Ministr obrany Martin Stropnický za hnutí ANO | foto: ČTK

Stropnický šokoval poslance slovy o vojácích NATO a okupaci po srpnu 1968

  • 1645
Slova ministra obrany Martina Stropnického za hnutí ANO, že by trvalé rozmístění vojáků NATO na území České republiky představovalo problém, rozbouřila Sněmovnu. Opoziční strany ODS i TOP 09 přišly s tím, že by vláda měla vysvětlit, jaká je pozice České republiky.

"Nás ta slova poněkud zaskočila," řekl i vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek. Zaznamenal přitom úterní vyjádření Stropnického, v němž upřesnil pondělní výrok, tedy že mluvil o "trvalé" přítomnosti jednotek NATO na českém území. Podle Bělobrádka to však není podstatné.

"Pan ministr obrany si patrně nevšiml, že jsme již patnáct let členem aliance, která nese název NATO. Srovnávat naše členství v NATO se členstvím ve Varšavském paktu je zcela scestné," prohlásil místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

Stropnický o den dříve agentuře Reuters řekl: "U nás pobyt jakýchkoli cizích jednotek trvalý je prostě nějakým způsobem problém pořád. Patřím ke generaci, která tady zažívala těch 80 tisíc dočasně umístěných sovětských vojáků v době normalizace a pořád ještě je to trochu psychologický problém," prohlásil český ministr obrany v rozhovoru pro agenturu Reuters, který byl zveřejněn v pondělí.

Rozhovor ministra Stropnického pro agenturu Reuters:

Když o to NATO požádá, splníme povinnosti, bránil se Stropnický

Stropnický se v úterý odpoledne do Sněmovny vrátil, i když byl z jednání původně omluven. "Pokud by o to Severoatlantická aliance požádala, Česká republika je připravena plnit své povinnosti," řekl poslancům ministr obrany.

"V reakci na nepřesné informování stran mého rozhovoru s agenturou Reuters bych rád zdůraznil, že pokud jsem byl tázán na případné umístění aliančních jednotek na našem území, tak ta otázka zněla, zdali bych si dovedl představit stálé rozmístění. To stálé je nesmírně důležité slovo,“ uvedl ještě před tím na tiskové konferenci hnutí ANO.

Stropnický také v rozhovoru pro iDNES.cz a Českou televizi zdůraznil, že případné umístění jednotek NATO na území České republiky vláda nyní vůbec neřeší. "Kdyby situace na Ukrajině nějakým dalším způsobem eskalovala, může navodit stav, kdy se taková věc nedá vyloučit. Až k té hoře dojdeme, tak ji přejdeme," prohlásil ministr obrany.

Zařazení nového bodu, kde by vláda vysvětlila, zda Stropnický mluvil za sebe, nebo za vládu, navrhli poslanci ODS Pavel Blažek a TOP 09 Marek Ženíšek. Šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek k tomu dodal, že řada z poslanců je znepokojena imperiálními ambicemi Ruska, a proto je podle něj naprosto nezbytné, aby Sněmovna seznámila veřejnost i naše spojence v Severoatlantické alianci o skutečném postoji České republiky.

Šéf poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek jménem klubů ANO a sociální demokracie vetoval zařazení tohoto bodu na program schůze. "Nevěřím vám, ani vašemu ministrovi," reagoval na to Kalousek. A ODS si na protest proti postupu dvou větších vládních stran vzala dvouhodinovou pauzu na poradu. Sněmovna se tak zatím vůbec nedostala k projednávání svého řádného programu, tedy zákonů a smluv předložených parlamentu.

Ministr obrany je pro masivní vojenské cvičení Aliance v Evropě

Stropnický v rozhovoru pro iDNES.cz a Českou televizi v úterý řekl, že vzhledem k událostem na Ukrajině by bylo správné, aby NATO v Evropě bylo viditelnější. "Bylo to obsahem všech mých rozhovorů při mé pracovní cestě po Spojených státech, my jsme žádali, aby USA akcent z Evropy nepřenášela pokud možno do jiných zeměpisných šířek, protože transatlantická vazba je nesmírně významná. Bylo by dobré, aby Aliance uspořádala docela masivní vojenské cvičení v Evropě," prohlásil český ministr obrany.

Dostal přímou otázku, jak by osobně vnímal možnost trvalého rozmístění jednotek NATO v České republice. "Co je to trvalé? Myslíme měsíce, roky? To není na ministru obrany, aby tohle rozhodoval. Pak je to otázka vlády, ale nejen vlády, celé politické reprezentace. To by byla věc docela zásadní politické diskuse právě vzhledem k našim historickým zkušenostem," řekl Stropnický.

Žádný takový požadavek Aliance ale oficiálně nezazněl. "Když generál Breedlove jako velitel evropské části aliance se zmínil o té možnosti, tak to nebylo konkretizováno a už vůbec ne geograficky. Různé členské státy pociťují různou míru potenciálního ohrožení. Jiná je situace Polska a pobaltských republik, jiná naše," odvětil český ministr obrany. "V červnu je setkání ministrů obrany aliance. Vůbec není vyloučené, že se tam tato věc bude diskutovat," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video