Alec Martinez a Justin Williams slaví trefu Los Angeles v prodloužení sedmého...

Alec Martinez a Justin Williams slaví trefu Los Angeles v prodloužení sedmého finále Západní konference NHL. | foto: AP

Los Angeles uspělo v Chicagu a postoupilo do finále Stanley Cupu

• 40
Hokejisté Los Angeles po dvou nevyužitých mečbolech udolali Chicago v rozhodujícím sedmém duelu 5:4 po prodloužení a postoupili tak do finále Stanley Cupu. Jejich soupeřem budou Rangers, kteří rovněž nemají žádného Čecha na soupisce. Bez účasti našich reprezentantů se finále play-off NHL odehraje poprvé po sedmi letech.

Naposledy se finále Stanley Cupu odehrálo bez české účasti v ročníku 2007, kdy Anaheim smetl Ottawu 4:1 na zápasy. Letos na daný souboj navážou celky Rangers a Los Angeles, které do finále postoupilo podruhé za poslední dva roky (v ročníku 2012 Kings slavili zisk stříbrného poháru po výhře 4:2 na zápasy nad New Jersey).

Těsně před branami finálových bojů naopak zůstalo Chicago. Tým s českým obráncem Michalem Rozsívalem tak neobhájí Stanley Cup a posledním celkem s daným úspěchem na kontě zůstává Detroit (triumfy v letech 1997 a 1998).

Blackhawks přitom měli psychologickou výhodu, když postupně odvrátili dva mečboly soupeře a rozhodující sedmý zápas hostili v domácí United Center aréně.

V průběhu rozhodujícího klání navíc Chicago, které bylo střelecky aktivnější 41:32, hned třikrát odskočilo do vedení. Kings v řádné hrací době pouze dotahovali a vedoucí gól dali až v prodloužení.

Blackhawks předvedli skvělý nástup, když po trefách z 6. a 9. minuty rychle vedli 2:0. Skóre otevřel Bradnon Saad a následně využil přesilovku kapitán Jonathan Toews. U obou akcí asistoval produktivní Patrick Kane.

Kings však díky Jeffu Carterovi a Justinu Williamsovi dvakrát udeřili v rozmezí 17. a 18. minuty a za stavu 2:2 se začínalo od znova. Domácí přesto poprvé do kabin odcházeli s nejtěsnějším náskokem, když se v čase 17:34 pouhých dvanáct vteřin od vyrovnání trefil Patrick Sharp. Stejný hráč pak v prostředním dějství svou druhou brankou večera odvracel i další vyrovnání Los Angeles v podání Tylera Toffoliho z 31. minuty.

Do třetí třetiny tak Chicago nastupovalo za vedení 4:3. O tom, že se utkání protáhne až do prodloužení, rozhodl v 53. minutě kanonýr Kings Marián Gáborík. Slovenský reprezentant potvrdil svou pozici nejlepšího střelce play-off už 12. zásahem. Asistenci si připsal pro změnu průběžný lídr produktivity vyřazovacích bojů, Slovinec Anže Kopitar. Byl to jeho 24. bod (5+19) po 21 odehraných partiích.

Z nastavení uplynulo jen necelých šest minut hry, když se střelou od modré čáry prosadil hostující obránce Alec Martinez. V rozhodující chvíli měl gólman Corey Crawford zakrytý výhled.

Při své předchozí finálové účasti Kings vytvořili rekord NHL, když z pozice osmého nasazeného týmu odskočili do vedení 3:0 na zápasy ve všech čtyřech sériích. Letos se pro změnu zapsali do rekordních statistik poté, co zvládli postoupit do finále jako první celek s vítězstvím z úvodních tří sérií vždy až po napínavém sedmém duelu.

Výsledek:

Finále Západní konference - 7. zápas:

Chicago - Los Angeles 4:5 v prodl. (3:2, 1:1, 0:1 - 0:1)
18. a 39. Sharp, 6. Saad, 9. Toews - 17. Carter, 18. Justin Williams, 31. Toffoli, 53. Gáborík, 66. Martinez. Střely na branku: 41:32. Diváci: 22 315. Konečný stav série: 3:4.