VIDEO: Me’a Še’arim, jedno z nejortodoxnějších židovských míst světa

  • 38
Příliš vřele vás tu nepřivítají. Zapomeňte na minisukně, kraťasy a odhalená těla. Raději schovejte své fotoaparáty a kamery a chovejte se nenápadně. Teprve pak můžete nasát neopakovatelnou atmosféru jednoho z nejortodoxnějších židovských míst na světě ve čtvrti Me’a Še’arim v Jeruzalémě.

Čtvrť Me’a Še’arim vznikla na konci 19. století, kdy už bylo uvnitř hradeb starého Jeruzaléma příliš těsno. Do Palestiny přijížděli Židé z celého světa a toužili se usadit v místech, která jsou jim nejposvátnější. 

Me’a Še’arim se stala útočištěm méně majetných lidí z východní Evropy. Domy se tu proto stavěly za přispění židovských neziskových organizací, které následně přidělovaly přistěhovalcům byty. Architekt Conrad Schick měl záměr vytvořit uzavřenou čtvrť, ale kapacita byla brzy vyčerpána. Začalo se proto stavět i mimo původní plán a z Me'a Še'arim se záhy stala nejrozlehlejší jeruzalémská čtvrť.

Jidiš

Me'a Še'arim je jedno z mála míst na světě, kde se můžete setkat s jidiš. Jedná se o jazyk, kterým mluví ve světě asi 4 miliony lidí. 

Několik slov z jidiš obsahuje i hovorová čeština, takže vám porozumí, když budete hledat “pajzl”, budete mít na hotelovém pokoji “čurbes” nebo jste ztratili svou “jarmulku”.

Jidiš tvoří hlavně německá slova. Vzniklo ve středověku jako němčina používaná v židovské komunitě. V psané formě však používá hebrejské znaky.

Oblečení a vzhled

Štrajml

Člověk musí mít podle judaismu pokrývku hlavy proto, aby nestál před bohem nahý. Nejbizarnější pokrývkou hlavy je štrajml. Jde o velikou širokou beranici, kterou nosí především Židé z Litvy, Maďarska nebo Rumunska.

(Wikipedia)

Ve čtvrti Me'a Še'arim se čas zastavil v 19. století. Moderně oblečených a upravených lidí tu najdete málo. A když už, většinou se jedná o cizince. Cítíte se tu jako v kulisách historického filmu. 

Na ulicích uvidíte muže v dlouhých kaftanech, s bílými nebo černými punčochami, klasickým kloboukem nebo štrajmlem, plnovousem a dlouhými pejzy. Ženy mají většinou zakryté vlasy a nosí dlouhé sukně až ke kotníkům. Tradiční jarmulku nosí i malé děti.

Náboženství

Hlavní roli má v životě místní komunity náboženství. V každé ulici narazíte na  synagogu nebo ješivu. Protože je Me’a Še’arim charedskou čtvrtí, naleznete zde převážně vyznavače ultraortodoxního judaismu.

Ješiva

Židé jsou proslulí bezchybnou znalostí svých náboženských textů. Ješiva je škola nebo studovna, kde učenci čtou Talmud nebo pročítají halachy - texty náboženského práva. 

Pojem charedim označuje bázeň. Proto jsou místní lidé označováni jako “bohabojní”. Moderní svět je podle nich nečistý a zkažený. Proto žijí v uzavřeném “ghettu” a jen obtížně se mezi ně proniká. I přes to poslední dobou podléhají lidé z Me’a Še’arim moderním trendům. Občas projede čtvrtí automobil, mladší obyvatelé používají mobilní telefony a z otevřených oken uslyšíte rádio nebo televizi.

Rodina

Důslední jsou místní Židé v dodržování rodinných tradic. Role mužů a žen jsou jasně rozdělené. Muži představují živitele rodiny a jsou nositeli vzdělanosti. Oproti tomu ženy se starají o domácnost a vychovávají děti.

Název Me’a Še’arim

Název čtvrti byl přejat z úryvku Tóry: „Izák začal v té zemi sít a sklidil toho roku stonásobně [מאה שערים]; tak mu Hospodin požehnal.“ 

(Wikipedia)

Rodiny bývají velmi početné. Zcela běžných je až deset dětí. Populace Me’a Še’arim se tak stále rozrůstá a z původně velkoryse řešených bytů se stávají přeplněné králíkárny.

Čtvrť Me’a Še’arim se nachází severozápadně od historického Jeruzaléma. Turisté většinou ze starého města vycházejí Jaffskou bránou, pokračují ulicí Shivtei Israel a nakonec zahnou do ulice Ha-Nevi’im.