Povstalci sestřelili Ukrajincům obří iljušin i bojový Su-24

  • 1412
Separatistům v Luhansku se v noci podařilo sestřelit ukrajinský vojenský dopravní letoun Il-76. Ukrajinské ministerstvo obrany ztrátu letounu přiznalo s tím, že na palubě zemřelo 49 lidí. Odpoledne pak separatisté ve městě Horlivka sestřelili bojový letoun Su-24. Ukrajinský prezident Petro Porošenko slíbil separatistům odplatu.

Ztrátu iljušinu oficiálně přiznalo ukrajinské ministerstvo obrany. "V noci na 14. června teroristé cynicky a zákeřně začali střílet z protileteckých a těžkých kulometů na přistávající dopravní letoun Il-76," uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě (najdete ji zde).  Povstalci, kteří letiště už řadu dní ostřelují, pravděpodobně zasáhli stroj i raketou země-vzduch.

Přistání, podobně jako vzlet, je fáze, kdy je letoun nejzranitelnější. Na palubě sestřeleného iljušinu podle Ukrajinců byl vojenský personál, vybavení a zásoby. Letoun zajišťoval rotaci sil.

Boje o letiště

Luhanské letiště se nachází "v první linii". V pondělí se o něj strhla velká bitva, v níž nakonec vojáci útok stovek separatistů odrazili (více o bojích o letiště čtěte zde).

Podle agentury Reuters ukrajinský armádní mluvčí Vladislav Seleznov informoval, že zahynulo 49 vojáků. Šlo zejména o výsadkáře. Vedení resortu, letectva a armády už projevilo soustrast s příbuznými a přáteli zahynuvších vojáků.

K útoku na dopravní letoun se přihlásili bojovníci "Luhanské lidové republiky". Jejich mluvčí Oksana Čigrinová prohlásila, že armádní letoun "porušil nařízení lidového gubernátora Valerije Bolotova o bezletové zóně nad Luhanskem". V Bolotovově rozkazu se údajně uvádí, že proti narušitelům mají být přijata "příslušná opatření".

Porošenko slíbil strůjcům útoku odplatu

Odpoledne pak proruští povstalci sestřelili další ukrajinské bojové letadlo. Stroj Su-24 zasáhli u Horlivky, stroj se zřítil a pilot se katapultoval, píše server news.rin.ru.  Armáda však tuto informaci dosud nepotvrdila.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko kvůli sestřelení letounů svolal mimořádnou schůzi Rady národní bezpečnosti a obrany. "Všichni, kdo jsou odpovědní za cynický teroristický čin takového rozsahu, musejí být potrestáni. Ukrajina potřebuje mír, ale teroristy čeká náležitá odplata," uvedl Porošenko v prohlášení, jež zveřejnila prezidentská kancelář. Na neděli byl na Ukrajině vyhlášen státní smutek.

Sobotní sestřelení ukrajinských armádních letounů je již třetím podobným incidentem v posledních dnech. Šestého června se rebelům podařilo sestřelit antonov nad Slavjanskem. Část posádky přežila, část zahynula (více o sestřelení antonovu zde). Koncem května Ukrajinci přišli o vrtulník s generálem na palubě (o sestřelení vrtulníku zde).

Radikálové se připravují na útok armády

Spojené státy ještě před medializací sestřelu obvinily Moskvu, že dodává povstalcům na Ukrajině tanky, raketomety a další těžké zbraně. Americké ministerstvo zahraničí se odvolalo na veřejně dostupné videozáznamy na internetu.

Obyvatelé Luhanska podle televize Espreso celou noc hlásili pohyb kolon nákladních automobilů a autobusů s povstalci. Luhanský zpravodajský server Informator v sobotu napsal, že radikálové se připravují k obraně půlmilionového města před očekávaným útokem armády.

Doněcká a Luhanská oblast, vzdorující kyjevské vládě, se nacházejí nedaleko hranic s Ruskem v prostoru, nad kterým nemají ukrajinští pohraničníci příliš velkou kontrolu. Mluvčí americké diplomacie Marie Harfová podle ČTK uvedla, že hranici překročily v uplynulých dnech tři tanky T-64, několik raketometů Grad a další vojenská vozidla. Na pronikání ruské techniky přes hranice si již ve čtvrtek stěžoval ukrajinský prezident Petro Porošenko svému ruskému kolegovi Vladimiru Putinovi v telefonickém rozhovoru (o důkazech NATO ohledně pronikání ruských tanků na Ukrajinu čtěte zde).

Moskva tvrzení, že vyzbrojuje východoukrajinské povstalce, odmítá.

Boje na východě Ukrajiny. Proukrajinské jednotky zajaly přes 30 proruských separatistů v Mariupolu. (Upozornění - následující záběry jsou drastické)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue