Premiér Bohuslav Sobotka | foto: Michal Šula, MAFRA

Stropnický to schytal od premiéra. Vadí mu srovnávání NATO a okupace

  • 683
Premiér Bohuslav Sobotka kritizoval ministra obrany Martina Stropnického kvůli jeho výroku, jímž zpochybnil možnost trvalé přítomnosti jednotek NATO v České republice přirovnáním k sovětské okupaci po srpnu 1968. Zbytečně to podle premiéra komplikuje spolupráci se spojenci v Severoatlantické alianci a nahrává to ruské propagandě.

"Dávat do souvislosti vojenskou spolupráci na půdě NATO a vytvářet paralely směrem k okupaci vojsky Varšavské smlouvy, ke které došlo v srpnu 1968, je historicky nepřesné, historicky nepravdivé a zbytečně to komplikuje spolupráci s našimi spojenci," řekl novinářům Sobotka. "Já tu paralelu chci odmítnout, je velmi nešťastná," prohlásil předseda vlády.

"Musím říci, že výroky pana ministra nepovažuji za vůbec šťastné. Tyto výroky mohou mít mezinárodní dopad," kritizoval ministra obrany i vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

Stropnický podle Sobotky svými slovy v rozhovoru pro agenturu Reuters vytvořil "virtuální realitu", protože NATO po České republice umístění svých jednotek v naší zemi nepožaduje. Odvolání z vlády Stropnickému, který je ve vládě za hnutí ANO, nehrozí. Sobotka však chce s ministrem obrany hovořit o tom, proč takto mluvil. Věří, že si bude dávat větší pozor a obdobná vyjádření předem konzultovat.

Rozhovor ministra Stropnického pro agenturu Reuters:

Základna NATO je jen "virtuální", řekl premiér

"Je třeba oddělit dvě věci. Za prvé otázku údajné virtuální základny NATO na území České republiky a kontextu, do kterého tu věc postavil pan ministr Stropnický, když trošku nešťastně srovnával aktivity NATO s okupací v roce 1968. Vláda České republiky v této věci nebyla oslovena. Na půdě NATO se diskutuje o posílení vojenské přítomnosti, ale podle informací, které mám k dispozici, o posílení přítomnosti v pobaltských státech," prohlásil český premiér. Ani když mluvil s generálním tajemníkem NATO, nepřišla na to podle předsedy vlády řeč.

Překvapilo ho, že Stropnický, kterého označil za "zkušeného diplomata", vůbec něco takového řekl. Herec a diplomat Stropnický byl mimo jiné dříve velvyslancem ve Vatikánu či v Portugalsku. Armáda České republiky je podle Sobotky schopna plně obsloužit vojenskou infrastrukturu v ČR.

"U nás pobyt jakýchkoli cizích jednotek trvalý je prostě nějakým způsobem problém pořád. Patřím ke generaci, která tady zažívala těch 80 tisíc dočasně umístěných sovětských vojáků v době normalizace a pořád ještě je to trochu psychologický problém," prohlásil český ministr obrany Stropnický v rozhovoru pro agenturu Reuters, který byl zveřejněn v pondělí.

Jiné spojence než NATO nemáme, zdůraznil předseda vlády

"My jiné spojence než NATO nemáme. Bezpečnost České republiky je garantována právě díky těmto spojeneckým závazkům, proto už se nikdy nemůže opakovat rok 1938 nebo 1968," prohlásil premiér. Pokud by NATO nějaké vojenské zařízení v České republice chtělo umístit, vždy by to podléhalo souhlasu vlády a parlamentu. Sobotka si ale nemyslí, že taková žádost přijde.

V úterý Stropnického slova paralyzovala na několik hodin jednání Sněmovny, protože opoziční strany ODS a TOP 09 si chtěly vynutit mimořádné jednání, kde by vláda vysvětlila, zda Stropnický prezentoval svou osobní představu, a ne stanovisko vlády. "Řada z nás je znepokojena imperiálními ambicemi Ruska," zdůvodnil to šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek.

ČSSD a ANO ale jednání o takovém bodě zablokovaly. "Ministr Stropnický svá slova Sněmovně vysvětlil," je přesvědčen šéf poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. "Pokud by o to Severoatlantická aliance požádala, Česká republika je připravena plnit své povinnosti," řekl poslancům ministr obrany Stropnický. (více zde) Podle lidovců je nešťastné, že ČSSD a ANO odmítly vyjádření šéfa resortu obrany projednávát. "Demokracie je diskuse," řekl šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola.

Stropnický v úterý v rozhovoru pro iDNES.cz a Českou televizi řekl, že je pro to, aby NATO uspořádalo docela masivní vojenské cvičení v Evropě. Dostal i otázku, jak by vnímal možnost trvalého umístění jednotek NATO v České republice, což byla věc, kdy podle něj agentura Reuters zkreslila jeho vyjádření.

Doslovná odpověď Stropnického pro iDNES.cz a Českou televizi byla tato: "Co je to trvalé? Myslíme měsíce, roky? To není na ministru obrany, aby tohle rozhodoval. Pak je to otázka vlády, ale nejen vlády, celé politické reprezentace. To by byla věc docela zásadní politické diskuse právě vzhledem k našim historickým zkušenostem," řekl ministr obrany.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue