Švýcarský výtvarník H. R. Giger

Švýcarský výtvarník H. R. Giger | foto: Wikimedia Commons

Zemřel výtvarník H. R. Giger, oscarový autor filmové podoby Vetřelce

  • 13
Zemřel švýcarský malíř a sochař H. R. Giger. Tvůrce surrealistických a fantastických světů je podepsán například pod podobou filmového Vetřelce, který dostal Oscara za speciální efekty. Bylo mu 74 let. S informací jako první přišel švýcarský web Schweizer Radio und Fernsehen (SRF).

Čtyřiasedmdesátiletý výtvarník podlehl v pondělí odpoledne v nemocnici zraněním, která si způsobil pádem. Zprávu o jeho smrti sdělila švýcarskému portálu rodina.

Ve svých specifických dílech označovaných jako biomechanický surrealismus znázorňoval brutalitu přetechnizovaného světa. I když to sám popíral, říkalo se, že pro Gigera byla tvorba možností, jak se zbavit nočních můr. 

Apokalyptické vize plné temné sexuality a násilí inspirovaly řadu tvůrců v čele s filmovým režisérem Ridleym Scottem, který ho přizval k práci na kultovní hororové sci-fi Vetřelec z roku 1979.

Právě na základě Gigerových návrhů byla vytvořena podoba vesmírného monstra, okolo kterého postupně vznikla série filmů, knih a počítačových her. Film pak v roce 1980 dostal cenu Americké filmové akademie za speciální efekty. Později se podílel také na filmech jako Poltergeist II nebo Mutant.

Hans Rudolf Giger se narodil roku 1940 ve švýcarském městě Chur. Od mládí ho fascinovaly temné světy, velkou inspiraci našel v pracích Salvadora Dalího a Jeana Cocteaua. Po dokončení gymnázia studoval architekturu a průmyslový design na Zurich School of Applied Arts.

Nejčastěji tvořil technikou airbrush (fixírka), kterou dovedl téměř k dokonalosti. Díky své specifické tvorbě se stal uměleckou ikonou příznivců fantasy a sci-fi. Pro časté motivy bizarních penisů a vagín byl ale obviňován až z pornografie.

Stvořitel Vetřelce

Profil H. R. Gigera najdete zde

Při pohledu na Gigerovy fantaskní bytosti není divu, že život vdechl vetřelci právě on.

"Pracuji podobně jako všichni surrealisté, obrazy které před očima vidím, na plátně různě dotvářím, vylepšuji a zdokonaluji podle momentální nálady, často se stává, že jsou nakonec úplně jiné než byl původní záměr," nechal se kdysi slyšet v rozhovoru pro iDNES.cz (čtěte zde).

S Ridleym Scottem spolupracoval i na filmu Prometheus (2012), kde se společně do vetřelčího světa vrátili. Pronikl i do hudby, byl autorem obalů alb převážně metalových kapel, vytvořil ale i kytaru pro skupinu Blondie či stojan na mikrofon kapele Korn. Ve Švýcarsku jsou v provozu dva jeho bary, které se mohou chlubit originálními skulpturami a výzdobou, s manželkou provozoval i vlastní muzeum.

V roce 2005 mu uspořádalo velkou retrospektivní výstavu "Mimo dobro" Národní technické muzeum, autor se osobně zúčastnil vernisáže.

Trailer k filmu Vetřelec: