Torre Agbar je barcelonský mrakodrap z dílny Jeana Nouvela. Budovu proslavil...

Torre Agbar je barcelonský mrakodrap z dílny Jeana Nouvela. Budovu proslavil neobvyklý tvar a noční osvětlení. Slavný Francouz postavil i kanceláře v Praze na Andělu a nedávno se zúčastnil soutěže o podobu pražského Masarykova nádraží (projekt Penty). | foto: MAFRA

Slavní architekti chtějí stavět v Česku. V okolí Masarykova nádraží

  • 157
Tuzemsko trpí nedostatkem moderních architektonických skvostů. To se má změnit. Významní světoví architekti už jednají s českými developery.

V ryze českém filmu si zahraje Robert de Niro. Jiný tuzemský snímek odrežíruje Steven Spielberg. Ano, je to fikce, ale má ukázat srovnání pro ty, kteří se neorientují ve světové moderní architektuře. Čeští developeři obdobně hvězdná jména z oboru do země lákají. Zejména v metropoli se dávají do pohybu projekty, které byly dlouhá léta spíše utopií.

Firma Sekyra Group dostala úřední razítko pod svůj návrh čtvrti na pražském Smíchově za 10 miliard korun. Slovenská investiční skupina Penta dle svého spolumajitele Marka Dospivy začíná intenzivně pracovat na jen o něco menším projektu na místě Masarykova nádraží v centru města, za pět miliard se má začít stavět napřesrok.

Slavní architekti míří k nám

A nemají u toho chybět světově významní architekti. "S některými slavnými architekty už komunikujeme. Zapojili se do soutěže o rozvoj lokality okolo nádraží, kde chceme po vzoru západních měst vybudovat Central Business District. Výsledky soutěže budou známé na podzim, až potom řekneme, koho jsme oslovili," říká mluvčí Penty Martin Danko.

Jeden z návrhů je z dílny francouzského architekta Jeana Nouvela. Autora roztodivných staveb a držitele prestižní Pritzkerovy ceny, architektonické "Nobelovky". Po světě přitom chodí necelá třicítka laureátů této ceny.

Nabízí se i další držitelka této ceny, Britka narozená v Iráku Zaha Hadid. Vůbec nejúspěšnější žena v oboru totiž pro Pentu projektuje několik bratislavských mrakodrapů a je možné, že její dílo vyroste i v Praze. Na bratislavské organické mrakodrapy se podívejte ZDE.

New York a pak Praha?

Nejenže výteční světoví architekti jsou zárukou kvalitní práce, ale i nositeli nebývalé prestiže. Pokud se dílo mimořádně podaří, úspěch ve světě je zaručen.

Nikdo nechce hovořit o honorářích, protože práce architekta je velmi košatá, samotný projekt má několik úrovní a do práce se zapojují desítky lidí různých profesí. Zpravidla se dohaduje individuální odměna ve výši 7 až 15 procent z ceny stavby. Tudíž se může investice do projektu vyšplhat k desítkám, ale i stovkám milionů korun.

S autorkou plaveckého stadionu v Londýně a dalších "sci-fi" staveb po celém světě Zahou Hadid pracuje investiční skupina Penta.

Velká rozvojová území o několika desítkách hektarů podle urbanistů zasluhují ve svém středu dominantní stavby. Právě ty jsou lákavým soustem pro slavné tvůrce.

"Máme vytipované body v území pražského Smíchova a Rohanu, které by pro takovou realizaci byly vhodné. Není to v prvních etapách, takže zatím o spolupráci nejednáme, ale ze známých jmen bych už teď uvedl Jana Gehla, jehož ateliér vytvořil urbanistickou koncepci Rohanu," tvrdí Leoš Anderle, ředitel pro development Sekyra Group. Dán Gehl je přitom světově uznávanou kapacitou.

Trochu jiným způsobem by mohl do projektů v Česku promluvit i americký architekt s polskými kořeny Daniel Libeskind, který je podepsán třeba pod mrakodrapem stojícím na místě zřícených věží Světového obchodního centra v New Yorku či Židovským muzeem v Berlíně viz článek Stavba plná jizev, kde se chodí po obličejích mrtvých Židů.

"V budově bývalé Živnobanky v centru Prahy vyvíjíme projekt spojený se všemi formáty užití skla. Jednáme s tvůrci, kteří by se na něm mohli aktivně účastnit. Třeba Daniel Libeskind si banku prohlédl letos v únoru," říká Jan Burian z CPI Group, jež v památkově chráněném domě buduje centrum českého sklářství. Zároveň ale dodává, že to ještě nemusí nutně znamenat budoucí spolupráci viz článek o proměně banky na galerii skla.

Ukázka z dokumentu ČT o Židovském muzeu v Berlíně

26. května 2012

Pomohou vymanit zemi z izolace

Je nesporné, že z pohledu moderní architektury by hvězdní tvůrci pomohli vymanit Česko z okraje světového dění, kam nás uvrhla komunistická izolace. Dílo to musí být velkorysé a nebojácné. Ač to asi konzervativce nadzvedne, musí dominovat. Tak jako třeba nový varšavský mrakodrap Złota od Libeskinda či právě zaoblené věžáky v Bratislavě od Hadid viz článek o mrakodrapu ve Varšavě.

Architekti, kteří patří do absolutní světové špičky, by mohli v budoucnu navrhnout své domy zejména v Praze, kde jsou velká nevyužitá území - Rohanský ostrov, smíchovské, Masarykovo a bubenské nádraží, nákladové nádraží na Žižkově či na pankrácké pláni. Zde chtějí stavět silné developerské firmy jako Skanska, Penta, PPF, Orco nebo Sekyra Group. Některé spolupracují se známou českou architektkou Evou Jiřičnou žijící v Londýně, která se přátelí s největšími esy v oboru.

Těšíte se na nové dominantní stavby od slavných architektů?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:00 neděle 22. června 2014. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 1689
NE
NE 534