Příliv uprchlíku do Evropy roste, Libye hrozí záplavou imigrantů. Ilustrační snímek

Příliv uprchlíku do Evropy roste, Libye hrozí záplavou imigrantů. Ilustrační snímek | foto: Reuters

Příliv uprchlíků do EU roste. Pomozte, nebo vás zaplavíme, zní z Libye

  • 337
Podle posledních statistik počet imigrantů do zemí Evropské unie dramaticky roste. Současná vlna je podle agentury Frontex dokonce větší, než jakou Evropa zažívala během Arabského jara. Libyjský ministr vnitra navíc EU pohrozil, že pokud jeho vlasti finančně nepomůže, spustí obrovskou vlnu emigrace.

Evropská agentura pro řízení operativní spolupráce na vnějších hranicích (Frontex) ve své nejnovější zprávě uvedla, že od ledna do konce dubna zaznamenala na hranicích EU 42 tisíc imigrantů, 25 650 z nich pak pocházelo z Libye, třetina pak utekla z občanskou válkou zmítané Sýrie. Počet imigrantů se tak meziročně zvýšil bezmála osmkrát, píše server telegraph.co.uk.

Libye je dlouhodobě považována za pomyslnou křižovatku v cestách uprchlíků za novým životem v Evropě. Na vycestování zde čekají uprchlíci zejména ze Sýrie a Eritrey. Situace v Libyi navíc není v posledních letech příliš stabilní. Vláda dlouhodobě volá o pomoc západní mocnosti. Ta však nepřichází.

Ministr vnitra Salah Mazek se proto odhodlal k netradičnímu kroku - potenciální emigranty využil jako prostředek k vydírání EU. Prohlásil, že pokud Unie Libyi finančně nepomůže, spustí jeho země doslova emigrantskou záplavu. "Varuju svět a zejména Evropu - pokud nepřijmete zodpovědnost, Libye může zařídit spuštění této 'potopy'", dodal Mazek.

Příliv uprchlíků tak podle Gila Ariase Fernandeze, zástupce výkonného ředitele Frontexu, bude pokračovat. "S blížícím se létem je pravděpodobné, že tento trend bude pokračovat," myslí si Fernandez. Odůvodňuje to mimo jiné i tím, že během letních měsíců je pro uprchlíky mnohem jednodušší překročit Středozemní moře.

Náklady na monitorování ilegálních imigrantů rostou

Trend potvrzuje i čtvrteční nájezd policie na ilegální uprchlický tábor ve francouzském Calais. Podle reportérů zde policie zadržela imigranty v podstatě z celého světa - západní Afriky, Bangladéše, Íránu či Pákistánu. I když zde uprchlíci přežívali na jediném jídle denně poskytovaném jednou z tamních dobročinných organizací, z Calais se hnout nechtějí. Důvod jsou fronty kamionů mířící na trajekt do Velké Británie (více o zásahu v táboře se dočtete zde).

Expert tvrdí, že současný trend není žádným překvapením, vzhledem k nízké úrovni emigrace v prvních měsících loňského roku. "Hlavní trasa z Libye byla po dlouho dobu nepropustná. Lidé ze subsaharských zemích proto museli několik let čekat," myslí si Franck Duvell, profesor z univerzity v Oxfordu. Počet lidí čekajících na vycestování se tak pomalu ale jistě zvyšoval. "Lidé čekali na první příležitost k přesunu," dodal Duvell. Podle některých informací na emigraci v Libyi čeká až 300 tisíc lidí.

S přílivem uprchlíků se potýká zejména Itálie, která od loňského října v rámci hlídání Středozemního moře vynakládá každý den v přepočtu asi 830 tisíc korun. Snaží se tak zabránit nejen vstupu ilegálních přistěhovalců na své území, ale také podobným tragédiím, jaká se stala loni u ostrova Lampedusa. Tam během potopení lodě zahynulo 311 imigrantů (více o tragédii zde). Itálie opakovaně žádala Evropskou unii o pomoc s tímto problémem, sama na něj podle svého premiéra nestačí.

Francouzi vyklízejí uprchlické tábory u kanálu La Manche:

28. května 2014


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue