Polský parlament po skandálu s odposlechy potvrdil důvěru Tuskově vládě

  • 13
Polský parlament ve středu večer vyslovil důvěru vládě premiéra Donalda Tuska. Tusk se rozhodl požádat poslance o potvrzení důvěry kvůli aféře s odposlechy významných představitelů jeho kabinetu, kterou minulý týden rozpoutal časopis Wprost.

Tusk se svým záměrem požádat o vyslovení důvěry seznámil poslance během středy přímo na zasedání Sejmu. Hlasovalo se ve středu kolem desáté večer. Premiér totiž zákonodárce požádal, aby rozhodli co nejrychleji. Premiéři všech členských zemí Evropské unie se v pátek sjedou na jednání do Bruselu. Tou dobou už Tusk potřeboval vědět, zdali se může o parlament opřít.

Polský skandál

„Na evropském summitu potřebuji mít jistotu, že má vláda v Sejmu většinu a mandát k tomu, aby pokračovala v práci,“ prohlásil ještě před hlasováním o důvěře v parlamentu Tusk.

Pro vyslovení důvěry zvedlo ruku 237 poslanců, stačilo jich 231. Občanská platforma má ve 460členném Sejmu 203 křesel a PSL 32 poslanců. Hlasování se podle agentury DPA zúčastnilo 440 zákonodárců.

Poslanec a někdejší polský ministr zemědělství Stanislaw Kalemba reportérům listu Gazeta Wyborcza předem řekl, že jeho Polská lidová strana Tuskovu vládu v hlasování podpoří.

Předseda polských lidovců však podle ČTK již v úterý sdělil, že jeho strana bude usilovat o vypsání nových voleb, pokud se vládě nepodaří skandál uspokojivě objasnit do konce letních prázdnin.

Pořízení nahrávek je podle Tuska zločin

Tusk své večerní vystoupení v Sejmu zahájil podle agentury PAP omluvou za "hrozné a někdy skandální chování, jazyk a nevhodná slova". V rozhovorech, které byly podle Tuska pořízeny nelegálně, se totiž ministři či jiní vysocí činitelé nevyhýbali vulgarismům.

Tusk pořízení nahrávek označil za "zločin", neboť vznikly bez souhlasu dotčených lidí. Dodal, že datace odposlechů značí, že mohly trvat nejméně 18 měsíců a že do nich byly zapleteny "desítky a možná i stovky osob".

Hlavní opoziční strana Právo a spravedlnost (PiS) trvá na odstoupení vlády. "Polsko čelí těžké zkoušce. Je to doba, kdy zlo je nutné nazvat zlem, kdy je třeba poukázat na ty, kteří poškozují Polskou republiku. Je na čase, aby vláda Donalda Tuska odešla," prohlásil poslanec PiS Krzysztof Szczerski.

Šéf Svazu demokratické levice (SLD) Leszek Miller prohlásil, že jeho strana nedovolí, aby byla skandální fakta zametena pod koberec. Dodal, že z nahrávek "čiší odpudivý jazyk, namyšlenost a arogance". Podle Millera obrázek politických elit nezmizí tím, když Tusk vymění několik ministrů.

Schůzky v restauraci Sova

Vlivný polský časopis Wprost přinesl minulý týden přepis nahrávky pořízené v luxusní varšavské restauraci Sova a přátelé, na níž ministr vnitra s šéfem varšavské centrální banky domlouvali konec tehdejšího ministra financí.

Největší pozdvižení však vyvolaly později vydané výroky ministra zahraničí Radoslawa Sikorského, který se hanlivě vyjadřoval například na adresu britského premiéra Davida Camerona nebo vztahů mezi Polskem a Spojenými státy.

„Pamatuješ, posral fiskální pakt,“ stěžoval si například Sikorski na adresu šéfa britské vlády. „Prostě to posral, tak to je. Protože ho to nezajímá, nic neví, věří celé té stupidní propagandě a přiblble se snaží celý systém zmanipulovat,“ vysvětloval ministr šéfovi resortu financí Jacku Rostowskému (více se dočtete zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue