Proruští separatisté propustili v Doněcku čtyři pozorovatele OBSE (ilustrační snímek). | foto: Reuters

Kyjev prodloužil klid zbraní, Putin volá po dlouhodobém míru

  • 194
Příměří na Ukrajině bylo z rozhodnutí Petro Porošenka prodlouženo o 72 hodin, tedy do pondělí. Původní klid zbraní přitom skončil v pátek v devět hodin ráno. Vladimir Putin mezi tím volá po dlouhodobějším klidu zbraní a jednání Kyjevské vlády s východoukrajinskými regiony.

Porošenko tak rozhodl poté, co situaci v pátek večer konzultoval s ukrajinskou Radou národní bezpečnosti a obrany. Na svých internetových stránkách o tom informoval list Ukrainska pravda.

Rada také obvinila východoukrajinské povstalce z masivního porušování dohody o zastavení palby. Během posledních 24 hodin podle ní povstalci jedenáctkrát ostřelovali posty ukrajinské armády u Slavjanska, Artemivska, Karamatorska a obce Kryva Luka v Doněcké oblasti.

Krize na Ukrajině

Příměří, původně pouze jednostranné, vyhlásil prezident Petro Porošenko minulý pátek večer. V pondělí se po vzájemné dohodě zprostředkované Ruskem a OBSE k zastavení palby formálně připojili i východoukrajinští ozbrojenci.

V Doněcku mezi tím začalo druhé kolo rozhovorů mezi zástupci kyjevské vlády a východoukrajinskými povstalci. Dostavili se zástupci "lidových republik" z Doněcka a Luhanska. Přítomni jsou i členové takzvané kontaktní skupiny a tým proruských ukrajinských politiků, který rozhovory pomáhá zprostředkovat. Zájmy ukrajinské vlády má na jednání v Doněcku hájit bývalý ukrajinský prezident Leonid Kučma.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov prohlásil, že jednání, stejně jako prodloužení příměří o další tři dny, může vytvořit příznivější ovzduší pro dosažení konečného cíle. Tím je podle Moskvy zastavení bojů a uznání práv obyvatel jihovýchodu Ukrajiny. Lavrov doufá, že prodloužení příměří bude znamenat skutečné zastavení bojů, a nikoli "pouhý třídenní odklad ultimáta".

Putin volá po dlouhodobém míru

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek prohlásil, že řešením ukrajinské krize je dlouhodobý klid zbraní, který umožní dialog mezi kyjevskou vládou a separatisty na východě Ukrajiny. Rusko podle Putina usiluje o zastavení krveprolití na Ukrajině včetně oblastí podél ruských hranic. Šéf Kremlu připomněl, že deset hodin před vypršením příměří upozornil na nutnost dlouhodobějšího režimu zastavení palby. "Jsme pro zastavení krveprolití na celém území, kde se bojuje, včetně - a zejména - podél linie našich hranic," prohlásil ruský prezident.

Ruský státník připomněl také množství uprchlíků, které konflikt vyhnal z Ukrajiny. Zprávu o jejich počtech v pátek zveřejnil Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Mimo domov se ocitlo už 110 tisíc lidí, z nichž asi 9 500 požádalo v Rusku o status uprchlíka.

Ukrajinci přitom neutíkají pouze do Ruska, ale také do Polska, Běloruska, České republiky a Rumunska, kam se jich uchýlilo dohromady asi 700, uvedla mluvčí UNHCR Melissa Flemingová.

Separatisté propustili členy OBSE

Separatisté na východě Ukrajiny mezi tím propustili několik zadržovaných členů OBSE. Propuštěnými jsou Švýcar, Dán, Estonec a Turek. Nyní se nacházejí v hotelu v Doněcku, který je pod kontrolou separatistů. Podle agentury DPA kyjevská kancelář OBSE potvrdila, že pozorovatelé jsou skutečně na svobodě. V zajetí nadále zůstává ještě jiná skupina pozorovatelů OBSE.

"Byli propuštěni bez jakýchkoli podmínek," citovala AFP premiéra samozvané Doněcké lidové republiky Alexandra Borodaje. Do rukou povstalců padli členové mise OBSE 26. května v Doněcké oblasti. O tři dny později pak separatisté zajali další tým OBSE, který působil v Luhanské oblasti.

Proruští ozbrojenci zadrželi již 25. dubna ve východoukrajinském Slavjansku sedm pozorovatelů OBSE, mezi nimiž byl i podplukovník české armády Josef Přerovský. Ze zdravotních důvodů byl nejprve propuštěn zadržovaný Švéd, ostatní unesení byli propuštěni 3. května.  Po návratu do vlasti Přerovský řekl, že jemu ani kolegům z Německa, Polska a Dánska únosci fyzicky neubližovali, ani je netrápili hlady (více čtěte zde).

Separatisté z Doněcké a Luhanské oblasti mají od čtvrtka společný parlament. V pátek budou povstalci znovu jednat s kyjevskou vládou (více čtěte zde). 

Reakce zadržovaného pozorovatele OBSE Josefa Přerovského (4. 5. 2014):

3. května 2014

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue