Schránka ve věži rokycanské radnice skrývala mince i rozpočet města

  • 0
Celých 122 let čekal na otevření tubus ukrytý v barokní věžičce rokycanské radnice, která se právě opravuje. Archiváři a zástupci města při té příležitosti schránku otevřeli a objevili dokumenty jako například výroční zprávy školy a spořitelny, rozpočet města, dvě fotografie i staré mince - krejcary a rakouské koruny.

V měděné schránce o rozměrech 38 x 9 centimetrů se dvě listiny našly už v roce 1892, kdy se věž také opravovala. Tehdy sem naši předci uložili další písemnosti. Od té doby až do letošního června se řemeslníci na věž nedostali (více o aktuální opravě čtěte zde).

Kromě výroční zprávy školy a spořitelny, různých brožur či rozpočtu města archivářky ve schránce našly také mince - krejcary a rakouské koruny.

Objevily se i dvě fotografie. "Ty jsou tím nejvzácnějším a nejzajímavějším nálezem. Doufala jsem, že zde nějaké fotky najdeme," potvrdila kronikářka města Hana Hrachová.

Jeden ze snímků zobrazuje opravu radnice v roce 1892 a druhý opravu Mariánského sloupu v Rokycanech ve stejném roce.

Při morové ráně sídlil v Rokycanech zemský apelační soud

Schránka obsahovala i malý zápisníček tehdejšího starosty s jeho fotkou a vzkazem, kdy schránku otevřeli a co do ní uložili. "Přesné datum uložení písemností do tubusu je 23. červenec 1892. Starosta se jmenoval Jan Anichober, na svém postu setrval celých 31 let, až do roku 1919," upřesnila Hrachová a upozornila na to, že v tubusu nebyly žádné noviny.

"Obvykle v podobných schránkách nechybějí, ale v Rokycanech tehdy ještě nevycházely. Doufali jsme, že tam budou alespoň plzeňské," řekla Hrachová.

Nejstarší listina popisuje události z roku 1680, ale její stáří archivářky odhadují na začátek 19. století. Roku 1680, 20. května, rokycanská radnice na Masarykově náměstí vyhořela.

Na útěku před morem se také do Rokycan v tomto roce na několik měsíců přestěhoval z Prahy zemský apelační soud. Ten tu sídlil při další morové ráně i v roce 1712, tehdy byly ale morovou epidemií zasaženy i samotné Rokycany. Zemřelo 146 lidí.

Sundavání věže z radnice

Ve stejném roce byla postavena nová barokní radnice. Je tedy možné, že nejstarší listina ve schránce je přepis dokumentu či části kroniky z 18. století. To vše ale budou odborníci ještě zkoumat.

Ukládání písemností a dokumentů pro nové generace je běžnou praxí. "Lidé dávali schránky do kapliček i kostelů, do základů různých významných staveb. Někdy o uložení existuje záznam v kronikách či archivech, občas je ale takový nález překvapením," říká Hana Hrachová.

O tom, že tubus v báni rokycanské věže existuje, věděli dnešní úředníci města z textu o historii radnice, který je v budově uložený. Přesto panovalo při otevírání věžičky napětí a vzrušení, zda schránku naleznou.

Co se s vyňatými písemnostmi stane, bude rokycanská radnice ještě jednat. Něco se vrátí do schránky, která bude v nové věži radnice uložena pro další generace, něco půjde do Státního okresního archivu v Rokycanech.

"Dnes bychom tímhle způsobem našim potomkům zřejmě předali fotografie, popis města v roce 2014, současné noviny, možná i nějaké videodokumenty, ale je otázka, zda by vydržely sto let," uvažuje Hrachová.

Věžičku z budovy radnice sundal jeřáb (8. června 2014)

8. června 2014