Předsedové ANO, ČSSD a lidovců Andrej Babiš, premiér Bohuslav Sobotka a Pavel Bělobrádek při podpisu koaliční smlouvy | foto: Dan Materna, MAFRA

ČSSD trvá na rušení penzijní reformy. Sobotka odmítl Babišovy výhrady

  • 407
Sociální demokraté nepřipouštějí jakoukoli diskusi o tom, že musí být zrušena penzijní reforma prosazená za vlády Petra Nečase. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš označil rušení druhého penzijního pilíře za chybu. "Koaliční smlouva platí jako celek a ČSSD nevidí žádný důvod ji měnit nebo zpětně zpochybňovat," řekl iDNES.cz premiér Bohuslav Sobotka.

Předseda vlády uvedl, že vláda musí pracovat, plnit svůj program a ne se hádat. "Nedovedu si představit, že bychom přistoupili na to, že by druhý penzijní pilíř zůstal zachován," odmítl zpochybňování dohodnuté koaliční smlouvy také šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák.

Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš označil za chybu rušení penzijní reformy, která lidem umožnila převést část sociálních odvodů státu do soukromých penzijních fondů. Pro ČSSD to byla základní podmínka vzniku vládní koalice s hnutím ANO a KDU-ČSL. Penzijní reformu bývalé vlády Petra Nečase sociální demokracie neakceptovala a trvá na jejím zrušení.

Babiš: Musíme motivovat lidi. Nemůže to všechno zaplatit stát

"Je otázka, jestli se k tomu náhodou nevrátit a přece jenom zůstat u té původní myšlenky, která byla špatně propagována. Musíme motivovat lidi, aby se nějakým způsobem podíleli na úsporách a nebo na tom důchodu. Nemůže to všechno jenom zaplatit stát," řekl Babiš v pondělí večer v Událostech, komentářích v České televizi (více zde). Za chybu označil Babiš také zrušení poplatku v nemocnici a ideální podle něj není ani zavedení třetí sazby DPH.

Na malou udržitelnost českého penzijního systému upozornila Českou republiku v pondělí Evropská komise, která Sobotkově vládě poslala svá doporučení. "Zákonem stanovený věk pro odchod do důchodu se má podle stávajících právních předpisů v dlouhodobém horizontu zvyšovat, ale ve střednědobém výhledu je toto zvyšování pomalé," vytýká České republice Evropská komise. (více o reportu z Bruselu najdete zde)

"Jednat se dá vždy, ale koaliční smlouva je podepsaná, takže platí. A na její změně se musí shodnout všichni, o čemž v některých případech pochybuji," vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Zda některými případy mínil lidovce, Bělobrádek už neupřesnil.

Šéf poslanců ČSSD Sklenák řekl, že o koaliční smlouvě byla dlouhá koaliční vyjednávání, než vůbec vláda vznikla, a že na desítkách stran je přesně popsáno, jaké má koalice záměry s penzijní reformou, daněmi či poplatky ve zdravotnictví. Jestliže Babiš zpochybňuje rušení druhého důchodového pilíře a zároveň říká, že by si lidé měli spořit, měl by si podle šéfa poslanců ČSSD všimnout, že miliony lidí si už nyní spoří v tzv. třetím pilíři. Ten ale funguje jinak. K penězům vloženým do fondu přidává příspěvek stát, ale lidé si tím nesnižují povinné odvody státu.

Jediné, o čem je podle šéfa poslanců ČSSD možné diskutovat, je otázka placení v nemocnici. "Mluví o tom nejen ANO, ale i další koaliční partner," řekl v narážce na lidovce. Poplatky v nemocnici skončily poté, co placení stokoruny zrušil Ústavní soud a koalice poplatky v jiné, nižší výši už nezavedla. A to přesto, že poplatek v nemocnici byl před tím dlouhá léta jediný, který byla ČSSD ochotna akceptovat, byť jen do výše 60 korun a jen na třicet dnů. Nakonec zůstal poplatek za pohotovost, zatímco 30 korun u lékaře i za recept chce vládní koalice zrušit.

Ministr zdravotnictví odmítl znovuzavedení poplatků v nemocnici

"Toto není aktuální téma," tvrdí o znovuzavedení poplatků v nemocnici ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. "Za sebe a ČSSD si myslím, že je dobře, že se koaliční partneři shodli na zrušení poplatku, protože se tím naplňuje náš program a naše hluboké přesvědčení," dodal ministr zdravotnictví.

Fakt, že Babiš zpochybnil nižší sazbu na léky, což by podle nemocnic mohlo znamenat úsporu v systému financování, Němečka neznervózňuje.

"Rozumím tomu, že předseda jiné politické strany má jiný názor, ale jediný prostor k změně je koaliční jednání a změna koaliční smlouvy, což nevidím příliš realisticky. Ale to není otázka na mě, ale na předsedy koaličních stran," řekl iDNES.cz Němeček. Babiš o zavedení třetí sazby DPH na léky, knihy a dětskou výživu řekl, že "třetí sazba taky není ideální".

"Připadá nám logické, že by bylo správné, aby poplatek v nemocnici byl 60 korun, ale není to v koalici dohodnuto a nebyla o tom zatím ani interní diskuze v rámci hnutí," řekl iDNES.cz předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. "Je to reakce pana Babiše z pohledu státního rozpočtu a není to prodiskutované v rámci koalice," podotkl Faltýnek.

Některá témata mohou být v koalici otevřena, říká šéf poslanců ANO

Šéf poslanců ANO iDNES.cz řekl, že ČSSD při koaliční jednání trvala na tom, že poplatek v nemocnici nebude a ANO jí ustoupilo. "Na druhé straně, proč se k tomu znovu nevrátit a bavit se o tom? Nechci ale o tom v tuto chvíli spekulovat, protože nic nebylo dohodnuto," uvedl Faltýnek.

"Na některé z dalších koaličních rad mohou být tato témata otevřena a je věcí koaličních partnerů, jestli někde něco zrevidujeme, nebo ne. Ale to je normální, protože tady není žádné dogma," řekl šéf poslaneckého klubu ANO. "Některé věci se dají řešit i bez revize koaliční smlouvy, vzájemnou dohodou. Pokud strany najdou kompromis, který by byl výhodný pro lidi České republiky, tak proč z toho dělat nějaký formalismus," prohlásil Faltýnek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue