Asad získal v prezidentských volbách 88 procent hlasů, tvrdí premiér

Asad získal v prezidentských volbách 88 procent hlasů, tvrdí premiér | foto: Reuters

Asad získal v prezidentských volbách 88 procent hlasů, tvrdí premiér

  • 88
Dosavadní syrský prezident Bašár Asad podle předsedy parlamentu získal v úterních prezidentských volbách více než 88 procent odevzdaných hlasů a obhájil tak prezidentský mandát. Volební účast se vyšplhala na 73 procent, píše server BBC s odkazem na vyjádření syrského premiéra.

Proti Asadovi se do voleb zapojila dvojice málo známých kandidátů, jejichž účast schválil parlament. Zákonodárce za Damašek a příslušník tolerované opozice Hasan Núrí a jeho kolega z parlamentu za město Halab Máhir Hadždžar, získali 4,3 respektive 3,2 procenta hlasů, uvádí server BBC. Oficiální výsledky by měly být k dispozici během několika dní.

Původně se o nejvyšší post v zemi ucházelo 24 lidí, ústavní soud však většinu vyřadil. Podle AP je to poprvé za více než 50 let, co voliči mohli vybírat z více uchazečů.

Volby se konaly jen v oblastech, které má pod kontrolou Asadův režim. Hlasování mělo původně skončit v úterý již v 18:00 SELČ, ale kvůli údajnému velkému zájmu bylo o pět hodin prodlouženo.

Sever a východ země, který je v rukou rebelů, volby neuznává, píše server aljazeera.com. Podle ministerstva vnitra mohlo volit přes 15 milionů Syřanů. Kvůli tříletému konfliktu je však sedm milionů lidí ve své vlasti na útěku a další skoro tři miliony se před boji uchýlily do ciziny (více o průběhu voleb se dočtete zde).

Exilová opoziční organizace tvrdí, že vláda pohrozila zatčením lidem, kteří nepůjdou hlasovat. "Je to tragická fraška. Syřané ze zóny kontrolované vládou si vybírají mezi Bašárem a Bašárem, mužem, jehož generální tajemník OSN nazval zločincem," sdělil těsně po uzavření volebních místností francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius.

Pozorovatelé volby schvalují, Západ je má za nelegální

Sýrie k volbám přizvala pozorovatele ze spojeneckých zemí jako Írán, Rusko a Venezuela. Tito spojenci ve středu vydali prohlášení, v němž označili volby za demokratické a spravedlivé a za prostředek, který Sýrii dovede ke stabilitě.

Prohlášení přečetl Aláeddín Borúdžerdí z bezpečnostního výboru íránského parlamentu. Text viní USA a jejich spojence z páchaní zločinů proti Syřanům. "Volby se konaly v čase daném ústavou a byly demokratické," řekl Borúdžerdí.

Evropská unie, která patří ke spojencům opozice, je jiného názoru. Šéfka její diplomacie Catherine Ashtonová ve středu konstatovala, že volby byly "nelegální a podkopaly politické snahy najít řešení hrozného konfliktu". "Vyzýváme režim, aby obnovil skutečná politická jednání," uvedla Ashtonová.

Americký ministr zahraničí John Kerry ve středu v Bejrútu k syrským volbám řekl, že jsou nesmyslné. "Nemůžete pořádat volby tam, kde miliony lidí volit nemohou, kde neexistuje žádná volební soutěž a lidé nemají na vybranou," řekl Kerry. Požádal Asadovy spojence Rusko, Írán a libanonský Hizballáh, aby pomohly syrský konflikt ukončit.

Podívejte se, jak probíhaly prezidentské volby v Sýrii:

29. srpna 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video