Irácká armáda chystá protiofenzivu, dezertéry nahradili dobrovolníci

  • 50
U Sámarry se shromažďují jednotky irácké armády a připravují protiútok proti vzbouřencům. V Bagdádu panuje atmosféra obleženého města, informoval server CNN. Pokračují také boje o rafinerii v Bajdží.

Zpravodaj serveru BBC řekl, že bojovníci Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL) zřejmě část rafinerie v Bajdží ovládli. Boje o ni trvají od úterka, ve čtvrtek se podařilo evakuovat zbylý personál.

Boje v Iráku

V rukou ISIL je nově také bývalá továrna na chemické zbraně Musanna, která leží asi 70 kilometrů od Bagdádu. USA se domnívají, že v ní už zřejmě nebyl žádný materiál využitelný k výrobě chemických zbraní.

Irácké vojsko se nyní shromažďuje v blízkosti města Sámarra, zhruba 100 kilometrů severně od Bagdádu. Sámarra leží v provincii Saláhaddín, jejíž guvernér Abdalláh Džibúrí řekl vojákům, že nadešla chvíle, aby odrazili ISIL a její spojence.

"Dnes půjdeme směrem na Tikrít, Šarkat a Ninive. Tyto jednotky už se nezastaví," sdělil Džibúrí, podle nějž je k protiofenzívě připraveno 50 tisíc vojáků. ISIL zahájila minulý týden svůj postup k Bagdádu právě v Ninive.

Boje jsou hlášeny i mezi Sámarrou a Bagdádem. V jedné vesnici posádka armádního vrtulníku bombardovala domy civilistů a zabila jednu ženu. Policie zjistila, že pilot dostal chybné údaje o cíli útoku.

Reuters píše, že do boje proti sunnitským radikálům z ISIL se přihlásilo mnoho šíitských dobrovolníků. Armáda tak mohla doplnit jednotky, z nichž před postupujícími islamisty dezertovali vojáci.

V Bagdádu mezi tím panuje atmosféra obležení. V ulicích je vidět mnoho vojáků a policistů a přes noc přibyla kontrolní stanoviště. Atmosféra strachu je nejpatrnější na mezinárodním letišti. Stovky lidí tam čekají ve frontách, aby se dostaly do letadel směřujících pryč z Iráku.

Obama cílí na politiku, kritika Málikího roste

Americký prezident Obama ve čtvrtek oznámil, že USA vyšlou na pomoc irácké armádě 300 vojenských poradců. Řekl také, že jsou Spojené státy připravené na cílenou vojenskou akci, pokud to situace bude vyžadovat. Nechal tak podle analytiků zatím otevřenou možnost použití amerického letectva v boji proti povstalcům (více o čtvrtečním výroku Obamy se dočtete zde).

CNN se domnívá, že se Bílý dům nyní zaměřil na politiky v Iráku. Cílem je prý přimět tamní politiky, aby sestavili vládu se zastoupením všech náboženských a etnických skupin obyvatel. USA podle analytiků už nepočítají s nynějším premiérem Núrím Málikím.

Jak pomoci uprchlíkům?

Podle organizace UNICEF už kvůli obavám o život odešlo v Iráku z domova více než 500 tisíc lidí. Ve městě Kirkúk byl zřízen provizorní tábor, ve kterém našlo útočiště 4 800 rodin. UNICEF vyhlásil pro děti z místních uprchlických táborů sbírku:

číslo účtu: 11771177/0300

var. symbol: 810

Zatímco mnozí senátoři a poslanci to říkají veřejně, v Bílém domě se o tom spíše šeptá. Málikího poradce Alí Músáví sdělil, že Málikího úřad nedostal žádné oficiální prohlášení, v němž by USA žádaly, aby premiér odstoupil.

K sestavení nové vlády v pátek vyzval vlivný irácký duchovní ajatolláh Alí Sistání.  Sistání také řekl, že je radikály nezbytné vyhnat z Iráku co nejrychleji, než bude pozdě. "Jestliže nebudou vyhnáni teď, všichni toho budou litovat zítra, když ale lítost nebude mít žádný smysl," tlumočil Sistáního názor jeho mluvčí.

Írán mezi tím obvinil amerického prezidenta Baracka Obamu, že mu chybí vůle k boji proti terorismu, "Nedávné Obamovy výroky svědčí o tom, že Bílý dům nemá opravdovou vůli bojovat proti terorismu v Iráku a širší oblasti," řekl náměstek ministra zahraničí Hosejn Amír Abdolláhján.

Ofenziva islamistů v Iráku
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue