Zatímco se Martin St. Louis (vpravo) z New York Rangers raduje z vítězného...

Zatímco se Martin St. Louis (vpravo) z New York Rangers raduje z vítězného golu, Alexej Jemelin z Montrealu jen smutně zpytuje svědomí. | foto: AP

St. Louis gólem v prodloužení přiblížil Rangers k finále Stanley Cupu

• 10
Hokejový útočník Martin St. Louis rozhodl gólem z prodloužení čtvrté pokračování finále Východní konference play-off NHL. Rangers tak díky němu porazili Montreal 3:2 a vedou v sérii již 3:1 na zápasy.

Vývoj obou finálových sérií jednotlivých konferencí NHL se letos vyvíjí ve prospěch celků bez českého zastoupení. Na Západě průběžně vede Los Angeles nad Chicagem s obráncem Michalem Rozsívalem 2:1 na zápasy a na Východě už dokonce Rangers dělí od finále Stanley Cupu jediný krok, když v neděli uspěli 3:2 po prodloužení a vedou tak nad Montrealem centra Tomáše Plekance 3:1 na zápasy.

Hlavním hrdinou posledního duelu mezi Rangers a Montrealem byl opět Martin St. Louis, o kterém se v posledních dnech v zámoří hodně píše. Kanadský útočník malý vzrůstem ovšem velký výkonem nedávno přišel o svou maminku. Ztráta v rodině ale jeho působení na ledě nijak nepoznamenala, ba právě naopak namotivovala a semkla celý tým.

Své šesté trefy v letošním play-off St. Louis docílil v sedmé minutě nastavení, když osamocen na pravém kruhu pro vhazování zamířil přesně nad rameno gólmana Dustina Tokarskiho. "Byl jsem tam sám, dal jsem na své instinkty. Už dříve jsem měl pár dobrých střel, vše mi ale pochytal. Tentokrát bylo štěstí na mé straně," komentoval šťastný střelec klíčový okamžik duelu, který po šedesáti minutách hry za stavu 2:2 neměl vítěze.

Blíže k úspěchu měli ve dvou případech opět domácí Rangers. Poprvé je do vedení poslal v 8. minutě při hře v oslabení Carl Hagelin a po vyrovnání Francise Bouilona z 29. minuty newyorský celek vrátil do trháku v 40. minutě Derick Brassard. Canadiens si však vynutili prodloužení využitou přesilovkou ofenzivního beka P.K. Subbana z 42. minuty.

Výsledek:

Finále Východní konference - 4. zápas:

Rangers - Montreal 3:2 PP (1:0, 1:1, 0:1 - 1:0)
8. Hagelin, 40. Brassard, 67. St. Louis – 29. Bouillon, 42. Subban. Střely na branku: 29:29. Diváci: 18 006. Stav série: 3:1.