Záchranáři po dvanácti dnech vytáhli z jeskyně zraněného speleologa

  • 9
Záchranáři po dvanácti dnech vytáhli z bavorské jeskyně Riesending-Schachthöhle speleologa Johanna Westhausera, který utrpěl úraz hlavy. Na místě podstoupil prvotní ošetření a byl transportován do nemocnice.

"Zraněný byl vytažen na povrch a starají se o něj záchranáři," uvedla horská služba. Westhauser byl podle informací serveru spiegel.de na povrch vyzvednut v 11:44, podle původních plánů se tak mělo stát už v noci. Podle serveru BBC byl Westhauser po základní lékařské prohlídce letecky transportován do nemocnice.

Vlastní vyprošťování trvalo šest dní. Od úrazu z neděle 8. června po dnešní záchranu uplynulo 274 hodin. Přímo v jeskyni se na vyprošťovací akci podílelo zhruba 70 lidí, kteří museli nejdřív zbudovat několik bivakových táborů. Další podpůrné týmy včetně lékařů čekaly na povrchu. Dva lékaři se dostali ke zraněnému už během záchrany. Na záchranné akci se podíleli lidé z Německa, Rakouska, Švýcarska, Itálie a Chorvatska.

Podle šéfa bavorských horských záchranářů Norberta Heilanda v prvních dnech nebylo jasné, zda je záchrana v takových podmínkách vůbec možná. Akce byla ve své obtížnosti a složitosti bezprecedentní, zdůraznil Heiland i jeho kolegové z dalších zemí.

"Byla to nepochybně nejdelší a nejtěžší záchranná akce v dějinách bavorské horské služby," uvedl na čtvrteční tiskové konferenci zemský ministr vnitra Joachim Hermann, jenž poděkoval německým i zahraničním záchranářům.

Zkušený 52letý speleolog se vydal do nejhlubšího a nejdelšího jeskynního systému v Německu se dvěma společníky. V hloubce kolem 950 metrů výpravu zaskočilo uvolněné padající kamení, které postiženému způsobilo vážné zranění (více čtěte zde). Ačkoli byl jeho stav stabilní, nemohl se sám pohybovat.

Ministr hodlá uzavřít vstup do jeskyně

Zemský ministr vnitra Joachim Hermann odpoledne oznámil, že hodlá přístup do jeskyně uzavřít z obavy před nebezpečným turismem zvědavců. "Technicky je to snadné a právně to pokládám vzhledem k extrémnímu nebezpečí, které je s tím spojeno, za nutnost," řekl Herrmann.

Ministr se obává, že nejen v Německu, ale i jinde v Evropě by leckoho mohlo napadnout jít si prohlédnout místa, kde se drama uplynulých dní odehrávalo. "To vede k tomu, že do jeskyně vstupují lidé, kteří vůbec nemají odpovídající schopnosti. Předejít tomu, je podle mého absolutní nutnost," dodal Hermann.

Systém Riesending-Schachthöhle je dlouhý 19,2 kilometru a dosahuje hloubky 1148 metrů (na mapu komplexu se můžete podívat zde). Objeven byl už v roce 1995 a mezi objevitele patří i zraněný Westhauser.

Podívejte se na záběry ze záchrany německého speleologa:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue