Záložník Arsenalu Tomáš Rosický hrdě nese trofej pro vítěze FA Cupu.

Záložník Arsenalu Tomáš Rosický hrdě nese trofej pro vítěze FA Cupu. | foto: AP

Arsenal otočil finále FA Cupu a slaví zisk první trofeje od roku 2005

• 27
Po devíti letech se konečně dočkali. Fotbalisté Arsenalu sice prohrávali po osmi minutách finále FA Cupu s Hullem 0:2, ale během normální hrací doby zvládli vyrovnat a v prodloužení dokonali obrat na 3:2. Český záložník Tomáš Rosický odehrál posledních patnáct minut a s londýnským klubem slaví první trofej.

Arsenal triumfoval doposud naposledy v roce 2005, kdy také vyhrál Anglický pohár. Od té doby dlouho nic a kouč Arsene Wenger slyšel kritiku, že není schopný dovést tým k dalšímu úspěchu. Nyní doba sucha skončila, Kanonýři ovládli soutěž, která je na ostrovech nesmírně prestižní.

Arsenal prohrával v 8. minutě už o dva góly, ale pořád měl dost času na vyrovnání. Brzy zkrátil vedení soupeře parádním přímým kopem Španěl Santi Cazorla a svou výraznou převahu zúročili Londýňané 20 minut před koncem.

Po rohovém kopu se trefil zblízka Laurent Koscielny a 89 345 diváků v ochozech, z toho 35 tisíc fanoušků outsidera z Hullu, dostalo přídavek v podobě prodloužení.

V něm přišel na hřiště i Rosický a Ramseymu jako by vnukl nápad. Velšský záložník vystřelil šajtlí a přihrál Arsenalu celkově jedenáctou trofej pro vítěze této soutěže. Jeho klub tím vyrovnal dosavadní rekord Manchesteru United.

A především rozzářil jindy pokerově chladnou tvář Wengera. Kouč, který vede Arsenal od roku 1996, hned po zápase potvrdil, že ve funkci zůstává i pro příští sezonu. A učinil to opravdu netradičně. Poté, co jej jeho svěřenci zkropili vodou, odpověděl na otázku, zda i v příští sezoně povede tým: "Jo, jo, jo!"

Londýnský klub se stal prvním od roku 1966, který vyhrál finále FA Cupu, v němž prohrával o dva góly. "Kdybychom to neotočili, bylo by to strašné. Už hodněkrát jsem vyzdvihoval ducha tohoto týmu a dnes ho potvrdil," chválil Wenger.

Mistři z Arsenalu vyjeli slavit mezi fanoušky:

Na nejstarší fotbalovou trofej světa, o níž se ve Wembley hrálo po 133., si tak sáhl v pořadí čtvrtý český fotbalista. Rosický se zařadil za Vladimíra Šmicra a Patrika Bergra, jimž se to povedlo v roce 2001 s Liverpoolem, a brankáře Petra Čecha, který pohár dobyl s Chelsea celkem čtyřikrát (2007, 2009, 2010 a 2012).

Devět let starý úspěch nepamatuje nikdo ze současného kádru Arsenalu, v kádru služebně nejzkušenější Rosický přišel z Dortmundu až o dva roky později. Hull, jenž v tomto roce slaví 110 let existence klubu, musí o první pohár bojovat dál.