Holič Robert Hájek ve své provozovně v Uherském Hradišti

Holič Robert Hájek ve své provozovně v Uherském Hradišti | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Ženám vstup zakázán. V Česku opět ožívají pánská holičství

  • 129
Stylová pánská holičství zažívají renesanci. Atmosféra jako v pánském klubu z třicátých let minulého století a tradiční technika holení s ostrými břitvami namísto holicích strojků láká zákazníky, a to nejen ve velkých městech.

„Chtěl jsem vrátit mužům jejich vysloveně mužské prostředí. Tady si odpočinou, pokecají, proberou fotbal, přečtou si v klidu noviny,“ říká Robert Hájek, který nedávno otevřel holičství Robert’s Barber Shop v Uherském Hradišti, vůbec první svého druhu na Moravě.

V průběhu 90. let přitom klasická holičství fakticky vyhynula. Důvodem byly přísné hygienické normy, které zakazují používat jednu břitvu na více krků, stejně jako ochabující zájem mužů. Ti raději přesedlali na rychlejší a vlastně i levnější způsoby holení, třeba elektrickými strojky.

Zákaznice mají smůlu, nikdo je neobslouží

V poslední době však vyznavačů ostrých „nožů“ přibývá. Všímá si toho i pražský holič Tomáš Kožíšek. Ten v Praze otevřel první holičství Thomas’s Barber Shop už v roce 2010, dnes má v hlavním městě dvě pobočky a další mu brzy přibudou.

„Je jen otázka času, kdy poptávka od mužů bude taková, že holičství zase budou ozdobou každého města. Muži si zaslouží minimálně stejnou péči, jako mají ženy ve svých kadeřnických a kosmetických salonech,“ dodává Kožíšek.

Ostatně ženu jako zákaznici v těchto podnicích prakticky neuvidíte. „Občas některá přijde, že potřebuje jen melír nebo trvalou, ale opravdu je odmítám,“ popisuje holičský průkopník z Uherského Hradiště Robert Hájek.

Ale nejde jen o samotné holiče, kteří zažívají návrat ke slávě, na oživující se módní vlně jedou také obchodníci s břitvami.

Na břitvy se čeká až tři roky

„Z naší zkušenosti se strojky a břitvy ještě před pěti lety v podstatě vůbec neprodávaly. Jestli se od každého prodalo pár kusů za rok, byli jsme rádi,“ vzpomíná Marek Palas, majitel společnosti Palas Import, která provozuje e-shop Strihacistrojky.cz a velkoobchod.

Pak ovšem podle něj došlo ke zlomu. „Zatímco nůžky, které dříve tvořily hlavní část našeho sortimentu, se momentálně neprodávají dobře nikde, břitvy a holicí strojky jsou poptávané prakticky neustále,“ říká Palas, který má zároveň výhradní zastoupení tradiční značky břitev a nůžek Dovo Solingen, která břitvy vyrábí více než sto let.

Velký zájem o tyto břitvy Palas dokládá i tím, že německý výrobce prodloužil dodací lhůty u břitev na 36 měsíců. „Momentálně mají stopstav, kdy již nepřijímají nové objednávky. Prý mají naobjednáno sto tisíc břitev z celého světa,“ dodává Palas. Německé břitvy Dovo Solingen se v Česku prodávají v ceně od 1 400 až do 16 000 korun za kus.

Podívejte se, jak to chodí v tradičním pánském holičství:

18. srpna 2010

,