Na Klárově odhalili památník letcům RAF, památkáři protestují

  • 114
Českoslovenští letci, kteří za války bojovali v barvách britského letectva RAF, mají na pražském Klárově od úterka svůj pomník. Slavnostního večerního odhalení se zúčastnil také vnuk tehdejšího britského ministerského předsedy Winstona Churchilla. Proti umístění pomníku ovšem protestují pražští památkáři.

Autorem bronzového památníku je britský sochař Colin Spofforth.  Pomník má podobu dvoumetrového okřídleného lva, který stojí na betonovém podstavci pokrytém českou žulou. Kruhový podstavec při pohledu shora vypadá jako znak českého vojenského letectva. Oplátování a nýtování na jeho boku má napodobovat plášť letadla.

„Jejich země byla napadena nemilosrdnými přemožiteli. Nesouhlas byl trestán smrtí. Rozhodující ale bylo, že se jim i přesto podařilo uprchnout a připojit se ke vzdušnému boji proti nacistickému Německu. Tito mladí muži byli ti nejlepší z nejlepších,“ řekl při odhalování pomníku Nicholas Soames, vnuk Winstona Churchilla a někdejší britský ministr obrany.  

Akce se zúčastnili také českoslovenští piloti, kteří v britské RAF během války bojovali. Po odhalení přeletěla nad Klárovem stíhačka Spitfire, na kterých Čechoslováci u RAF bojovali.

Myšlenka na vznik pomníku připomínajících dva a půl tisíce letců pochází od britské komunity žijící v Praze. Na tento projekt vybrala během jednoho měsíce 3,3 milionu korun.

Umístění památníku na Klárově, kde už navíc jeden památník stojí, ale odmítají pražští památkáři, kteří k němu odpoledne vydali zamítavé stanovisko.

A šéf magistrátního památkového odboru Jiří Skalický chce zároveň podat žádost o přezkum rozhodnutí stavebního úřadu Prahy 1, který umístění sochy umožnil. Údajně byl porušen zákon.

Skalický již v minulosti avizoval, že magistrátní památkáři budou respektovat názor svých kolegů z Národního památkového ústavu (NPÚ) a odmítavé stanovisko vydají.

Skalický ČTK také řekl, že mu vadí i způsob, jakým stavební úřad Prahy 1 rozhodl. Svým postupem prý porušil zákon. Odbor památkové péče chce proto podat žádost o přezkum rozhodnutí ke stavebnímu odboru pražského magistrátu.

"Na 90 procent byl porušen zákon, a rozhodnutí tak bude muset být zrušeno," poznamenal Skalický. Úředníci Prahy 1 by se tak museli povolením opět zabývat. Podle Skalického nehrozí během úředního projednávání pomníku odstranění. Mohlo by ale k němu dojít po konečném verdiktu.

Ten ale zřejmě hned tak nepadne. Pokud totiž padne zamítavé stanovisko, Praha 1 už avizovala, že se odvolá u ministerstva kultury.

,