Tisíce lidí opouštějí své domovy v oblasti Severního Vazíristánu před vládní ofenzívou proti Talibanu a jejich spojencům (20. června 2014). | foto: Reuters

Pákistánská armáda bombarduje Taliban, z hor prchají desetitisíce lidí

  • 6
Před vládní ofenzivou proti Talibanu utíkají z hornaté oblasti na severozápadě Pákistánu desetitisíce lidí. Armáda oblast bombarduje a nyní varovala před pozemní akcí. Mezitím hlavním městem zmítají nepokoje kvůli návratu vlivného duchovního z exilu. Prohlašuje, že chce svrhnout vládu.

Desetitisíce lidí v oblasti Severního Vazíristánu, hornaté oblasti při hranicích s Afghánistánem, opouštějí ve spěchu své domovy. Pákistánská vláda v pondělí vyzvala obyvatele, aby do konce dne odešli. Pak přijde rozsáhlá pozemní ofenziva proti radikálním islamistům a jejich spojencům. Agentuře Reuters to v telefonním rozhovoru sdělil armádní důstojník operující v regionu.

Armáda zahájila ofenzivu v oblasti Severního Vazíristánu po útocích na letiště v Karáčí, při nichž přišlo o život skoro 40 lidí (podrobnosti o útocích na letiště v Karáčí najdete zde). Řada militantů se ukrývá hluboko v tamních horách, odkud plánují útoky nejen v Pákistánu, ale i sousedním Afghánistánu.y

Řada lidí před boji utíká do nejbližšího velkého města Bannu na hranicích regionu. Ti, kteří si to mohou dovolit, opouštějí své domovy v automobilech nebo autobusech. Ceny za převoz ale astronomicky vzrostly. Mnozí nemají dost peněz na lístek, a tak zůstávají doma, upozorňuje Reuters. Jiní prchají pěšky.

Ty, kteří se do Bannu přeci jen vydají, čekají dlouhé fronty. Přecpané autobusy, dodávky a nákladní automobily stojí v horku v řadě na bezpečnostní prohlídku, bez níž nesmějí do města vjet. Panují obavy, že by uprchlíci mohli šířit obrnu, protože mnoho dětí utíkajících z kmenových oblastí nebylo očkováno kvůli zákazu, který na vakcinaci uvalil Taliban (více o tom zde).

Nedaleko Bannu vznikl tábor pro uprchlíky, ale většina rodin tam odmítá jít, protože v táboře chybí základní vybavení včetně vody, jídla a toalet.  Mnozí přiznali, že nevěří, že by jim pákistánská vláda mohla pomoct. Neskrývají svůj hněv na centrální vládu za to, že bombarduje jejich domy.

Ozbrojenci se podle některých informací ukryli hluboko v horách. Podle armádních zdrojů bylo od začátku ofenzivy zabito nejméně 200 militantů. Informace ale není možné ověřit z nezávislých zdrojů.

Kolik lidí přesně opustilo své domovy kvůli masivní vojenské operaci, není jasné. Jisté je pouze to, že čísla každým dnem narůstají. Panarabská televizní stanice al-Džazíra s odvoláním na pákistánské vládní činitele uvádí okolo 150 tisíc lidí, britská BBC o 50 tisíc více. Agentura Reuters pak dokonce mluví o víc než 400 tisících uprchlících nejen z Vazíristánu, ale i sousedního Afghánistánu.

Vlivný duchovní slibuje svrhnout vládu

Pákistánská vláda se kromě ozbrojenců v Severním Vazíristánu potýká i s nepokoji v hlavním městě. Policie v ponděli v Islámábádu slzným plynem rozháněla na dva tisíce stoupenců vlivného náboženského vůdce Muhammada Tahira ul-Kadrího, který se vrátil z kanadského exilu.

Duchovní, který loni vedl masové protivládní protesty, prohlašuje, že jeho cílem je zahájit "mírovou revoluci". Jeho mluvčí uvedl, že cílem je zahájit revoluci v duchu arabského jara a dosadit do čela země vládu, která si vynutí reformy, vymýtí terorismus a bude mít větší smysl pro zodpovědnost. "Chce demokratickou mírovou revoluci. Chce svrhnout celý systém," řekl o Kadrího plánu mluvčí.

Letadlo s Kadrím mělo původně přistát na letišti Bénazír Bhuttové nedaleko Islámábádu, bylo ale odkloněno do Láhauru. Kadrího stoupenci, kteří se jej chystali před letištěm přivítat, se totiž střetli s policií. V Láhauru se pak sešlo na 700 pokojných protestujících.

Podle agentury Reuters existují spekulace, že za popularitou duchovního stojí armáda, která se Kadrího prostřednictvím snaží oslabit civilní vládu premiéra Naváze Šarífa. Šaríf svůj úřad zastává od loňského června, vládu ale vedl také v 90. letech.

Stoupenci duchovního se s policií střetli již minulý týden u láhaurského sídla Kadrího. Při nepokojích zahynulo osm lidí, sto dalších utrpělo zranění.

Příznivci radikálního klerika se v Islámábádu střetli s policií:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video