Památkáři posoudí, zda má budova ústecké činohry získat ochranu státu

  • 0
Ústečtí památkáři pečlivě prověřují možnost, zda budovu bývalého Činoherního studia v ústecké čtvrti Střekov doporučí prohlásit za kulturní památku. Vyžádali si delší čas na posouzení podnětu, který podali místní historici a architekti ze sdružení 400/27.

"Územní odborné pracoviště v Ústí nad Labem požádalo ministerstvo kultury o prodloužení lhůty na vypracování stanoviska," sdělil mluvčí ústeckého oddělení památkového ústavu Daniel Vágner. Termín vyprší 10. července, do té doby ústečtí památkáři pošlou resortu své vyjádření.

Je to signál, že šance divadelní budovy z roku 1927 na získání statutu památky nejsou malé. "Vždy je lepší, když se to lépe prozkoumá, argumentace tak může být preciznější," řekl jeden z autorů podnětu, architekt Matěj Páral.

Nepřímo to potvrzuje i mluvčí památkářů Vágner. "O prodloužení jsme požádali proto, abychom k danému objektu získali co nejvíce informací a návrh posoudili objektivně," poznamenal.

Pokud památkáři doporučí prohlásit stavbu za památku, ministerstvo zahájí správní řízení. Už to by zabránilo případným zásahům do budovy, o což jde sdružení 400/27 především. Má totiž obavu, že město, jež zlikvidovalo soubor Činoherního studia, budovu odprodá ke komerčnímu využití (o žádosti zde).

Páral a spol. argumentují, že budova má důležitý význam pro kulturní identitu regionu. V roce 1929 se tu promítal první zvukový film v Československu, od roku 1981 zde do roku 2014 sídlilo Činoherní studio. Pokud se objekt stane památkou, jiné než kulturní využití budovy prakticky nebude možné.