VIDEO: Citijet v pohybu. Projeli jsme škodovácké teenagerské kabrio

  • 35
Tahle škodovka má několik nej. Rozhodně je to nejmladší kabriolet, kterým se značka bude chlubit na letošním Festivalu rychlosti v Goodwoodu. A také ho postavil nejmladší tým v historii značky. Když se do něčeho pustí učni, může to vždy dopadnout jakkoliv, modrobílý kabriolet ale ukázal, že si s ním hlavně užijete zábavu. A o to tady jde.

Všichni to známe. Přijdete k zajímavému autu, obejdete ho a když o něm začnete shánět víc informací, čeká vás zklamání. Zase další koncept. Další hezký prototyp, kterým se automobilka chlubí, ale v reálu ho prostě nikdy nekoupíte.

U citijetu je to trochu jiné. Má skutečný motor, reálný interiér a dokonce se v něm můžete i projet. Svezli jsme se s ním jako jedni z mála, samozřejmě že pomalu. Unikát, na kterém učni pracovali od loňského podzimu, musí být fit na různé další velkolepé akce, třeba tu v Goodwoodu, kde se loni Škodovka pochlubila světu s novou Octavií RS - byli jsme u toho, čtěte zde

Modré překvapení

Malý kabriolet vytvořil 16členný tým škodováckého učňáku za dohledu šéfdesignéra Jozefa Kabaně a postupně se z něj vyklubalo zajímavé překvapení.

Škoda Citijet

Když vynecháme fakt, že jde o kabriolet, je úplně jasné, kde mladý tým hledal inspiraci. Prahy podsvícené LED diodami, nadupané rádio a nezbytné křídlo na zádi jasně udávají tuningový směr diskotékové mládeže. Designově se každopádně povedl. 

CitiJet rozhodně nepatří mezi auta, která vás ohromí svojí velikostí, za to ale umí být pořádně slyšet. Studentům se ladění výfuku povedlo a už při dvou tisíc otáčkách vzbuzuje pocit, že vám pod kapotou šlape pár koní navíc. Skutečnost je samozřejmě mnohem prozaičtější, tříválec o výkonu 55 kW je standardní pohon pro kapesní škodovku v sériovém provedení.

Škoda Citijet

Tuningovaná auta se občas raději jen naparují zaparkovaná na srazech. Citijet se nejlépe cítí v pohybu. Když ho nastartujete, začne se nervózně klepat a kmitavý pohyb karoserie se nejvíce projeví na koncích skel. Holt, je to ručně stavěný prototyp. Tuhou buňku sériového provedení karoserie uříznutí střechy samozřejmě poznamenalo. Hned po rozjezdu se ale celý vůz zklidní a jediný, kdo se vydatně hlásí o slovo, je opět výfuk. Tedy obě jeho koncovky.

Jízda v kabrioletu je vždy parádní a když je to první otevřená škodovka po mnoha desítkách let, o to víc si ji užíváme. Vychází sice z nejmenšího modelu v nabídce, místa je tady ale víc než dost. Studenti se rozhodli pro dvousedadlovou verzi citiga, co zbylo vzadu, vyplnila sada šesti červenočerných reproduktorů.

Škoda Citijet
Škoda Citijet

Dveře jsou masivní a velké a v pantech drží dobře. Dokonce s nimi můžete i trochu třísknout. Každopádně je kolem sedaček dost místa a samotná absence střechy pocit prostoru ještě umocňuje.

Počasí nám sice nepřálo, ale ani v chladnějším počasí nám při jízdě není zima. Teplý vzduch z bočních průduchů příjemně proudí na obličej a ani při nízkých rychlostech jsme nemuseli používat průduchy na přístrojovce.

Škoda Citijet

Puntíčkáři na něm určitě najdou hodně chyb. Klepe se. V zadním zrcátku vidíte v podstatě jen vzpěru a křídlo. Interiér má sem tam rezervy ve zpracování a k tomu uřvaný slabý motor. Ale je to práce nadšeného týmu učňů, který zkouší své možnosti, což se cení. Navíc prototypy stavěné ručně nikdy nejezdí kdovíjak, ani když jsou stavěné profíky.

Nechat si zdát

CitiJet každopádně poukázal na jedno z citlivých míst v historii automobilky. Postavit opravdu dobrý kabriolet rozhodně není lehká práce a vyžaduje značný um a znalosti. V Mladé Boleslavi jich už ale několik vyrobili a kabriolet v podání popularu nebo felicie určitě zná každý.

Zatím poslední škodovkou s otevřenou karoserií byla prapodivná felicie MTX Cabrio z roku 1997, kterou vyráběl Metalex, od té doby byly k vidění pouze koncepty pro nejrůznější výstavy. Škodě sice nechybí sebevědomí a nabídku modelů slíbila dál rozšiřovat, na nový kabriolet v podání mladoboleslaváků ale vyhlídky nejsou.

Prodá se jich tak málo a zároveň to vyžaduje tak velké investice do vývoje, že to značka zaměřená na racionálně zaměřené modely určitě nebude chtít v dohledné době ani zkusit. Navíc automobilových romantiků jako by ubývalo. O kabrioletu možná sní kdekdo, nakonec ale peníze utratí přeci jen za praktičtější model.

Kabriolet u Škody

Nejznámější kabriolet Škodovky je klasická felicia, která se představila před pětapadesáti roky. Parádní kabriolet je jednou z nejkrásnějších škodovek všech dob. Je to také poslední otevřená škodovka  vyráběná oficiálně automobilkou. Stodvacítky přestavovali z provedení rapid na kabriolety britské, nizozemské a německé firmy na zakázku, pár jich po Česku taky jezdí. 

Parádní kabriolet stavěl na základech favorita začátkem devadesátých let Metalex. Dvoudveřový dvoumístný roadster Škoda MTX postavený podle návrhu Václava Krále je dnes ceněnou raritou. 

Ještě vzácnější je ale čtyřdveřový kabriolet  postavený z nástupce favorita. Škoda Felicia dala vzniknout podivnosti jménem MTX Cabrio. Vzniklo jich něco málo přes třicet, většina se ale kvůli mizerné tuhosti asi rozpadla. 

Před třemi roky si škodováčtí designéři postavili pro radost čtyřdveřový kabriolet z letos končící fabie. To byl ale jen koncept bez ambicí na výrobu. CitiJet je ze stejného těsta. Ctí ale konvenčnější pravidla pro stavbu otevřených aut, má jen dvoje dveře.

, ,