Na figurínách ukazují muzejníci kroje z chudších i bohatších částí regionu.

Na figurínách ukazují muzejníci kroje z chudších i bohatších částí regionu. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Slovácké muzeum slaví 100 let. Ukáže skvosty i moderní expozici

  • 0
Slovácké muzeum v Uherském Hradišti existuje už celé století. A kulaté výročí oslaví velkolepě: ukazuje unikáty ze svých sbírek a depozitářů a především o víkendu slavnostně otevře opravené sály s novou národopisnou expozicí za 20 milionů korun. K tomu je připravený bohatý doprovodný program.

Začalo to před sto lety. Bylo nedělní dopoledne, 1. června 1914, a nově otevřené Slovácké muzeum ve Smetanových sadech přivítalo historicky první návštěvníky.

Uherské Hradiště se tak stalo jedním z prvních míst na Slovácku, které se mohlo pochlubit vlastním muzeem.

A chlubit se může i nyní. Jen dvě nejnovější výstavy v jediném patře hlavní budovy jsou tak bohaté, že v nich návštěvník může strávit i dvě hodiny.

Pražské Jezulátko

Expozice s názvem Jsme tu s vámi 100 let nabízí pohled na to, jak se vystavovalo v roce 1914. A kvůli ní návštěvníci uvidí vzácnosti, které jen tak muzejníci neodhalují.

"Úmyslně jsme vytáhli ty nejzajímavější a nejcennější exponáty, protože stoleté výročí si to zaslouží," potvrdila historička muzea Blanka Rašticová.

Dočasně je vystavená třeba kopie Pražského Jezulátka z vosku, která se za pár týdnů vrátí do bezpečnějšího prostředí depozitáře.

Slavnosti v muzeu

Sobota, Smetanovy sady

14:00 Jarmark a lidová veselice s ochutnávkou tradičních jídel, ukázkami řemesel a programem pro děti

18:00 Otevření stálé expozice

18:45 - 19:45 Vystoupení souborů, sborů a muzik

20:00 - 21:45 Komponovaný pořad 100 let Slováckého muzea

22:00 Světelná show

22:30 Muzejní noc v parku s folklorními soubory do ranních hodin

Sobota, Masarykovo náměstí

17:15 - 18:00 Průvod městem

Skleněné vitríny chrání i historický atlas Evropy se 111 mapami z 18. století, křišťálový stříbrný kříž z už zrušeného hradišťského kostela sv. Jiří, jehož část pochází z roku 1350, nebo blahopřání ke jmeninám někdejšího starosty Josefa Stancla z roku 1899.

Národopisná sbírka

Vedlejší místnost bude návštěvníky zřejmě přitahovat ještě více. Po dvou letech se totiž na své místo vrací stálá národopisná expozice Slovácko. Tentokrát je větší, modernější a poutavější.

"Měla by to být reprezentační výkladní skříň tohoto regionu," zdůraznil ředitel muzea Ivo Frolec.

Už proto, že ji chystali nejen etnografové z muzea, ale i odborníci přes audiovizuální efekty a architekturu. Dohromady i s rekonstrukcí sálů stála 20 milionů korun a příprava zabrala dva roky.

Přilákat by měla nejen ty, kteří si pamatují původní výstavu o Slovácku, kterou Hradiště nabízelo 40 let. Ale i návštěvníky, kteří v muzeu třeba ještě nikdy nebyli.

"Roztančený kroj"

Najdou tady totiž například největší ukázku takzvaného parametrického designu v republice. A to na stěnách i stropě hned ve vstupní části výstavy.

"Vstupujete vlastně do jakéhosi roztančeného kroje," vysvětlil hradišťský architekt Michal Kutálek.

Použité bílé lamely jsou totiž poskládané a nastavené tak, že už na první pohled připomínají tradiční vrapení krojového rukávu.

K tomu má expozice i nové multimediální prvky.

To důležité o Slovácku řekne šestiminutový film, který připomíná podstatné stavby, zvyky, slavnosti nebo rukodělnou výrobu. Interaktivní mapa zase nabízí ucelený, ale podrobný pohled na jednotlivé části Slovácka.

"A když si na dotykové obrazovce vyberete třeba region Moravských Kopanic, nejenže uvidíte, ale také uslyšíte to, co je pro tuto oblast typické," zdůraznila etnografka Marta Kondrová.

Kdo bude chtít vědět víc, bude mít k dispozici další obrazovku. S 1 800 fotografiemi, audionahrávkami i videozáznamy rozdělenými podle oblastí, ale i lidové hudby, oděvu nebo folklorních slavností.

Výstava ale není jen informativní. A Slovácko představí i na pohled a na poslech.

Na figurínách ukazují odborníci kroje z chudších i bohatších částí regionu a velký prostor zaujímá unikátní vinařský lis z roku 1847.

V hrnčířské dílně bude možné i posedět. A etnografové nezapomněli ani na zlomové obřady, kterými žila celá rodina. Připomínají narození, svatbu, fašanky, advent i pohřeb s náhrobními kříži.

Videopozvánka Slováckého muzea na sobotní oslavy: