Do prodeje jde první čichací telefon. Bude stát 3000 korun

  • 15
V předprodeji za 3 000 korun, posléze o tisícikorunu dráž si můžete pořídit první čichací telefon. Pak můžete komunikovat pomocí čichacích zpráv, třeba o tom, co právě obědváte. Je to stejně bláznivé, jako to zní.

Fundraisingové kampaně jsou líhní mnoha bláznivějších start-upů, tedy začínajících projektů, které na těchto portálech hledají finance na svůj produkt.

V půli června odstartoval na portálu Indiegogo projekt oPhone DUO, což je přístroj, který dokáže reprodukovat vůně.

Princip je následující. Pomocí aplikace - zatím jen pro iPhone - vyfotografujete oběd. Například hamburger. V aplikaci vyberete složky jídla a odešlete zprávu protistraně, která má oPhone.

Protistrana dostane obrázek jídla a zároveň se do onoho přístroje přenesou informace o vůních a ten je krátce zreprodukuje jako reálné vůně. K dvěma výdechům přistroje si přičichnete a budete mít nejenom obrázek jídla, ale i jeho vůni.

Z výše uvedeného je jasné, že oPhone DUO je stolní přístroj, nikoliv snadno přenosný mobil. Vůně, které reprodukuje, rozhodně neprovoní celý byt (což může být spíš výhoda), je to ve své podstatě intimní přístroj.

Pro reprodukci vůní slouží takzvané oChips, tedy nádobky s vůněmi. Do přístroje se jich vejde osm a v každé jsou čtyři aromata. Najednou tak přístroj dokáže vytvořit 32 základních vůní.

Celkem dokáže vytvořit až 300 000 různých vůní, k tomu je ale potřeba dokoupit další sady nádobek, které firma nazývá aromatickými slovníky. A samozřejmě je nutné do přístroje vložit potřebné nádobky.

Zatím má firma připravený slovník s vůněmi jídla a chystá slovník s kávovými vůněmi. Do budoucna přijdou i obvyklejší vůně, třeba květin nebo jarní louky.

V rámci kampaně firma nabízí přístroj v předprodeji za 149 dolarů, tedy asi 3 000 korun, běžná cena bude o 50 dolarů vyšší, tedy asi 4 000 korun. V nabídce jsou i další balíčky. Než se první přístroje dostanou k zákazníkům, tak si zájemci čichací telefon mohou vyzkoušet v Paříží nebo New Yorku.

Za vynálezem, který vypadá poněkud komplikovaně, stojí francouzská společnost Vapor Communications z Paříže, kterou založila studentka Rachel Fieldová a její profesor David Edwards, kteří se potkali před dvěma lety na Harvardské univerzitě.