PRVNÍ DOJMY: X-Men aneb jedna skvělá pasáž a jeden obchodní trik

  • 13
Hrdina se z ponuré budoucnosti navrací do minulosti, aby změnil klíčový okamžik a tím i všechny příští události k lepšímu. To už tu bylo tolikrát, že od snímku X-Men: Budoucí minulost, který k nám vtrhne 22. května, by se čekal nápad originálnější, hodný kultovní série.

Jenže obchodnicky je to nápad k nezaplacení. Řekněme, že  Wolverine čili tahoun ságy Hugh Jackman s opravnou misí v raných 70. letech vskutku uspěje. Pak by to znamenalo, že se dějiny mutantů vyvíjely jinak, než líčily předchozí filmy, a tudíž by se nabízela možnost vyprávět je v nové várce jinak.

Ale kromě šikovného klíče, jak případně restartovat výnosný filmový komiks v alternativní historii s novou generaci herců - ještěže Wolverine nestárne ani nepřestává kouřit! - toho film moc nepředvede. Pěkné retro včetně muziky. Vděčné triky. Jamese McAvoye v roli profesora Xaviera zamlada.

A jednu dokonale skvostnou pasáž, která slibně navnadí, hravou, uvolněnou, vtipnou, takřka bondovskou parádičku při osvobozování vězně Magneta z podzemí Pentagonu. Až se člověk tetelí blahem v naději, kdy přijde - třeba ve finále? - podobně vymazlené repete.

Jenže nepřijde, dobře rozehraná podívaná naopak povadne v nekonečných polemikách. Hrdinové hovoří závažně, tváří se tragicky; nic se neděje. Místo přirozené gradace nastane útlum, který technologické bojůvky nespasí. Film X-Men: Budoucí minulost mohl být výjimečný; zůstal jen slušný.