MISTROVSKÁ RADOST PO OSMNÁCTI LETECH. Atlético Madrid slaví ligový titul,...

MISTROVSKÁ RADOST PO OSMNÁCTI LETECH. Atlético Madrid slaví ligový titul, naposledy španělskou nejvyšší soutěž ovládlo v roce 1996. | foto: Reuters

Španělským mistrem je Atlético Madrid, titul v Barceloně trefil Godín

• 36
Po deseti letech má španělská liga jiného mistra než Barcelonu nebo Real Madrid. V posledním kole uhájili první místo fotbalisté Atlétika Madrid, kteří v souboji o titul na stadionu Barcelony vydřeli remízu 1:1. Méně slavný klub z hlavního města je šampionem poprvé od roku 1996. Barcelonský trenér Gerardo Martino po utkání rezignoval.

Rozběhla se 49. minuta, když od rohového praporku odcentroval kapitán Gabi, míč prošel až k uruguayskému stoperovi Diegu Godínovi a ten poslal míč hlavou do sítě.

Jak se nakonec ukázalo, byl to rozhodující okamžik zápasu i celého ročníku.

Byl odpovědí na parádní ránu barcelonského Alexise Sáncheze z úhlu v 34. minutě a znamenal zisk nesmírně důležitého bodu, díky němuž skončilo Atlético tři body před druhými Katalánci i třetím Realem.

Když hráči v červeno-bílých dresech triumfovali před osmnácti lety dosud naposledy, byl mezi nimi i Diego Simeone. Nyní čtyřiačtyřicetiletý Argentinec dovedl tým k desátému titulu coby hlavní kouč.

"Nikdy jsme nepřestali pracovat, proto jsme se dostali až sem. Je to jeden z nejdůležitějších dnů v historii Atlétika," prohlásil Simeone. "Tohle bylo před začátkem sezony nepředstavitelné, ale nyní je to absolutně zasloužené," doplnil Gabi.

Bouřlivé oslavy fanoušků Atlético Madrid:

Simeoneho svěřenci se po většinu sezony prezentovali agresivním útočným fotbalem, v rozhodujícím duelu však nechtěli zbytečně riskovat a za nerozhodného stavu titul ubránili.

Vždyť také v úvodu zápasu ztratili dvě zraněné opory. Po 13 minutách musel střídat kanonýr Diego Costa, který zrovna doléčil zranění pravého stehenního svalu. Po devíti minutách ho následoval záložník Arda Turan. Simeone byl v tu chvíli hodně zachmuřený.

Po závěrečném hvizdu ho pohltila euforie, zatímco jeho protějšek Gerardo Martino oznámil, že u fotbalistů Barcelony po první sezoně končí. "Rád bych všem poděkoval za důvěru, kterou do mě vložili, a omlouvám se, že jsem očekávání nesplnil," řekl.

Realu se před finále Ligy mistrů zranil Ronaldo

Nejlepší střelci

31 gólů - Cristiano Ronaldo (Real Madrid)

28 - Lionel Messi (Barcelona)

27 - Diego Costa (Atlético Madrid)

19 - Alexis Sánchez (Barcelona)

17 - Karim Benzema (Real Madrid)

Real Madrid sice zvládl poslední zápas sezony, Espaňol doma porazil 3:1, jenže 13 minut před výkopem přišel o zraněného Cristiana Ronalda.

Zranění Ronalda při rozcvičce je pro Real komplikací, protože slavnému klubu sezona ještě nekončí - za týden ho čeká finále Ligy mistrů proti Atlétiku. Podle prvních zpráv si portugalský střelec obnovil svalové problémy, které ho trápily v posledních měsících.

I bez své největší hvězdy si Real s Espaňolem poradil a po remíze a prohře mohl slavit vítězství, za kterým ho v 64. minutě nasměroval záložník Gareth Bale.

Další tři góly padly v závěrečných minutách. O dva z nich se postaral Álvaro Morata, jenž vystřídal v 68. minutě dalšího zraněného - útočníka Karima Benzemu. Na 1:2 snížil taktéž náhradník Pizzi, ale poslední slovo měl v nastaveném čase Morata.

Záchranářský duel přerušil incident na tribuně

Asi 60 fanoušků při utkání Pamplona - Betis Sevilla utrpělo zranění, když při oslavě gólu prolomili plot. Pamplona přes výhru 2:1 sestoupila. Do druhé ligy ji spolu s Betisem doprovodí fotbalisté Valladolidu, kteří doma podlehli Granadě 0:1.

Skóre utkání v Pamploně otevřel ve dvanácté minutě nejlepší střelec domácího týmu Oriol Riera. Fanoušci jeho třináctou trefu v sezoně slavili tak vehementně, až probořili bariéry na tribunách, někteří z nich skončili následně na hřišti a museli být ošetřeni. Podle zdravotníků bylo zraněno 58 lidí, převážně lehce. Deset fanoušků včetně dětí muselo vyhledat ošetření v nemocnici.

Utkání bylo přerušeno asi na 30 minut. Vedení soutěže se kvůli regulérnosti soutěže rozhodlo, že ostatní duely budou pozdrženy, aby skončily ve stejný čas.

Pamplona poté přidala další branku po trefě Javiho Acuni, hosté ve druhé polovině už dokázali skóre jen korigovat. Kombinace výhry Granady ve Valladolidu a remízy Almeríe s Bilbaem znamenala, že ani vítězství Pamploně k záchraně nepomohlo.

Pamplona sestupuje po 14 letech, Valladolid se s nejvyšší soutěží loučí po dvou letech.

Výsledky 38. kola: Real Madrid - Espaňol Barcelona 3:1 (86. a 90+1. Morata, 64. Bale - 90. Pizzi), Málaga - Levante 1:0 (60. Portillo), Barcelona - Atlético Madrid 1:1 (33. Alexis Sánchez - 49. Godín), Valencie - Vigo 2:1 (41. Feghouli, 56. Piatti - 5. I. López), San Sebastian - Villarreal 1:2 (90.+3 Vela - 26. Dos Santos, 69. Uche), Almería - Bilbao 0:0, Pamplona - Betis Sevilla 2:1 (12. Riera, 14. Acuňa - 70. Chica), Valladolid - Granada 0:1 (44. vlastní Mitrovič), Vallecano - Getafe 1:2 (67. Trashorras - 43. a 90.+2 z pen. Marica), FC Sevilla - Elche 3:1 (16. a 72. Iborra, 61. Samperio - 90.+2 Boakye).