Potíže s nízkým tlakem ve vodovodním řadu řešili i hasiči při požáru haly firmy Varia-plus 12. června. Vodu museli dovážet z blízké přehrady. | foto: Martin Polívka, MAFRA

V Liticích teče voda z kohoutků jen pomalu. Pomoci by mohl vodojem

  • 0
Vodojem by mohl vyřešit potíže, s nimiž zápolí lidé ve vyvýšené části plzeňského obvodu Litice. Zdejší vodovodní řad už totiž nezvládá dodávat vodu pod potřebným tlakem obyvatelům, firmám i do hydrantů. Projekt na vodojem už je hotový, ale výstavbu brzdí potíže se získáním několika pozemků.

„To je první varianta. Vodojem má počítaný objem 800 metrů krychlových. Noční přebytky by do něj směřovaly, přes den by se z něj voda odebírala. Tím by se ve vodovodní síti zvýšil tlak. Je to řešení i pro obyvatele používající vodu ze studní, které vysychají. Jsme už v situaci, že když někdo přijde o studniční vodu, na městský vodovod ho připojit nemůžeme,“ objasnil starosta Litic Jaromír Janoušek.

Navíc nízký tlak vody v Liticích není problém jen stavební, ale i hasičský. Ukázalo se to 12. června, kdy hořela firemní hala u dálničního přivaděče na Klatovy. V hydrantech, na které se tady hasiči napojili, byl nízký tlak. Proto si museli vodu dovážet z nedaleké přehrady. Několikrát se ale i tak stalo, že voda k hašení vůbec nebyla. 

„S podobnou situací jako v Liticích jsme se v posledních letech v Plzni nesetkali. Je to skutečně naprosto výjimečná věc,“ řekl krajský ředitel hasičů František Pavlas.

Město Plzeň přitom přes 10 let zahušťuje systém požárních hydrantů, které dál přibývají například při rekonstrukcích ulic. Jejich rozmístění je podle hasičů nejpropracovanější a nejlepší minimálně v kraji.

„Na území města Plzně je nyní 1 023 požárních hydrantů, v městském obvodu Plzeň- itice jich je 29,“ uvedl vedoucí oddělení vodního hospodářství z magistrátní správy infrastruktury Jaroslav Štván.

Dokud nebude v litickém vodovodu vyšší tlak, hasiči budou muset počítat při větších zásazích v této oblasti s dovážením vody z přehrady.

„Když zasahujeme u požáru rodinného domu, je spotřeba vody menší. V takových případech stačí k doplňování cisteren i voda z hydrantů s nižším tlakem. Při požáru v minulém týdnu byla ale spotřeba vody opravdu mimořádná,“ dodal Pavlas.

Specialisté hasičů ani policie zatím jednoznačně nezjistili, proč hala tak rychle vzplála. Škoda je předběžně odhadnutá na 35 milionů korun.

Kdy začne stavba potřebného vodojemu, ale není vůbec jasné. „To zatím nedokážeme říct, protože stavba zasáhne i soukromé pozemky, které zatím nemáme. Až budou všechny k dispozici, bude situace jasnější,“ podotkl Jaroslav Petrák z magistrátního odboru investic.

Požár firmy Varia-plus v Plzni - Liticích (12. června 2014)

12. června 2014