Ona
Hooping je skvělé fitness cvičení, ale pro některé je i životním stylem.

Hooping je skvělé fitness cvičení, ale pro některé je i životním stylem. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Umíte to roztočit? Sexy kroužení obručí vytvaruje krásný pas i boky

  • 5
Hooping je tanec s obručí, jehož obliba roste v posledních letech po celém světě a postupně si hledá cestu i do Česka. Hooperky si daly sraz v Praze u příležitosti uvedení dokumentu Hooping Life. A samozřejmě si s sebou vzaly kruhy a rovnou předvedly kolemjdoucím jak na to.

Od padesátých let, kdy zažívalo kroužení hula-hoopem svůj boom po celém světě, se ke krouživému pohybu v pase a na bocích nebo rukách připojilo spoustu tanečních pohybů i žonglérských triků. Výsledkem je krásný a sexy pohyb, který je navíc skvělým kardio cvičením a vytvaruje celé tělo. Z undergroundového prostředí  se tak hooping přenesl i do tělocvičen, kde pomáhá k plochému břichu a vyrýsovanému tělu.

Setkání hooperek na Náměstí Republiky v Praze zorganizovala Edita Deveroux, která vede kurzy Hoopnotica spojující tanec s posilováním. „Hooping je pro hodně Čechů novinkou a koukají na nás s kruhy trochu nedůvěřivě, ale právě proto je chceme přesvědčit, že je to zábava pro každého,“ říká instruktorka hoopingu Edita, po jejímž boku kruhem zkušeně krouží její osmiletý syn. Ona sama se kroužení intenzivně věnuje již tři roky a z koníčka se jí stalo i zaměstnání. Podobně jako pro mnoho postav z dokumentu Hooping Life.

 Podívejte se na ukázku z dokumentu o životě profesionálních tanečníků a tanečnic a lidí, kterým hooping změnil život.

„Nejlepší na něm podle mě je, že si každý může vytvořit zcela jedinečný taneční projev - můžete se inspirovat v břišním tanci, hip-hopu i popu, záleží jenom na tom, jaká muzika vás nejlépe rozhýbe,“ dodává s tím, že pro spoustu žen je hooping ale hlavně cesta ke spalování kalorií. Během hodiny cvičení s kruhem se jich spálí od čtyř set do šesti set, záleží na intenzitě pohybu. Jako skvělou cestu k získání fyzičky toto cvičení doporučuje i americká první dáma Michelle Obamová, která se sama nebála kruh před dětmi a novináři roztočit v rámci své kampaně proti obezitě. 

„V Česku se pomalu rozšiřují řady instruktorek i kurzů, které je dnes možné navštěvovat ve většině větších měst,“ prozradila nám hooperka Dominika, jejíž stránka Hooplay sdružuje příznivce kroužení obručí a slouží jim jako rozcestník. Kromě toho také pořádá workshopy, kde se během odpoledne zájemci naučí, jak si vyrobit vlastní kruh a následně jim instruktorky předvedou základní i pokročilejší triky. 

Zakružte si spolu v parku

Hooping jamy nebo také hromadné kroužení obručí na veřejném místě v mnoha světových metropolích již zdomácněly, třeba v newyorském Central parku tančí lidé s kruhy každou neděli a získávají tak pro hooping nové nadšence. Malé skupinky dívek uvidíte v létě iv některých českých parcích nebo na hudebních festivalech a nemusíte se stydět je oslovit a vyzkoušet si to s nimi. 

Pokud vás hooping zaujal, nemusíte se ho vzdávat, ani pokud v blízkosti nemáte žádný kurz nebo workshop - kruh si můžete vyrobit sama, i když to bude vyžadovat trochu zručnosti a shánění vhodného materiálu. K dostání jsou také instruktáží DVD s různými druhy hoopingu od posilovacího až po čistě taneční.

Kruhy nejsou jenom jedné velikosti, záleží na tom, co s nimi chcete dělat. Na posilování se hodí fitness kruh, který je větší a těžší. S přibývající zkušeností se může průměr kruhu zmenšovat (což znamená rychlejší točení), na triky a házení do vzduchu se pak hodí lehčí obruče. V nabídce internetových obchodů jsou i obruče skládací, které s sebou můžete snadno vzít i na dovolenou nebo v létě k vodě. 

Hooperka Lucie zvládá kroužit i se třemi kruhy najednou:

23. července 2013

, pro iDNES.cz