Oligarcha vyhlásil válku separatistům. Ti mu chtějí znárodnit majetek

  • 1471
Nejbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov svolal do centra Doněcku demonstraci. Svoláním mítinku a výstražnou stávkou ve svých závodech vešel do otevřeného konfliktu se separatisty. Ti na to splnili své výhrůžky a ohlásili "znárodnění" všech podniků Donbasu. Jakým způsobem chtějí dosáhnout znárodnění, není jasné.

Podle ukrajinských médií měla Achmetova výzva nemalý ohlas. V centru Doněcka na východě Ukrajiny se podle agentury Interfax sešel mírový pochod za jednotu země, považovaný za demonstraci proti proruským separatistům.

Krize na Ukrajině

Krátce se stávkovalo také ve velkém počtu místních podniků. Kolem poledne se v Doněcku i dalších městech oblasti rozezněly sirény a strojírenské a hutní závody a uhelné šachty zastavily práci.

Na fotbalovém stadionu Donbas Arena, který patří Achmetovovi, byla vztyčena ukrajinská vlajka a na velkoplošné obrazovce promítnuto oligarchovo poselství. Na ploše se shromáždili funkcionáři a hráči týmu Šachtar s výjimkou fotbalistů prvního mužstva, kteří jsou na dovolené.

Protest proti chaosu a válce podpořil i hlavní doněcký chrám, v jehož věžích se rozezněly zvony. Akci se podle zpravodajského serveru Ostrov bezvýsledně pokusila zmařit skupina ozbrojenců. Separatisté údajně útočili i na vozidla v doněckých ulicích, která v poledne na podporu protestu proti nepokojům hromadně troubila. K akci se podle listu Ukrajinska pravda připojila i sousední Dněpropetrovská oblast.

Protesty se mají opakovat každý den, dokud nezavládne mír.

Miliardářův krok by podle agentury AFP mohl znamenat obrat v ukrajinské krizi pouhých pět dnů před nedělními prezidentskými volbami. Achmetov totiž až dosud dokázal zdatně lavírovat mezi prozápadní vládou v Kyjevě a proruskými separatisty, kteří ovládli značné části Doněcké a Luhanské oblasti na ruskojazyčném východě země. Miliardářův příklon na jednu stranu by mohl mít vážné následky na východě Ukrajiny, kde je největším zaměstnavatelem a také vlastní fotbalový klub Šachtar Doněck, jehož fanoušci také hrají vážnou roli v regionu.

Boj o vládu nad milionovým Doněckem

Právě u stadionu tohoto klubu se demonstrace sešla. Podle zpravodaje Interfaxu byly na místě posílené policejní hlídky i sanitky, lidé dostávali klubové vlajky a čapky, hodně účastníků dovezly autobusy. Na stadionu bylo podle serveru Ukrajinská pravda proto pouhých několik set lidí.

GLOSA: Achmetov vs. separatisté. Zatím remíza

Achmetov už minulý týden vyslal do ulic neklidného Mariupolu na jihovýchodě Ukrajiny hlídky svých zaměstnanců. Akce podle ukrajinských médií zabrala; navzdory varování od svých kritiků oligarcha dokonce uzavřel písemnou dohodu se zástupci separatistů, kteří se zavázali k odzbrojení. Ale ani tam není situace zcela klidná, separatisté tam v úterý přepadli tamní volební komisi, která se připravovala na nedělní ukrajinské prezidentské volby.

20.května 2014 v 09:04, příspěvek archivován: 20.května 2014 v 13:14

Yenakievo factory director addresses workers. Says brief separatist seizure of railroad Monday was the last straw. pic.twitter.com/MnqM5DlHSc

Achmetov proti separatistům

Achmetov v pondělí vůči separatistům výrazně přitvrdil. "Obyvatelé už mají dost života ve strachu a hrůze. Jsou unaveni z toho, že se po nich může na ulici střílet, že se tu procházejí lidé s automatickými zbraněmi a granátomety. Města jsou dějištěm banditismu a plenění. Co udělali (separatisté) pro náš region? Kolik pracovních míst vytvořili? Bojují s našimi občany, bojují proti Donbasu. Je to genocida Donbasu!" postěžoval si ve své výzvě Achmetov, jehož jmění se odhaduje na 15 miliard dolarů.

Naopak separatisté Achmetovovi pohrozili, že když nebude Doněcké lidové republice platit daně, tak ho z regionu vyženou. Po poledni pak separatistická "vláda" prohlásila, že zahajuje proces "znárodňování", který by se měl dotknout právě Achmetovova majetku. "Achmetov nám vyhlásil válku," prohlásilo vedení separatistů a vyzvalo všechny své příznivce, aby se shromáždili kolem sídla jejich "vlády" a připravili se k obraně.

Achmetov na východě Ukrajiny zaměstnává 300 tisíc lidí a podle místních novinářů tam rozhoduje bezmála o všem. Jeho dnešní akce může mít velký dopad na vyhrocený spor povstalců s kyjevskou vládou. Achmetov až dosud s přímou podporou nového režimu váhal, i když opakovaně vyzýval k zachování jednoty země.

Jednota separatistů se hroutí

Konflikt s Achmetovem ale ohrožuje soudržnost separatistů, kde se radikální křídlo pře s umírněnější částí o to, jak dál vůči "vládci Doněcka" postupovat. Na protest pro snahám o znárodnění oligarchova majetku podal odpoledne demisi ministr energetiky samozvané "vlády" Alexej Granovskij. "Nikdo nedostal zplnomocnění zabírat cizí majetek a podniky," protestoval Granovskij proti rozhodnutí separatistů začít zabavovat Achmetovův majetek. Podle zpráv ukrajinských médií se odpoledne zřejmě odehrál v centru separatistů pokus o puč.

Okolí budovy, v níž vyjednávají znepřátelené skupiny separatistů, bylo uzavřeno ozbrojenci se samopaly a obrněnými transportéry. Jak uvádí někteří ukrajinští komentátoři, separatistům dochází peníze, nepřichází noví zájemci o službu v ozbrojených oddílech a konflikt s Achmetovem může být pro separatisty vražedný.  

Separatisté se snaží zabránit konání demonstrace, kterou svolal do centra Doněcku nejbohatší Ukrajinec Rinat Achmetov.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue