Češi umí ze starých věcí a odpadů vykouzlit nádherné kousky

  • 12
V Evropě patříme k nejlepším v recyklaci obalů, v plastových jsme dokonce na druhém místě. A nejen to: česká tvořivost dokáže využít i staré věci, které by jinak skončily na smetišti, v kamnech nebo v popelnici. Výrazně se zapojují i profesionální designéři, v "tvůrčí" recyklaci lze i soutěžit.

Příkladů takové kreativity je celá řada. Už v roce 2012 připravilo například Sdružení Tereza Projekt 3 × R (neboli Redukuj/Renovuj/Recykluj). Nefunkční a poškozený nábytek či bytové doplňky IKEA posloužily dvaceti osmi tvůrcům. Garantem se stal dokonce profesor Jiří Pelcl z VŠUP v Praze.

Vznikly zde úžasné věci, třeba skvělý lustr z obyčejných konviček na zalévání. "Design z odpadu je ve světě obrovským tahákem, u nás to zatím příliš rezonující téma není, proto jsem rád, že Tereza tuto rukavici zvedla. Hlavně mě těší, že tak, jak nápaditě zviditelňují téma odpadu, učí udržitelnému životnímu stylu i děti ve školách," pochvaloval si Jiří Pelcl.

Lustr z konviček IKEA vymysleli před časem designéři ze studia BOADESIGN - Michaela Vrátníková a Petr Mikošek.

Již několik let funguje skvěle i projekt Trash made, v němž designéři používají elektroodpad k výrobě šperků, které se běžně prodávají. Většina vysloužilých elektrospotřebičů končí na skládkách komunálního odpadu nebo v lepších případech ve sběrných dvorech.

Pokud se však elektroodpad dostane do rukou umělců a designérů, může se proměnit v bytovou dekoraci nebo dokonce šperk. Tvůrci totiž pozměňují nebo úplně převracejí původní funkci předmětů a dávají jim nový význam.

"Tlačítka z telefonních budek promění například v náušnice, plošné spoje v manžetové knoflíčky a zelené desky plošných spojů dokonce v brože či náušnice. Zatímco náhrdelníky vznikají třeba z počítačových hliníkových chladičů, náramky a prsteny zase z vysloužilých tlačítek a drátků telefonních budek," popisuje Adéla Zimáčková ze společnosti Rema Systém.

Ta zaštiťuje projekt Trash Made zabývající se výrobou šperků, módních a bytových doplňků vyrobených z recyklovaných materiálů.

Zapojit do tvůrčí recyklace i veřejnost se snaží projekt Barevná hra recy-věcí. Už druhý ročník soutěže potrvá do 22. června, do té doby se mohou jednotliví soutěžící přihlásit.

Náušnice, autor Jana Krovová

Brož los, Trash made

Vtipné nápady zafungovaly už v loňském roce

Soutěž začala v květnu, na výherce čeká odměna 100 000 korun (polovina v hotovosti, druhá ve formě poukázek na nákup v obchodní síti Hornbach).

Mottem soutěže, které se loni zúčastnilo 134 tvůrců, je ukázat, jak lze vdechnout starým a nepotřebným věcem nový život. Často přitom stačí jen dobrý nápad, štětec a vhodný nátěr.

Přihlásit se do soutěže může každý, kdo zapojí fantazii a pomocí Balakrylu a drobných úprav předělá starou věc na novou. Jen je nutné se přihlásit a nahrát (vice informací zde) fotografie předmětu, s nímž soutěžíte, "před" a "po".

S pomocí Balakrylu a skleněné desky vyrobíte jednoduše stylový odkládací stolek z koše na demižony.

Odborná porota, jejímž členem je například i designér Aleš Poláček, absolvent UMPRUM, vybere desítku finalistů, o celkovém vítězi pak rozhodne hlasování veřejnosti.

"Soutěž je pro všechny, kteří rádi tvoří, mají nápady, jak dát starým věcem nový smysl, chtějí se pochlubit svými výtvory a především chtějí s ostatními sdílet radost z kreativní a inspirativní práce," říká Aleš Poláček.