Ivana Lipenská (vpravo) a Martina Fojtíková z vědeckého týmu, který vyvinul vakcínu proti borelióze. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Čeští vědci vyvinuli vakcínu proti borelióze, pomůže zvířatům i lidem

  • 46
Čeští vědci vyvinuli vakcínu proti borelióze. Účinná ochrana před touto chorobou přenášenou klíšťaty dosud chyběla. Nová vakcína už dokázala vytvořit protilátky u myší a psů. Pro lidi by mohla být dostupná asi za šest let.

Výsledky představili čeští vědci na úterní tiskové konferenci v Brně. Na čtyřletém vývoji vakcíny se podíleli tamní odborníci společně s experty z Olomouce a z Prahy. S vědci spolupracovala i firma Bioveta z Ivanovic na Hané.

„Doteď boj proti borelióze komplikovalo to, že existuje celá řada kmenů borélií. Vyrobit proti nim třeba osm druhů obrany by bylo nepřípustně nákladné. Nám se povedlo zkombinovat do jené vakcíny strukturní údaje ze všech nejčastějších typů bakterie,“ vysvětlil Jaroslav Turánek z Výzkumného ústavu veterinárního lékařství, který za projekt zodpovídá.

 Metodu už mají vědci patentovanou. Čeká je teď  „závod“ se zahraniční konkurencí, která zkouší vyvinout celou řadu vlastních způsobů boje proti borelióze. Infekce borélií se přitom táhne od USA, přes Asii a zasahuje celou střední a severní Evropu. Všude tam je po účinné obraně proti nákaze bakterií, která se léčí antibiotiky, velká poptávka.

Vakcínu bude vyrábět česká společnost Bioveta, která sídlí v Ivanovicích na Hané. „Vakcína bude sloužit jak pro psy, kočky či koně, tak i pro lidi. Zatím existuje jen vakcína proti borelióze pro zvířata.  Mezi naším vynálezem a původním látkou je ale asi takový rozdíl jako pít vodu z rybníka či křišťálové studánky,“ přiblížil šéf Biovety Libor Bittner.

Borelie jsou bakterie, které většinou parazitují v tělech zvířat i člověka a vyvolávají u nich různé formy onemocnění. Na tuto infekci dosud nebyla nalezena zcela spolehlivá léčba a jediný postup je včasné nasazení antibiotik v počátku onemocnění. Nicméně ne všichni léčení pacienti zůstanou bez následků.

Klíště obecné, se kterým se lidé v Česku jako s přenašečem boreliózy setkávají nejčastěji, přenáší kromě této nemoci také klíšťovou encefalitidu, tedy zánět mozku. Nemoc vyvolává vysoké horečky, prudké bolesti hlavy a dezorientaci a v krajních případech končí ochrnutím až smrtí. Proti encefalitidě je ale očkovací látka již běžně dostupná.

Podívejte se, jak správně vytáhnout klíště:

24. června 2008