, řekl Robben

• 405
Záložník nizozemské fotbalové reprezentace Arjen Robben přiznal, že v osmifinále mistrovství světa proti Mexiku (2:1) přihrál faul, a omluvil se za to. To se však netýkalo rozhodujícího momentu v nastaveném čase. „To penalta byla,“ řekl.

„Musím se omluvit. V prvním poločase jsem nasimuloval faul. Někdy vás soupeř kopne, ale to nebyl tento případ. Neměl jsem to dělat a mrzí mě to. Bylo to hloupé a nesportovní,“ prohlásil Robben po postupu do čtvrtfinále, ve kterém se Nizozemsko utká s Kostarikou.

Robben a penalty

Ofenzivní záložník v tomto ročníku zařídil ve 14 zápasech Ligy mistrů a mistrovství světa pět penalt.

Zdroj: twitter.com/OptaJean

Neupřesnil, o jakém momentu mluvil. Zřejmě měl na mysli okamžik ve 22. minutě, kdy se skácel kousek před pokutovým územím. Portugalský rozhodčí nechal správně pokračovat ve hře.

Ke konci prvního poločasu upadl Robben už přímo v pokutovém území. K zemi ho poslali Héctor Moreno a Rafael Márquez.

Nakonec rozhodla penalta ve druhé minutě nastavení. Robbenovi dal do cesty nohu mexický kapitán Márquez, nizozemský šikula přes ni upadl a sudí odpískal faul. Útočník Klaas Jan Huntelaar pokutový kop s přehledem proměnil a poslal svůj tým mezi osm nejlepším týmů šampionátu.

ROZHODUJÍCÍ OKAMŽIK Pravá noha mexického kapitána Rafaela Marqueze zastavuje v pokutovém území nizozemského útočníka Arjena Robbena. Z nařízené penalty Nizozemci rozhodli o postupu do čtvrtfinále.

„Druhý zákrok v prvním poločase byla jasná penalta, i když se nepískala. Stejně jako faul na konci zápasu. Správně odpískaná penalta. Ano, někdy pád přihraju, ale to nebyl tento případ. Byl jsem faulovaný,“ popisoval Robben.

Mexičtí fotbalisté měli rozdílný pohled. Hodně se zlobil například Márquez: „Robben se třikrát snažil nafilmovat penaltu a jednou mu to vyšlo. Mluvil jsem s ním po zápase a přiznal se mi, že to penalta nebyla.“

„Proč FIFA vybrala rozhodčího ze stejné konfederace jako Nizozemsko? Proč nevybrala někoho z Jižní Ameriky, Asie nebo Afriky?“ ptal se mexický trenér Miguel Herrera. "Sporná rozhodnutí šla vždycky proti nám. Doufám, že ten rozhodčí pojede domů, stejně jako jedeme domů my."

Mexiko ještě v 88. minutě vedlo 1:0. Poté však nechytatelnou dělovkou vyrovnal Wesley Sneijder a v nastaveném čase rozhodla zmíněná penalta.