Západ Balkánu trápí velká voda, tlaková níže míří do Česka

  • 7
Srbsko sužují záplavy způsobené vydatnými dešti. Velká voda si vyžádala už pět obětí, úřady zatím evakuovaly 700 lidí a vláda vyhlásila v celé zemi stav ohrožení. Deště trápí i Rumunsko, Rakousko či Bosnu a Hercegovinu. Tlaková níže, která záplavy způsobila, míří do Česka.

Starosta Bělehradu Siniša Mali ve státní televizi RTS informoval, že první obětí se stala jedna osoba na bělehradském předměstí Umčari, která neuposlechla výzvu k evakuaci. O život následně přišel záchranář u městečka Topola v centrální části země, jeden člověk v Novém Sadu a dva starší lidé v Lajkovaci jihozápadně od Bělehradu.

Na západě a jihozápadě, kde je situace nejvážnější, už muselo být evakuováno z domovů přes 700 lidí. Podle B92 nemá kvůli záplavám elektrický proud 100 000 domácností, z velké části jsou dodávky přerušeny z preventivních důvodů Kvůli vážné situaci bylo na řadě míst přerušeno vyučování. V Bělehradě budou školy zavřené minimálně do konce týdne.

Doprava musela být přerušena na některých vedlejších silnicích, ale kvůli záplavám a sesuvům kamení i na hlavní magistrále vedoucí z Bělehradu do Černé Hory. Vlaky ze stejných důvodů nejezdí rovněž do Černé Hory a také do jihosrbského města Niš.

Premiér Vučić odpoledne vyhlásil stav ohrožení v celém Srbsku. Podle něj jde o dosud nejkatastrofálnější záplavy a intenzivní deště registrované v zemi. Vláda podle médií už požádala o pomoc Evropskou unii, Rusko a Slovinsko.

Sarajevo pod vodou

Stav ohrožení musely vyhlásit i úřady na některých místech v Bosně, zejména v centrální oblasti a na severovýchodě země, kde kvůli intenzivním srážkám vystoupily toky ze břehů. Záplavy postihly zejména Sarajevo, Zenici, Bijelinu, Tuzlu. Voda v těchto městech podle médií zaplavila nebo izolovala stovky domů. Nejhorší je prý ale situace v Doboji a především v Maglaji, který je zaplaven celý.

Řeka Miljacka, která protéká hlavním městem, už zaplavila velkou oblast sídlišť a zemědělské půdy. V Sarajevu je bez elektrického proudu kolem 3 500 domácností a na Zenicku probíhá evakuace obyvatelstva a dobytka. Na řadě míst byla přerušena doprava, protože voda zaplavila nebo podemlela silnice.

Podle Hydrometeorologického ústavu v Sarajevu spadlo v Bosně za uplynulé dva dny rekordní množství srážek od roku 1892, kdy se začalo s jejich měřením. V některých regionech na severu a východu země napršelo až 150 litrů vody, což je dvojnásobek měsíčního průměru.

Vydatné deště doprovázené bouřkami postihly v Rakousku hlavně jižní a východní spolkové země. Ve Štýrsku se v důsledku popadaných stromů ocitlo bez elektřiny 4000 domácností. V Burgenlandsku bylo na odstraňování škod po popadaných stromech nasazeno 17 hasičských jednotek.

Morava se chystá na velkou vodu

Bouřková fronta s vydatnými dešti ve střední Evropě zlobí i Maďarsko. Škody ale podle agentury MTI zatím způsobuje hlavně silný vítr, který někde přesáhl sílu 100 kilometrů v hodině. Z řady míst jsou hlášeny vyvrácené stromy, které popadaly na silnice a znemožnily dopravu. V pěti z 19 žup je leckde obyvatelstvo bez proudu, protože vichr porážel i sloupy elektrického vedení.

Z obavy před možnými záplavami se budují hráze z pytlů s pískem u Balatonského jezera a protipovodňová opatření začala i podél řeky Ráby v západní části Maďarska.

Podle meteorologů hrozí povodně i v České republice. Tlaková níže, která způsobila záplavy na západě Balkánu, se postupně přesouvá nad naše území. Na vydatný déšť se musí připravit především v Beskydech a Jeseníkách, hladiny řek by měly nejrychleji stoupat v noci na pátek (více čtěte zde)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video