To se stává pořád, řekl Erdogan k neštěstí. Turci ho málem zlynčovali

  • 52
Tisíce Turků zuří kvůli důlnímu neštěstí v Somě. Ze smrti stovek horníků, z nichž někteří jsou stále uvěznění pod zemí, viní vládu Recepa Tayyipa Erdogana. Protesty vypukly v několika velkých městech. Sám premiér musel po projevu na místě tragédie utéct před rozlíceným davem do supermarketu.

Erdogan kvůli tragédii zrušil svou pracovní cestu do Albánie a dorazil místo toho do Somy, kde chtěl uklidnit truchlící rodiny a přátele mrtvých havířů. To se mu však příliš nepovedlo. Dav lidí jeho proslov na tiskové konferenci ještě více popudil a turecký premiér musel pod ochranou bodyguardů uprchnout do supermarketu.

Poradce premiéra kopal truchlícího

Na popularitě premiéra Erdogana nepřidá ani fotografie ze Somy, která se rychle rozšířila na sociálních sítích. Erdoganův poradce Yusuf Yerkel na ni kope do jednoho z demonstrantů. "On mě i premiéra napadl a urazil. Měl jsem zůstat zticha?" vysvětlil Yerkel incident. Podle něj byl muž levicový radikál, který přijel z jiného města.

Turkům se nelíbilo, že Erdogan za tragédii, při níž zemřelo nejméně 282 lidí, nepřiznal žádnou odpovědnost. "Takové nehody se stávají pořád. Je to normální věc," citoval turecký server  HurrietDailyNews.com jeho prohlášení. "Mohlo by se to stát kdekoliv na světě. Výbuchy v uhelných dolech jsou časté a nikoho by neměly překvapovat."

Na tiskové konferenci upozornil na několik případů z historie, poukázal například na incidenty z Velké Británie v 19. století. Už v roce 2010 po důlní nehodě, při níž zemřelo 30 lidí, prohlásil: "Bohužel tato profese má tragédie vepsány do svého osudu."

Pozůstalí a jejich sympatizanti, k nimž se přidala velká část tureckých médií, se však nehodlají s takovým vysvětlením smířit. Když premiér odcházel z tiskové konference, dunělo ulicí malého města Soma hromové: "Erdogane, rezignuj."

Rozlícení demonstranti kopali do politikovy černé limuzíny a hlasitě pískali. Dav nakonec Erdoganovo auto vytlačil z cesty, ochranka z auta odmontovala poznávací značku a dovedla premiéra do bezpečí v blízkém obchodu s potravinami.

Proti vládní Straně spravedlnosti a rozvoje se protestovalo i v jiných částech země, píší zpravodajové BBC.

Policie zasahovala v hlavním městě Ankaře, Izmiru nebo v Istanbulu, kde dokonce preventivně uzavřela známý Gezi park, v němž se loni na několik týdnů usadily tisíce demonstrantů. V istanbulském metru si pasažéři symbolicky lehli na podlahu a předstírali mrtvé.

Podle turecké analytičky Sylvie Tiryaki může tragédie negativně ovlivnit další Erdoganovu politickou kariéru. "Premiér se zřejmě chystá kandidovat v prezidentských volbách, které se budou konat v srpnu. Jsou to první přímé prezidentské volby a míra úspěšnosti kandidáta je přímo úměrná jeho popularitě mezi občany," řekla slovenská rodačka Tiryaki MF DNES.

Turecké odbory vyhlásily na čtvrtek jednodenní stávku na protest proti špatným bezpečnostním podmínkám, jež podle nich v dole zavládly po privatizaci. "Nechali zemřít stovky našich kolegů v Somě a nutí je pracovat za brutálních podmínek, aby měli co nejvyšší zisk," uvádí se v jejich prohlášení. Od roku 2000 zemřelo v tureckých dolech přes tisíc lidí.

Počet obětí výbuchu v Somě se zatím zastavil na čísle 282, ale podle všech odhadů bude ještě růst. I dva dny po nehodě totiž v podzemí zůstává přes sto lidí a záchranné práce stále pokračují. Za posledních 12 hodin se však nepodařilo najít nikoho živého. Většina mrtvých havířů se otrávila jedovatým plynem z požáru.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video