Papež se pomodlil u betonové zdi, která odděluje Izrael a Palestinu

  • 51
Papež František opět překvapil - tentokrát během své třídenní návštěvy Blízkého východu. Při návštěvě Betléma se neplánovaně zastavil a pomodlil u zdi oddělující Izrael od Západního břehu. Palestinci věří, že chtěl tímto gestem podpořit "svobodnou Palestinu".

Papež František během návštěvy Blízkého východu několika gesty naznačil svoji podporu Palestincům. Hovořil například o dobrých vztazích Vatikánu se "státem Palestina" a šéfa samosprávy Mahmúda Abbáse nazýval "palestinským prezidentem".

Zeď

Bariéra oddělující Izrael a palestinská území na Západním břehu Jordánu je kombinací plotu, ostnatého drátu, příkopu a betonových desek. Po svém dokončení má měřit přes 700 kilometrů. Zeď na některých místech chrání až šedesátimetrová nárazníková zóna.

V roce 2004 mezinárodní soudní dvůr v Haagu výstavbu zdi zakázal. Izrael však tvrdí, že zeď chrání občany židovského státu před Palestinci a čísla mu dávají za pravdu - počet útoků radikálních Palestinců se opravdu zmenšil.

Po svém nedělním příletu do Betléma nejprve pronesl projev na společném vystoupení s Abbásem a vyzval Izraelce a Palestince k trvalému ukončení sporů, píše BBC. Jen před několika týdny totiž selhalo další kolo mírových rozhovorů.

Po projevu papež František vyrazil ve svém papamobilu do ulic Betléma a zdravil se s lidmi. U zdi, jež odděluje západní břeh Jordánu od území Izraele a která probíhá v těsné blízkosti Betléma, neplánovaně zastavil, opřel čelo o zeď a několik minut se tiše modlil.

Podle Izraele je vysoká bariéra životně důležitá pro bezpečnost jeho obyvatel. Ovšem Palestinci zeď chápou jako symbol snah Izraelců zabírat půdu, která jim nenáleží.

Papežovo gesto proto Palestinci přijali radostně, neboť si ho vykládají jako podporu a uznání jejich nároků na plnou státnost. Sociální sítě Palestinců vzápětí zahltily fotografie papeže modlícího se u nápisu "Free Palestina" (Svobodná Palestina). Navíc již to, že František letěl do Betléma přímo z Jordánska a nikoli přes Izrael jako jeho předchůdci, je podle nich známkou uznání jejich nezávislosti.

"To, že papež letěl přímo do Betléma není náhoda. Bylo to jeho vědomé rozhodnutí a je zřejmé, že jeho návštěva není jen náboženská, ale též politická. Naznačuje tím, že uznává nezávislý palestinský stát," domnívá se betlémský křesťanský kněz Ilias Abdo, kterého citoval The Telegraph.

František svým vstřícným postojem vůči Palestině dráždí izraelské nacionalisty. Ti pořádají již několik týdnů proti jeho návštěvě protesty. V neděli jich policie v Jeruzalémě 26 zatkla.

Peres i Abbás navštíví Františka ve Vatikánu

Po mši, kterou sloužil pro osm tisíc lidí v Betlémě, pozval František izraelského prezidenta Šimona Perese i hlavu Palestinců Mahmúda Abbáse ke společné modlitbě ve Vatikánu. Oba pozvání přijali a do Říma prý zamíří v červnu.

Papež zopakoval své přesvědčení, že v konfliktu mezi Izraelem a Palestinci není žádné jiné cesty, než je "cesta dialogu, usmíření a míru". Tou je nutné "se stále znovu vydávat, odvážně a neúnavně", zdůraznil František.

"Zde, na místě zrození prince míru, nabízím svůj dům jako místo pro toto setkání k modlitbě," pronesl papež na pódiu, za nímž byla velká freska s tématem narození Krista. Ležícího malého Ježíše na ní zakrýval muslimský šátek kufíja.

Na politická témata papež během své návštěvy narazil vícekrát. Do Betléma přiletěl z Jordánska, které ocenil za pomoc lidem prchajícím před boji v Sýrii a žádal Ammán, aby pomohl najít řešení syrského konfliktu.

Z Betléma se v neděli přemístil do Izraele, kde na letišti v Tel Avivu odsoudil sobotní útok v židovském muzeu v Bruselu, při němž byl zabit izraelský manželský pár a Francouzka (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video