Motorkáři v Praze agitovali za brněnský závod, poslanci předali petici

  • 139
Prahou v pátek projel konvoj tisíců motorkářů z celé republiky. Protestovali proti zrušení dotací na brněnskou Velkou cenu, které by tak po padesáti letech reálně hrozil zánik. Narychlo sestavenou internetovou petici už motorkáři předali poslanci z Úsvitu přímé demokracie Petrovi Adamovi.

„Nesouhlasíme s rozhodnutím Národní rady pro sport nepřidělit dotaci na konání Grand Prix České republiky v roce 2014, což přímo ohrožuje pokračování tradičního závodu v příštích letech,“ stojí v textu petice, kterou k pátečnímu odpoledni podepsalo 3 645 lidí.

Poslanec Petr Adam z hnutí Úsvit petici přijal v pátek odpoledne, kdy se osobně sešel s organizátorem celé akce Michalem Fojtíkem. „Jako člověk z jižní Moravy cítím, že Velká cena do Brna patří, a byla by obrovská chyba, kdyby zanikla a úplně zmizela z kalendáře,“ řekl iDNES.cz Adam.

Sám Fojtík již ve čtvrtek deklaroval, že mu přijde neuvěřitelné, aby akce, která podle jeho slov dělá České republice ve světě přes padesát let skvělou pověst, skončila kvůli nedostatku peněz (více čtěte zde).

„Cílem naší protestní jízdy je sejít se na jednom místě, aby byla vidět síla motorkářské komunity,“ prohlásil zakladatel internetové iniciativy Save Czech GP.

Brněnský závod může vynášet miliardy, tvrdí poslanec

Nadto má podle Fojtíka Grand Prix České republiky nezpochybnitelný přínos pro českou ekonomiku i pro prosperitu Jihomoravského kraje. To je ostatně hlavním důvodem, proč motorkáře podpořil i Petr Adam, jenž byl do Sněmovny za tento kraj zvolen.

„Beru to čistě z ekonomického hlediska. Zalistovací poplatek činí 70 milionů korun, akce vynese odborným odhadem za jeden týden minimálně 1,5 miliard korun. Poplatek se tak patnáctkrát zhodnotí,“ upřesnil Adam. „Je to investice, která má přímý pozitivní efekt, který se navíc v čase kvantifikuje,“ dovysvětlil poslanec.

Situaci je podle něj nutné řešit neprodleně. 30. června je totiž krajní termín pro zaplacení zalistovacího poplatku za zařazení do kalendáře mistrovství světa, čímž by se zároveň zaručilo jeho pořádání v Brně v příštím roce.

Poplatek hradí Automotodrom Brno, které je nyní pod velkým tlakem. „Je to šibeniční termín. Šance na zachování mistrovství světa v Brně ale je. Budeme se snažit ještě oslovit vládu a požádáme o pomoc premiéra Sobotku,“ řekla ČTK ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová.

Podle Adama je přitom poplatek v současné době nejnižší možný a v případě, že by nyní nebyl uhrazen, kritéria by byla v budoucnu podstatně tvrdší. Pokud by navíc Brno přišlo o příští ročník mistrovství světa, hrozilo by, že už se do seriálu nemusí vrátit.

O Grand Prix se bude zřejmě jednat u kulatého stolu

V praxi by mohl Adamův apel na Sněmovnu zkomplikovat fakt, že Úsvit je v opozici. Poslanec už nicméně zahájil diskusi se svými kolegy. „V průběhu pátku jsem o tom mluvil například s poslancem Jiřím Holečkem z Hnutí ANO. Společně jsme se domluvili na tom, že svoláme jednání u kulatého stolu,“ uvedl Adam.

Problémem je však zároveň i to, že podpisová akce proběhla pouze na Internetu, a proto nemá z právního hlediska v zásadě žádnou relevanci. „Petice je opravdu brána v potaz pouze v případě, kdy jsou do Sněmovny dodány podpisové archy. V takovém případě se Sněmovna musí ze zákona k obsahu petice do třiceti dnů vyjádřit,“ řekl iDNES.cz mluvčí Sněmovny Roman Žamboch.

Adam si je toho vědom, přesto věří, že s návrhem ve Sněmovně uspěje. „Chci tímto způsobem prosadit hlas lidu a občanskou iniciativu, která se v tomto směru profiluje zcela jasně. Doufám, že tím zvýšíme tlak veřejnosti natolik, že budou opravdu přijaty vhodné kroky a opatření, aby byla Velká cena zachována,“ uzavřel poslanec.

Letošní  Velká cena České republiky se na brněnském Masarykově okruhu uskuteční od 15. do 17. srpna. O dotace bojuje už poněkolikáté za posledních 10 let, zatím se však nedočkala dlouhodobého a systémového rozhodnutí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video