Liberec - Olomouc 1:1, remíza nestačila, Sigma po 30 letech sestoupila

• 4
Olomouc po třiceti letech opouští první fotbalovou ligu. V posledním kole sice uhrála v Liberci svůj premiérový venkovní bod v jarní sezoně, remíza 1:1 však k udržení nestačila. V tabulce Olomouc skončila patnáctá se ztrátou bodu na Bohemians a Slavii.

Liberec si už v minulém kole zajistil účast v předkole Evropské ligy a na rozdíl od Olomouce hrál už jen o čest. Trenér Slovanu Vavruška udělal několik změn v sestavě, premiéru v lize si odbyli brankář Kolář a záložník Frimmel.

Sigma byla v první půli v ofenzivě aktivnější, ale doplácela na zahazování šancí. Po čtvrthodině se řítil Navrátil na libereckou branku, Kolář však jeho střelu vykopl.

Liberec ukázal větší produktivitu a hned svou první větší možnost proměnil. Coufal v 31. minutě zacentroval z pravé strany a Pavelka se hlavou trefil přesně k tyči. Skóroval ve čtvrtém utkání po sobě.

Sigma si v koncovce počínala hůř. Po závaru z rohového kopu Hanáci vůbec nevystřelili, poté pálil Schulmeister, ale Kolář vyboxoval míč nad branku. Za pár desítek sekund vychytal liberecký gólman stejného hráče podruhé.

Hostující kouč Minář ještě do poločasu stáhl ze hry útočníka Depetrise, brzy vystřídal i Navrátila, Sigma ale působila nervózně, jako by ji vidina blížícího se pádu do druhé ligy svázala nohy.

Až po 65 minutách Olomouc dvakrát zahrozila, dobře chytající gólman Kolář si ale s Varadiho stříleným centrem i následnou střelou z úhlu poradil.

V 71. minutě už Hanáci vyrovnali. Nákop z přímého kopu tečoval Varadi a míč doskákal za Koláře. Hosté pokračovali v náporu a Liberec chvílemi jen odkopával balon.

Deset minut před koncem předvedl po rohu další skvělý zákrok Kolář, když vytěsnil Dreksovu hlavičku. Pak spadl po souboji s vyběhnutým domácím gólmanem Chorý, sudí mu ale udělil žlutou kartu. Závěrečný nápor už Olomouc v gól neproměnila.

"Atmosféra na trénincích byla na můj vkus až příliš uvolněná," řekl liberecký trenér David Vavruška a zmínil spekulace, které před utkáním naznačovaly, že Liberec soupeři body přenechá. "To nás uráželo, jsme rádi, že jsme to odehráli se ctí, i když jsme nehráli to, co bychom chtěli. Utkáním jsme se trošku protrápili, než abychom ho hráli. Naši beci byli pod velkým tlakem, špatně jsme drželi balon vepředu."

Ladislav Minář z Olomouce konstatoval, že záchranu Olomouc promarnila v jiných zápasech. "Dnes jsme hráli výborně. Z jedné střely do branky možná za celé utkání jsme dostali gól, a pak jsme se strašně nadřeli, než jsme vyrovnali. Už se nám to bohužel nepodařilo strhnout na naši stranu."