Putin založil Euroasijskou unii. "Epochální" svaz má dobýt svět

  • 1267
Prezidenti Ruska, Kazachstánu a Běloruska ve čtvrtek v kazašské metropoli Astaně podepsali smlouvu o vzniku Euroasijské hospodářské unie (EAHU). Jednotný euroasijský trh se 170 miliony obyvatel, který má vzniknout 1. ledna 2015, má být po Evropské unii, Spojených státech a Číně dalším centrem světové ekonomiky.

Šéf Kremlu Vladimir Putin při podpisu označil vznik EAHU za "epochální událost". "Tento dokument naše země posouvá na vyšší úroveň integrace, zatímco plně zachovává jejich státní suverenitu," dodal.

Podle prezidenta Kazachstánu Nursultána Nazarbajeva bude svaz "mostem mezi východem a západem", uvedla BBC.

Vznik rusko-kazašsko-běloruské celní unie a jednotného trhu mají do konce roku potvrdit parlamenty všech tří signatářských zemí, což je považováno za formalitu. Ještě letos by se k paktu měly připojit Kyrgyzstán a Arménie. Iniciátor unie Rusko doufá, že následovat budou další postsovětské státy.

Celkový hrubý domácí produkt tří integrovaných ekonomik dosahuje částky 2,7 bilionu dolarů. Klíčovou roli v novém uskupení bude hrát podle očekávání Rusko. Smlouva předpokládá volný pohyb zboží, služeb, kapitálu a pracovních sil a koordinaci rozvoje klíčových hospodářských sektorů. Hlavním výkonným orgánem se stane Euroasijská hospodářská komise.

Bez Ukrajiny půjde jen o torzo

Rusko dlouho doufalo, že členem EAHU bude i Ukrajina; podle některých ruských hospodářských expertů bez Kyjeva je unie pouhým torzem. Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč se sice loni ve prospěch hospodářských svazků s Ruskem vzdal připravovaného přidružení Ukrajiny k EU, nicméně jeho únorový pád sbližování Moskvy a Kyjeva zastavil.

"Některé jsem po cestě ztratili: myslím tím Ukrajinu," řekl běloruský prezident Alexandr Lukašenko při podepisování smlouvy. "Jsem si jistý, že ukrajinské vedení dříve či později pochopí, kde může hledat své štěstí," dodal.

Srovnání hospodářských bloků
POČET OBYVATELROZLOHACELKOVÝ HDP
USA318,1 milionu9,629 milionu km216,799 bilionu USD
Evropská unie 505,7 milionu4,317 milionu km216,584 bilionu USD
Čína1,37 miliardy9,598 milionu km213,395 bilionu USD
Euroasijská unie170 milionů20 milionů km22,7 bilionu USD

Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev spojuje nové uskupení s nadějí, že se z hospodářského střediska Kazachstánu Almaty stane světové finanční centrum. Sídlem finančního regulátora EAHU bude právě Kazachstán. Nejvyšší soud EAHU má mít své sídlo v Bělorusku, Euroasijská hospodářská komise bude jako hlavní výkonný orgán úřadovat v Rusku.

Společná měna zatím nebude

Podle ruských ekonomů je podstatou EAHU nejen celní unie, která mezi zúčastněnými zeměmi funguje už od roku 2010, ale i koordinace finančních systémů a regulace hospodářské politiky v průmyslu, zemědělství a dopravě. Zavedení jednotné měny a vytvoření jednotného energetického trhu zatím pakt nepředpokládá.

O volný trh s plynem a ropou má podle minských médií zájem hlavně Bělorusko, které je na ruských energetických surovinách na rozdíl od Kazachstánu plně závislé.

Běloruský prezident Lukašenko má podle agentury Interfax vůči smlouvě určité výhrady. Dokument dnes nicméně označil za přijatelný kompromis. Bělorusko si během přípravy smlouvy stěžovalo, že Moskva se snaží "nalinkovat" nejen formy hospodářské spolupráce, ale i politický život zúčastněných států.

Stejné obavy měl údajně i Kazachstán. Ve čtvrtek ale Nazarbajev prohlásil, že smlouva o vzniku EAHU je "dobře vyvážený dokument, který respektuje zájmy všech tří států".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue