Ilustační fotografie.

Ilustační fotografie. | foto: Profimedia.cz

Mimozemšťany objevíme do 20 let. Jen nám dejte víc peněz, prosí vědci

  • 316
Americký Kongres si zavolal vědce ze SETI programu, aby jim referovali o možnostech pátrání po mimozemském životě. Na rozdíl od minulých vyhýbavých předpovědí se tentokrát dočkali optimistické předpovědi: je realistické očekávat, že důkazy o mimozemšťanech objevíme už do 20 let.

"Bylo by bizarní, kdybychom byli ve vesmíru sami. A jen chorá mysl by nepřemýšlela o tom, jaký je asi život mimo naši planetu," řekl před kongresem Dan Werthimer, šéf výzkumu SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence, tedy hledání mimozemské inteligence).

SETI Institut

  • Nezisková organizace založena v roce 1984
  • Zaměstnává přes 50 výzkumníků
  • Finance na provoz získává od roku 1993 od individuálních dárců (např. Hewlett, Packard, Allen, Clarke...)
  • Některé společné projekty s NASA financuje nepřímo vláda USA
  • Misí kalifornského institutu je "zkoumat, pochopit a vysvětlit původ, podstatu a trvání života ve vesmíru"

Dan Werthimer takto mluvil před Kongresem USA, konkrétně na slyšení vědecké komise 21. května 2014. Tématem bylo pátrání po mimozemském životě a Werthimer i jeho kolega Seth Shostak rozhodně upoutali pozornost komise i médií. Podle přítomných diváků bylo slyšení napěchované diváky, což ukazuje lačnost veřejnosti po astrobiologii.

"Pokud vezmete v úvahu planety, které jsme objevili, pak jsou v naší galaxii biliony (1012) planet. To je spoustu místa pro život. Víme, že většina hvězd má planetu, ale kolik z nich se podobá Zemi? Mohla by to být každá pátá," uvedl například Shostak, jeden z hlavních astronomů neziskového kalifornského SETI - institutu pro hledání mimozemského života a zkoumání života ve vesmíru vůbec.

Podle Shostaka jsou možné v zásadě tři postupy:

  1. Pátrání po mikrobech v bezprostředním okolí, např. na Marsu, jako to dělají sondy na rudou planetu vyslané.
  2. Nepřímé zkoumání nalezených exoplanet, např. analýzou jejich atmosféry a hledání ukazatelů, které by napovídaly existenci života.
  3. Naslouchání rádiovým a dalším signálům z kosmu a jejich analýza s cílem najít strukturovanou komunikaci z jiné planety - jak to dělá SETI.

Astronom vyjádřil přesvědčení, že první nebo druhý způsob povede k výsledku během příštích dvaceti let. Samozřejmě za předpokladu, že budou tyto projekty dostatečně financovány. 

Vědecké fórum s nevědeckými otázkami

Přestože šlo o veřejné vystoupení dvou vědců před respektovanou vědeckou komisí Kongresu, některé otázky (a odpovědi) tomu tak úplně nenasvědčovaly a hodily by se spíše to levnějšího sci-fi z minulého století.

Hledání mimozemšťanů

Takhle třeba vypadají záznamy o hledání mimozemského života ze 3.12. 2003....
V kancelářích SETI je i podepsaná fotka Jodie Fosterové. Ta si ve filmu Contact...

Zobrazit fotogalerii o projektu SETI

"Díváte se na seriál Ancient Aliens? Co si o něm myslíte?" zeptal se třeba astronomů Chris Collins, narážející na populární pořád, který hledá souvislosti mezi antickými civilizacemi a připisuje je mimozemšťanům. "Pyramidy postavili Egypťané, nikoli mimozemšťané," odvětil Shostak, který zásadně nesouhlasí se základní premisou seriálu. "UFO nemá s mimozemšťany nic společného."

"Nemyslím si, že by se to udrželo v tajnosti," míní Shostak. "Kdyby někdo věděl o mimozemšťanech, víme o nich všichni." Jeho kolega dodal (a nenápadně tak požádal veřejnost o peníze), že podle něj je nejlepší zatím jen naslouchat tomu, co je venku, zachytávat signály. Můžeme se tak něco naučit od "mnohem pokročilejších civilizací".

Seth Shostak, astronom z týmu SETI (Search for Extra-Terrestrial Intelligence)

"Co budeme dělat, až najdeme mimozemšťany?" zeptala se poslankyně Suzanne Bonamici. "Jaký je plán?" Shostak odpověděl, že navzdory konspiračním teoriím o tajných laboratořích pitvajících mimozemšťany má pocit, že vláda nejeví o mimozemský život prakticky žádný zájem.

"Za zmínku stojí, že někteří členové komise se ptali i docela rozumně," dodává Danielle Wiener-Bronnerová pro Wire. Ptali se třeba na přínos SETI pro ostatní vědecké disciplíny nebo na principy detekce signálů. "Ale i tak je těžké setřást dojem, že většina komise šla do místnosti s představou mimozemšťanů jako mužíků, kteří s námi chtějí mluvit, a se stejnou představou i odešla. Což více vypovídá o stavu naší vlády než o stavu naší vědy."

Pravděpodobnost hraničící s jistotou? Zatím jen dohady

Hypotézy založené na pravděpodobnosti jsou v oblasti mimozemského pátrání celkem známé. Fermiho paradox si všímá zdánlivě vysoké šance toho, že v našem dosahu jsou pravděpodobně mimozemské civilizace, ale my o nich nevíme. Drakeova rovnice odhaduje, kolik mimozemských civilizací máme v dosahu. Podle Antropického principu ukazuje, že vesmír, který pozorujeme, je takový, jaký je, právě proto, že jej můžeme pozorovat (je to samozřejmě trochu složitější, viz náš článek).

Lovec exoplanet - dalekohled Kepler

Vědci ale svou "novou" naději, že dojde k brzkému objevení důkazu o mimozemském životě, zakládají na ohromném růstu počtu exoplanet. Vděčí za to především teleskopu Kepler (více o hledači cizích světů v našem článku). Od svého spuštění se tento vesmírný dalekohled postaral o objevení více planet než všechny ostatní metody dohromady. Tento rozdíl je zvláště markantní na animovaném grafu, který NASA zveřejnila na svém webu v únoru 2014.

Tento rozdíl je dán i novou analýzou dat z teleskopu. Není tedy divu, že jsou vědci optimističtější a nechají se tak strhnout i ke konkrétním předpovědím. Na druhou stranu 20 let je dlouhá doba, zvláště pro předpovědi v této oblasti. Třeba futurista Ray Kurzweil přibližně na tuto dobu "plánuje" umělou inteligenci a "mozek přenesený do počítače" (více o singularitě). Takže kdo ví, jestli mimozemšťané, až je za dvacet let najdeme, budou vůbec někoho zajímat.

Aktualizace: do článku jsme doplnili info o financování SETI a další detaily.

Oprava: Upřesnění popisu Drakeovy rovnice.

Myslíte si, že existuje mimozemský inteligentní život?

celkem hlasů: 4341

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 29. května 2014. Anketa je uzavřena.

Kéž by byl inteligentní život aspoň na Zemi.
Kéž by byl inteligentní život aspoň na Zemi. 2153
Mimozemšťané jsou již dávno mezi námi..
Mimozemšťané jsou již dávno mezi námi.. 852
Ano, a do 20 let o tom budeme mít i důkaz.
Ano, a do 20 let o tom budeme mít i důkaz. 714
Ano, ale nezískáme o tom nejspíš nikdy důkazy.
Ano, ale nezískáme o tom nejspíš nikdy důkazy. 622