Z islamisty dobytého Mosulu prchá 500 tisíc lidí, pomoc hledají u Kurdů

  • 233
Až půl milionu lidí podle BBC prchá z islamisty dobytého Mosulu na severu Iráku. Bojovníci Islámského státu v Sýrii a Levantě, kteří se hlásí k al-Káidě, ovládají už celou provincii Ninive, v níž toto město leží. V Mosulu obsadili letiště, televizní studio i úřad guvernéra. Obsadili i tureckou ambasádu.

O obsazení ambasády informovala s odvoláním na turecké vládní zdroje agentura Reuters. Později uvedla, že bylo zadrženo celkem 80 Turků včetně tří dětí, generálního konzula a členů speciálních turecých jednotek. Turecko se podle vládních zdrojů snaží zajistit bezpečnost svých diplomatů.

Fotogalerie

Podle pracovníků Mezinárodní organizace pro migraci si boje minulých dní v Mosulu vyžádaly mnoho obětí mezi civilisty. Lidé se podle agentury AFP nemohou dostat do čtyř nemocnic, protože jsou v bojové zóně. Jako ošetřovny proto slouží mešity, kam jsou sváženi zranění. Ve městě prý platí zákaz jízdy autem, mnoho lidí prchá pěšky.

Mezi nimi jsou i vojáci. "Odhodili zbraně, převlékli se, zanechali vozidla tam, kde byla a opustili město," citovala AFP jednoho z prchajících, Mahmúda Núrího.

V sousední provincii Kirkúk radikálové ve středu zabili patnáct vojáků a policistů, uvedla agentura AFP. Šest zastřelili v blízkosti města Rijád, čtyři v Rašádu a zbylých pět na kontrolním stanovišti v Talkíji. Tažení radikálů přitom pokračuje směrem k Bagdádu (více o postupu islamistů Irákem čtěte zde).

Je to test pro premiéra, píše BBC

Situace v Ninive je podle stanice BBC testem pro premiéra Núrího Málikího, protože vyvstává otázka, nejen zda je vláda schopna provincii získat zpět, ale zda dokáže zajistit bezpečnost celému Iráku.

Výhonek al-Káidy nazývaný Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) bojuje také v sousední Sýrii s cílem založit v oblasti islámský chalífát. Značnou část provincie Ninive ovládá už několik měsíců, klíčové části Mosulu dobyl za pět dní. Stanice upozorňuje, že tento vojenský úspěch v Iráku je mnohem cennější než ten, jehož skupina dosáhla v Sýrii, když ovládla tamní provincii Rakka.

Očekává se, že irácká vláda nasadí veškeré prostředky, aby Ninive získala zpět. To znamená armádu, místní milice, letectvo, šíitské dobrovolníky z Íránu i kurdské milice. Zpravodajskou pomoc může získat od Spojených států.

V Mosulu vlají černé prapory al-Káidy, mnoho policejních stanic je vypálených. Desítky tisíc prchajících míří do autonomního Kurdistánu, jehož úřady už zajistily pro uprchlíky dočasné tábory. Kurdský premiér Nechirvan Barzání požádal Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky o pomoc.

BBC připomněla, že pod kontrolou islamistů jsou části centra provincie Anbár, půlmilionového města Ramádí, a značná část o něco menší Fallúdže. Mosul s téměř dvěma miliony obyvatel je však mnohem větší a v jeho okolí se nacházejí velká naleziště ropy.

"Experti ale připomínají, že ovládnutí města a jeho okolí nebude mít na ropný průmysl velký dopad, protože na zdejších ropných polích se nyní netěží. Od polí v jižním Iráku, která v uplynulých měsících postupně zvyšovala produkci, je Mosul daleko," napsaly Financial Times.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue