Olomouc - Znojmo 2:0, přímý souboj o záchranu nováček nezvládl

• 3
Olomoučtí fotbalisté po dlouhé době vyhráli, opustili poslední příčku a mají naději na záchranu. V přímém souboji dvou ohrožených týmů porazili v utkání 29. kola Znojmo a v tabulce ho přeskočili. Navíc díky výhře 2:0 mají lepší vzájemné utkání.

Olomouc však neopustila sestupovou příčku, ztrácí na Bohemians, kteří vyhráli v Jablonci. V závěrečném kole potřebují minimálně bodovat v Liberci.

Olomoučtí se dočkali po pěti zápasech bez vítězství, o výhře svými góly rozhodli Depetris s Chorým.

"Pomohlo nám vyloučení znojemského hráče. Ve druhé půlce jsme se dostali do několika vyložených šancí, ale nedokázali jsme dlouho dát uklidňující gól. Pak se to podařilo, bohužel ani přes vítězství už to nemáme ve vlastních rukou," řekl olomoucký trenér Ladislav Minář.

Existenční zápas začal pro Znojmo špatně už ráno. Kvůli zranění na dopoledním tréninku muselo nastoupit bez svého nejlepšího střelce Vašíčka, který na jihu hostuje shodou okolností z Olomouce.

Hanáky v úvodu svazovala nervozita a jejich akce vinou nepřesností nezřídka končily už v předfinální fázi. S tíhou utkání jako by se nejlépe vyrovnával rvavý útočník Schulmeister. Po čtvrthodině si balon z levého křídla navedl na střed a bombou z 25 metrů zhruba o půlmetr minul horní roh.

Nováček ale nebyl horší a chvilkami měl i opticky více ze hry. Jenomže bez Vašíčka byl v ofenzívě ještě neškodnější než soupeř. Zlámala vystrašil pouze táhlou ranou Zeba, mezi tyče se však nevešla. I v pozadí další příležitosti domácích stál Schulmeister, který prostrčil míč do uličky Houskovi, ale po jeho zablokované střele Depetris z malého vápna levačkou z otočky minul tyčku.

Olomouc i z mála vytěžila uklidňující gól ještě před pauzou. Javůrkův roh proskotačil ve 35. minutě znojemskou šestnáctkou kolem několika hráčů až k Depetrisovi, který jej z malého vápna umístil do sítě. Agilní Schulmeister pak svou dravostí domácím usnadnil zápas ještě víc. Těsně před poločasem se na něm po druhé žluté kartě vyfauloval Zeba a Znojmo muselo utkání celý druhý poločas dohrávat v oslabení.

"Zápas ovlivnilo vyloučení. Celý druhý poločas jsme hráli o jednoho hráče oslabeni. Ale za první poločas se nemáme za co stydět. Kluci to odmakali, předvedli dobrý výkon. Ovšem jen mezi vápny. Nevypracovali jsme si žádnou gólovou šancí. Bohužel jsme nezvládli dvě situace v našem vápně," řekl znojemský trenér Leoš Kalvoda.

S úlevou vnesl gól do olomouckých řad i větší klid v mezihře. Sigma začala soupeře přehrávat uprostřed pole, přibývaly šance, nikoliv však góly. Druhý poločas se proměnil v seriál zahozených příležitostí. Depetris i Schulmeister stříleli vedle, po výkopu Zlámala a chybě Hříbka šel sám na bránu Navrátil, ale Hrubý jeho šanci zlikvidoval. Hrubý zneškodnil také další sólo Depetrise, a když Varadi konečně balon protlačil do sítě, asistent rozhodčího odmával ofsajd.

Domácí za neproměňování šancí málem vytrestal Crnkič, ale po odraženém balonu pálil v 76. minutě z velkého vápna jen do boční sítě. Infarktový závěr vyřešil devatenáctiletý náhradník Chorý, který nejprve v 78. minutě hlavou nastřelil tyč, ale pak už po Zahradníčkově úniku z voleje zamířil přesně k tyči.