Madeleine Albrightová a Michael Žantovský na pražské konferenci Aspen Institute. (9. června 2014) | foto: Michal Šula, MAFRA

Majdan se neliší od toho, co se dělo v 89. v Česku, míní Albrightová

  • 663
Revoluce ukrajinského Majdanu se podle bývalé americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové v zásadě neliší od toho, co se kdysi dělo na Václavském náměstí. Je však ale podle ní potřeba dovést davy k vládě. V jistém ohledu podle ní bývalý prezident Václav Haveĺ chyboval, když si nepřál vznik politické strany.

"Právě jsem se vrátila z Kyjeva. Majdan se neliší od toho, co se dělo na Václavském náměstí," prohlásila bývalá americká ministryně zahraničí při své pondělní návštěvě v Praze. Do české metropole přijela na pozvání pražské pobočky Aspen Institutu, jednoho z respektovaných světových think tanků, v němž se angažuje. Vystoupila na konferenci věnované 25. výročí pádu železné opony.

Masy lidí podle Albrightové ještě nejsou zárukou úspěchu. "Také tu byl Tchien-an-men, na který jsme čtvrtého června vzpomínali. Vezměte si všechny ty lidi na náměstí Victoria v Hong Kongu a na dalších místech. Otázkou ale je, a na to se těžko odpovídá, jak se z těch náměstí, jako je Tahrír, Václavské náměstí dostaneme k vládě? To je ta těžší část," namítala politička s českými kořeny.

Spojené státy jsou podle ní důkazem toho, že "demokracie je obtížná věc". "Není to událost, není to situace, je to proces," řekla. "Je tu jakýsi rozpuk emocí a odhodlání lidí na náměstích. A jednou z důležitých věcí k rozvoji je, že se hlas lidí převede do vlády," neskrývala pochyby o úspěšném demokratickém přechodu.

Havlova morální moc se jaksi rozptýlila

V otázce přeměny moci masového hnutí z náměstí ve správu věcí veřejných adresovala jednu připomínku také bývalému českému a československému prezidentovi Václavu Havlovi. S ním ji pojilo blízké osobní přátelství.

"Směrem k prezidentu Havlovi mám jedinou výtku, kterou jsem mu také řekla do očí, a to je to, že si nepřál politickou stranu. Myslím si, že ta morální moc, kterou měl, se jaksi rozptýlila, protože tu neexistovala politická strana," vytkla mu s poukazem na události počátku 90. let. 

"Já věřím v politické strany," prohlásila Albrightová, jejíž politická kariéra je spjata s americkými demokraty. Při studiích a letech následujících po nich spolupracovala s politologem Zbigniewem Brzezinskim, jenž byl poradcem pro bezpečnost tehdejšího prezidenta Jimmyho Cartera. Za éry Billa Clintona působila nejprve jako velvyslankyně Spojených států při OSN a v roce 1997 se stala první ženou, která šéfovala americké diplomacii.

Albrightová vyčetla Havlovi, že si nepřál politickou stranu:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video