Voleb se zatím zúčastnila jen desetina lidí, odvolil už Sobotka i Zeman

  • 335
O volby do Evropského parlamentu byl zatím v Česku velmi malý zájem. Volit první den přišlo podle volebních komisařů jen kolem deseti procent lidí. Mezi nimi byli i prezident Miloš Zeman či premiér Bohuslav Sobotka. V pátek se volební místnosti uzavřely ve 22 hodin, možnost volit bude i v sobotu od 8 do 14 hodin.

Volební místnosti se otevřely ve 14 hodin, celkem jich je necelých 14 800. Voliči mají na výběr kandidáty třiceti osmi stran, které bojují o 21 postů.

Celková účast v letošních eurovolbách by podle dosavadních odhadů mohla být nejnižší v historii českých eurovoleb. V sobotu - druhý volební den - chodí obvykle hlasovat méně voličů než v den první. V prvních českých eurovolbách před deseti lety přišla v první den hlasovat podle odhadů pětina voličů, celková účast se nakonec vyšplhala na 28,3 procenta. Podobná byla i o pět let později, přičemž v první den voleb hlasovala necelá pětina voličů.

Vyšší zájem v porovnání s průměrem registrovaly volební komise v Praze, a to od deseti do 20 procent. Ve středních Čechách a Olomouckém kraji odvolilo kolem osmi procent lidí, v Jihomoravském kraji kolem devíti procent. Tradičně nízký zájem byl na severu Moravy, kde hlasovalo mezi pěti a deseti procenty lidí. Ještě méně to bylo v Plzeňském kraji, kde se večer podle Jana Nového z krajského úřadu účast pohybovala kolem osmi procent.

Celorepublikovému průměru odpovídala účast v jižních a východních Čechách, na Vysočině, v Libereckém, Karlovarském, ve Zlínském kraji.

Prezident Miloš Zeman volil na pražských Lužinách s manželkou Ivanou po návratu z návštěvy Rumunska a Moldavska. Podle Zemana Češi neberou problematiku EU příliš vážně a neuvědomují si, že většina legislativy, kterou ČR přijímá, pochází z Bruselu (více čtěte zde). Zemanův předchůdce Václav Klaus bude volit až v sobotu dopoledne.

Na ZŠ Komenského ve Slavkově u Brna odvolil i premiér Bohuslav Sobotka. Věří, že volby přinesou změnu v podobě levicové většiny v Evropském parlamentu. "Chceme, aby Evropská unie v budoucnu podporovala investice, vznikala nová pracovní místa a více bojovala s daňovými úniky," uvedl předseda vlády.

Už krátce po 14. hodině volil na pražském Chodově ministr financí Andrej Babiš. Po volbě uvedl, že všichni čeští zástupci v europarlamentu by měli hájit zájmy České republiky. "Těch 21 poslaneckých míst má relativně malý vliv, ale jde o to, aby nás bylo slyšet," řekl Babiš. Jeho partnerka Monika při hlasování porušila zákon (více čtěte zde).

Jak volit? Přečtěte si manuál voliče

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg volil v Sýkořici na Rakovnicku. "Obávám se, že tam (v Evropském parlamentu) bude více extremistů, více nacionalistů a více populistů," řekl Schwarzenberg k tomu, jak by mohlo vypadat nové složení této instituce.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek odevzdal svůj hlas v Náchodě v budově místních vodáren. "Spokojený bych byl s obhajobou dvou mandátů," řekl. Šéf ODS Petr Fiala, který volil v Brně, považuje za dobrý výsledek to, když bude strana úspěšnější než loni ve volbách do sněmovny. V nich ODS získala 7,7 procenta.

Městská policie zjistila v Praze 1 porušení zákona

Městská policie v Praze 1 zjistila tři porušení volebního zákona. Dopustit se ho měli brigádníci, kteří před volebními místnostmi rozdávali propagační materiály  hnutí Pro Jedničku kandidující v podzimních komunálních volbách. Zákon v době voleb zakazuje před volebními místnostmi politickou agitaci. Bývalá poslankyně Kateřina Klasnová, která chce za hnutí kandidovat, porušení zákona odmítla.

Hlasování předsedy hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury v základní škole v pražské Hostivaři natáčel i štáb japonské televize Nihon TV. Ta podle poslance o něm připravuje dokument. "Je to spíš náhoda. Oni vůbec nevěděli, že ty volby budou," řekl Okamura.

Krátce po 16:00 dorazil do volební místnosti na českobudějovickém sídlišti Vltava předseda KSČM Vojtěch Filip. "Ačkoliv jsem optimista, tak nyní budu pesimističtější. Domnívám se, že volební účast bude slabá, odhaduji ji kolem 20 až 25 procent," řekl novinářům.

Volí se 21 poslanců

Voliči musí mít s sebou občanský průkaz nebo cestovní pas. Na vybraném hlasovacím lístku můžou dát dvěma kandidátům preferenční hlasy. Hlasovací lístky dostali lidé poštou, k dispozici budou i ve volebních místnostech.

Volit může v Česku přes 8 milionů lidí. V roce 2009 volilo jen 28 procent lidí. Celkem se volí 751 evropských poslanců, které čeká pětiletý mandát. Česko bude mít v Evropském parlamentu 21 zástupců.

Volby neprobíhají ve státech osmadvacítky ve stejný čas. Už ve čtvrtek odvolili Britové a Nizozemci (více čtěte zde), v pátek kromě Čechů (jako jediní volí dva dny) jdou k volbám i Irové. V sobotu se začne volit v Lotyšsku, na Maltě a Slovensku. Zbytek států EU nechal hlasování na druhý víkendový den, celkové výsledky proto budou až v neděli pozdě večer.

Na třech místech v Česku se eurovolby spojily s referendem o místních záležitostech. Obyvatelé Hrobčic na Teplicku budou rozhodovat o nákupu areálu bývalého uprchlického tábora v Červeném Újezdu. Občany Prahy 7 čeká hlasování o budoucnosti hazardu v jejich městské části, v pražské Velké Chuchli o plánu nahradit nebezpečný železniční přejezd tunelem.

Eurovolby začaly ve čtvrtek v Británii a Nizozemsku:

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue