Nejdražší známka stojí 192 milionů. První majitel ji prodal za pár šilinků

  • 39
Malá poštovní známka One-Cent Magenta trhla rekord v dražbě. Nejvzácnější známku na světě koupil v úterý v New Yorku anonymní kupec za 9,5 milionu dolarů, tedy 192,5 milionu korun. „Jednocentová karmínová“ tak mnohonásobně překonala dosavadní rekordmanku, „Tříšilinkovou žlutou“.

Aukční síň Sotheby's odhadovala tržbu za One-Cent Magenta (Jednocentová karmínová) na rekordních 10 až 20 milionů dolarů (až 400 milionů korun). Dosud nejdražší známka, švédská Tříšilinková žlutá z roku 1855, se prodala v roce 2010 za 2,2 milionu dolarů.

Je to počtvrté v historii aukcí známek, kdy se rekord posunul. Podle Sotheby´s si kupec přeje zůstat v anonymitě.

„Je to opravdu úžasný moment pro všechny sběratele známek,“ ohodnotil aukci zástupce ředitele aukční síně Sotheby´s David Redden v rozhovoru pro agenturu AP. „Překonat tuto cenu bude těžké, pravděpodobně se to povede, až se zase někdy v budoucnu dá do prodeje právě Jednocentová karmínová z Britské Guyany,“ dodal.

Jednocentovou karmínovou považují odborníci za nejvzácnější známku na světě, neboť je jediným známým exemplářem svého druhu. Vytištěna byla z nouze, když se v roce 1856, když se zpozdila dodávka známek z Británie do Britské Guyany v Jižní Americe a místní poštmistr byl nucen požádat o výpomoc tiskárnu v hlavním městě Demeraře (dnes Georgetown).

Nechal tehdy vyrobit jednocentové karmínové, čtyřcentové karmínové a čtyřcentové modré. Podle expertů dnes z tehdy vytištěné série existuje několik čtyřcentových a právě tato jediná jednocentová.

Prvním majitelem známky byl 12letý chlapec

Známka je vytištěna černou barvou na karmínovém papíře, je na ní obrázek třístěžňové lodi a motto britské kolonie v latině: „Dáváme a čekáme na oplátku“.

Dražba byla významná i proto, že se proslulá známka velká 2,5 na 3,2 centimetru dostala na veřejnost poprvé od roku 1986, kdy byla vystavena v Chicagu.

"Nic vzácnějšího nenajdete," tvrdí ředitel Smithsonova národního poštovního muzea Allen Kane. "Je to známka, kterou sběratelé touží spatřit už pěkně dlouho," dodal. Dlouholetý kurátor známek Britské knihovny David Beech přirovnává Jednocentovou karmínovou k Moně Lise mezi obrazy.

Dosavadním vlastníkem známky byl americký multimilionář John Eleuthére du Pont, který zemřel v říjnu 2010 ve vězení. Odpykával si tam trest za vraždu svého přítele Dava Schultze, olympijského vítěze v zápasu z OH 1984 v Los Angeles. Známku dali do prodeje správci jeho majetku.

Jejím prvním majitelem byl 12letý skotský chlapec žijící v Jižní Americe, který ji v roce 1873 objevil na jednom dopise v hromádce rodinné korespondence a zařadil ji do své sbírky. Pak ji za pár šilinků prodal místnímu sběrateli známek Neilu McKinnonovi. Ten ji po pěti letech prodal znalci z Liverpoolu, který poznal, že má známka ohromnou hodnotu. Koupil ji za 120 liber a obratem prodal za 150 hraběti Philippovi la Renotiere von Ferrary, jednomu z největších sběratelů známek na světě.

Po jeho smrti v roce 1917 sbírka přešla do Poštovního muzea v Berlíně. Během válečných reparací sbírka připadla Francii, která ji rozprodala ve 14 aukcích. Za "Jednocentovou karmínovou" v roce 1922 dostala 35 tisíc dolarů, což byl tehdy aukční rekord za jednotlivou známku. Koupil ji textilní magnát z New Yorku Arthur Hind. Po jeho smrti ji jeho manželka v roce 1940 prodala Fredericku Smallovi, australskému inženýrovi žijícímu na Floridě, za 45 tisíc dolarů. O 30 let později za ni v aukci v New Yorku dostal 280 tisíc dolarů, což byl nový aukční rekord. Třetí rekord padl v roce 1980, kdy ji za 935 tisíc dolarů koupil dosavadní poslední majitel du Pont.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video