Příští král Felipe: vášnivý jachtař a hvězdář, kterého Španělé milují

  • 14
Po abdikaci krále Juana Carlose I. se příštím španělským králem stane jeho jediný syn, princ Felipe. Státnickým záležitostem se věnuje od 90. let, přesto nechce být považován jen za vážného státníka, ale i za normálního člověka se smyslem pro humor.

Felipe se narodil 30. ledna 1968 v Madridu jako třetí dítě Juana Carlose Bourbonského a řecké princezny Sofie. Když jeho otec v roce 1975 po smrti diktátora Franka nastoupil na trůn, Felipe se stal automaticky následníkem trůnu, jemuž náleží titul princ z Asturie, Girony a Viany.

"V králi (Juanovi Carlosovi) mám otce, ale také vůdce, přítele a rádce. Má matka mi dodala humanitní, intelektuální a duchovní hodnoty. Sám sebe bych popsal jako kombinaci obou rodičů, fyzicky i charakterově, ale nevím, zda jsem schopen z nich vytěžit to nejlepší," popsal Felipe sebe a svůj vztah ke královským rodičům pro magazín Hello!.

Juan Carlos I. abdikuje

Španělskou korunu převezme syn Felipe

Následník trůnu vystudoval práva a ekonomii v Madridu a mezinárodní vztahy na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu, kde ho rektor na závěr studií pochválil jako inteligentního, odpovědného a skromného studenta. Felipe prošel třemi vojenskými akademiemi a v současnosti má mimo jiné hodnost podplukovníka generálního štábu jednotek pozemní pěchoty.

Již od devadesátých letech reprezentuje Španělsko na řadě akcí, například iberoamerických summitech, oficiálních návštěvách doma i v zahraničí. Princ předsedá řadě charitativních organizací, účastní se vojenských cvičení a přehlídek, ale i kulturních akcí. Doma i ve světě se těší dobré pověsti, kterou neovlivnily ani aféry královské rodiny.

Bývalý olympionik se stane králem

V roce 1992 se účastnil letních olympijských her v Barceloně. A to nejen jako vlajkonoš španělského týmu, ale i jako člen jachtařského týmu, který skončil na šestém místě. Sport korunnímu princi zůstal jako koníček, rád lyžuje a hraje squash. Ve volném čase se věnuje i hvězdářství.

Po sérii krátkých známostí si Felipovo srdce získala populární španělská novinářka Letizia Ortizová. V madridské katedrále Panny Almudénské si řekli své "ano" 22. května 2004, přestože obřad byl doprovázen silným deštěm, přihlíželo mu tisíce lidí, více o svatbě zde.

Budoucí královna Letizia

Bývalá novinářka se těší velké popularitě.

Následník trůnu má s manželkou dvě dcery, první Leonor se narodila v roce 2005, druhá Sofie o dva roky později. Pokud Felipe abdikuje, nebo zemře, nastoupí na španělský trůn prvorozená Leonor.

Po atentátech z 11. března 2004 v Madridu se princ z Asturie se svou rodinou zúčastnil veřejné manifestace proti teroru - jako vůbec první člen španělské královské rodiny se objevil na podobné akci.

"Někteří lidé mají pocit, že jsem příliš vážný, ale mám také smysl pro humor," řekl Felipe v tisku. "Rád o sobě přemýšlím jako o normálním člověku se všemi chybami, frustracemi, radostmi i obavami... Král by neměl ztratit pojem o tom, jaké je to být normální člověk," říká.

V České republice byl princ dvakrát. Jeho čtyřdenní oficiální návštěva v květnu 2001 byla zároveň jeho první oficiální cestou do střední a východní Evropy. Felipe tehdy kromě Prahy navštívil i Český Krumlov a Šumavu a na slavnostní večeři recitoval verše Jaroslava Seiferta. V září 2005 se do ČR podíval podruhé, kdy v Praze zahájil působení pobočky Cervantesova institutu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video