Po islamistech zůstala v Mosulu i zničená armádní technika (12. června)

Po islamistech zůstala v Mosulu i zničená armádní technika (12. června) | foto: Reuters

Iráčtí rebelové postupují k Bagdádu, Američané evakuují své lidi

  • 198
Radikálové z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL), kteří ovládli iráckou provincii Ninive, postupují na jih směrem k Bagdádu. Prezident USA Barack Obama s pomocí irácké vládě stále váhá. Americké firmy však už z bezpečnostních důvodů přemisťují své zaměstnance, kteří působí v zemi v rámci programu vojenské pomoci.

Případná americká pomoc nebude představovat přítomnost vojáků v zemi, uvedlo ministerstvo zahraničí USA. Spekuluje se zejména o úderech amerických bezpilotních letounů.

V irácké metropoli se proti sunnitským povstalcům mobilizují šíitské milice, které tvrdí, že jsou připraveny město bránit. Podle světových tiskových agentur se Irák vrátil zpět do roku 2006 až 2007, kdy si násilí mezi sunnity a šíity vyžádalo tisíce lidských životů.

Američané z Iráku začali postupně letadly evakuovat své občany přítomné na základně severně od Bagdádu. Jde zejména o lidi, kteří pomáhali s výcvikem místních bezpečnostních složek. Němci zase vyzvali své obyvatele, aby kvůli bezpečnostní situaci opustili některé provincie a rovněž iráckou metropoli. Ankara mezitím stále vyjednává o propuštění svých občanů, které radikálové drží jako rukojmí.

Praha zatím s evakuací Čechů nepočítá. "Situaci průběžně sledujeme a vyhodnocujeme. V tuhle chvíli je náš zastupitelský úřad v Bagdádu funkční, nicméně situace se pochopitelně může velmi dynamicky vyvíjet a my podle toho budeme příslušným způsobem reagovat," uvedl mluvčí ministerstva zahraničí David Frous. Případná evakuace by se podle něj dotkla "jednotlivců, maximálně několika málo desítek" Čechů, kteří v Iráku žijí nebo pracují.

Irácká armáda bombarduje radikály obsazený Mosul:

Nové stíhačky zatím nedorazily

Americké společnosti z bezpečnostních důvodů dočasně přemisťují své zaměstnance, kteří působí v Iráku v rámci programu vojenské pomoci, oznámila agentura Reuters s odvoláním na americké ministerstvo zahraničí. Jeho mluvčí Jen Psakiová se zdržela upřesnění, kolika Američanů se opatření týká a kam byli přepraveni.

"Můžeme potvrdit, že američtí občané, působící podle dohody s iráckou vládou (...), jsou dočasně přemisťováni svými společnostmi kvůli obavám o bezpečnost v oblasti," uvedla mluvčí v narážce na tažení sunnitských vzbouřenců severním Irákem směrem na Bagdád.

Představitel Pentagonu podle agentury AFP upřesnil, že asi stovka Američanů se přesunula z letecké základny Balad v severním Iráku do Bagdádu.

Radikálové z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) se ve čtvrtek dostali do asi stokilometrové vzdálenosti od Bagdádu. Společnost Lockheed Martin mezitím oznámila, že evakuovala 25 svých zaměstnanců, kteří základnu Balad připravovali na přílet prvních stíhaček F-16. Irák má letos dostat celkem 36 těchto letounů. Podle mluvčího firmy je ještě příliš brzy, aby se dalo říci, zda se přílet letounů kvůli násilnostem opozdí.

V Mosulu zemřely desítky lidí, propuštění vězni se mstí

Radikální islamisté ovládají například město Mosul na severu země, odkud před nimi utekli vojáci irácké armády. Mluvčí OSN pro lidská práva Rupert Colville v pátek oznámil, že stoupenci skupiny ISIL ve městě podle posledních zpráv popravili soudního úředníka a 17 civilistů, kteří spolupracovali s policií.

Čtyři ženy navíc spáchaly sebevraždu poté, co je někdo znásilnil. Skupina ISIL v Mosulu podle agentury Reuters unesla 16 Gruzínců a propustila trestance z místní věznice. Ti teď údajně v ulicích města hledají lidi, kteří je dostali za mříže, aby se jim mohli pomstít.

"Naše zprávy hovoří o tom, že za některými násilnostmi stojí i vládní síly. Konkrétně za ostřelováním civilních oblastí 6. a 8. října. Objevila se informace o tom, že při něm mohlo zemřít až 30 civilistů," prohlásil Colville.

Postup islámských radikálů v Iráku

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue