V iráckém Kanánu se shromáždily stovky šíitských dobrovolníků, kteří se rozhodli zapojit do boje proti sunnitským militantům ze skupiny ISIL. (26. června 2014) | foto: Reuters

Irácká armáda svádí boj o Tikrít. Státní média tvrdí, že ho už ovládla

  • 13
Irácké jednotky za podpory bojových helikoptér pokračují od sobotního rána v boji zaměřeném na vytlačení sunnitských bojovníků ze severoiráckého města Tikrít. Podle státních médií mají město již pod kontrolou.

Vojenští představitelé se snaží vylíčit sobotní boj jako významný krok, který vrátí armádu do ofenzívy. V akci jsou údajně komanda, tanky a helikoptéry; na straně armády se zapojili provládní sunnitští bojovníci a šíitští dobrovolníci, informuje agentura AP. Irácká armáda zahájila přípravy útoku na Tikrít, rodiště bývalého diktátora Saddáma Husajna, již ve čtvrtek, kdy helikoptéry vysadily ve městě vojenská komanda.

Boje v Iráku

„Letecké údery zasáhly pozice sunnitských bojovníků v univerzitním kampusu na severu Tikrítu“, uvedl mluvčí armády Qasim al-Musavi. Obyvatelé Tikrítu tvrdí, že se bojuje uprostřed města, ale rozsah bojů není znám. Místní kmenový šejk Chamis al-Džuburi uvedl pro CNN, že armáda má město pod kontrolou.

„Bojovníci Islámského státu v Iráku a Levantě mají dvě možnosti- odejít, nebo být zabiti,“ prohlašuje generálporučík Sabá Fatlavi.

Sabá Numan, mluvčí protiteroristické jednotky, řekl irácké státní televizi, že díky sobotní operaci bylo zabito 120 povstaleckých bojovníků a zničeno 20 vozidel. Irácká armáda hlásí 7 mrtvých vojáků a 29 zraněných.

„Tikrít se stal městem duchů, protože mnoho lidí v posledních 72 hodinách raději odešlo. Obávali se leteckého bombardování a možných střetů. Těch pár lidí, co zůstalo, se bojí možné odvety ze strany šíitských militantů, kteří doprovází armádu. Jsme mírumilovní civilisté a nechceme se stát obětmi tohoto boje,“ uvedl tikrítský obyvatel Muhanad Saif ad-Din. Dodal, že město je od pátečního večera bez proudu a vody.

Vládní vojáci se snaží zastavit postup radikálů Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL), kteří při nečekaném rychlém náporu z počátku měsíce ovládli značnou část severozápadního Iráku. Irácké jednotky se seskupovaly také u města Sámarra asi 100 kilometrů severně od Bagdádu. Irácké letectvo bombardovalo v sobotu ráno také oblast Mosulu.

V Kurdistánu dochází pohonné hmoty

Bojů mezi sunnitskými radikály z ISIL a vládními silami zůstala poměrně ušetřena kurdská autonomní oblast na severu země. I obyvatelé jejích tří provincií ale pociťují přímé dopady ofenzivy radikálů - na tamních čerpacích stanicích došly pohonné hmoty.

Současný nedostatek pohonných hmot v iráckém Kurdistánu je nejhorší za posledních několik let a některé čerpací stanice kvůli němu prostě zavřely. Irácký Kurdistán je sice bohatý na ropu, není ale v tomto ohledu zcela soběstačný. Produkuje kolem 60 procent své potřeby, zbytek ale získával z rafinérie v Bajdží, jíž se povstalci pokusili zmocnit a která pak byla zavřena.

Nejvlivnější šíitský duchovní v Iráku ajatolláh Alí Sistání vyzval k tomu, aby byl premiér jmenován do úterý, kdy se sejde nový parlament. Současný předseda vlády Núrí Málikí by rád pokračoval ve funkci ve třetím volebním období, přestože je mnohými považován za sektářského politika, který dohnal iráckou sunnitskou menšinu do rukou extrémistů z ISIL, píše BBC.

Vrtulníky irácké armády už kontrolují rafinerie u Tikrítu:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video