USA vyslaly nad Nigérii svá letadla, pátrají po unesených školačkách

  • 145
Po dvou stech nigerijských školačkách, které před měsícem přímo z internátu unesli islamisté z hnutí Boko Haram, začali pátrat američtí piloti. S odvoláním na představitele americké vlády to uvedly agentury AP a AFP. Zdroj jim potvrdil, že USA podnikají pilotované průzkumné a špionážní lety.

"Podělili jsme se s Nigerijci o satelitní snímky a s povolením nigerijské vlády uskutečňujeme pilotované špionážní, hlídkové a průzkumné lety nad Nigérií," citovala AFP nejmenovaného amerického představitele.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jennifer Psakiová bez bližšího upřesnění zdůraznila, že "Spojené státy využijí každý poznatek k nalezení unesených nigerijských dívek".

Washington vyslal minulý týden do Nigérie tým 26 amerických odborníků, které tvoří zástupci Pentagonu, ministerstva zahraničí a FBI, sdělil podle AFP v pondělí mluvčí Bílého domu Jay Carney.

Ozbrojenci z hnutí Boko Haram unesli v polovině dubna nejprve více než 250 studentek ze školy v severonigerijském městě Chibok. Minulý týden se pak zmocnili dalších jedenácti dívek z vesnic Warabe a Wala. Nejméně 53 dívkám se podařilo ze zajetí uprchnout, další se stále pohřešují.

Únosci v neděli zveřejnili video se vzkazem, že chtějí dívky vyměnit za vězněné členy islamistických milicí Boko Haram v Nigérii. Nigerijský ministr vnitra Abba Moro to však rázně odmítl (více o tom zde).

Nigerijské úřady po počátečním váhání postupně přijaly nabídky pomoci od Spojených států, Velké Británie, Francie, Číny a Španělska. Prezident Goodluck Jonathan v pondělí podle agentury DPA oznámil, že souhlasil i s pomocí Izraele, který by měl do země vyslat několik odborníků na boj s terorismem. Francouzský prezident François Hollande už v neděli uvedl, že Francie je připravena hostit summit Nigérie a sousedních zemí, který by se zabýval skupinou Boko Haram.

K twitterové kampani za osvobození unesených školaček se připojila i Michelle...

Rodiče unesených studentek si od počátku stěžují na přístup úřadů, kterým se dívky nepodařilo dosud vypátrat. Řada z nich proto vyšla opakovaně s transparenty v rukou do ulic hlavního města Abuja. Podporu jim vyjádřily také tisíce lidí na sociální síti Twitter, kam umístily své snímky s nápisem "Vraťte nám naše holčičky". Do této kampaně se zapojila také třeba první dáma USA Michelle Obamová.

Hnutí Boko Haram chce na severu Nigérie zavést radikální formu islámu a od roku 2009 bojuje proti centrální vládě. Na svědomí má životy několika tisíc lidí, terčem jejich útoků byly často školy, mešity a státní instituce, policie i armáda. Od začátku letošního roku skupina pozabíjela na 1 500 lidí.

Únos studentek se odehrál tentýž den, kdy na periferii metropole Abuja exploze na nádraží zabila přes 70 lidí (podrobnosti najdete zde). K útoku se přihlásilo téměř okamžitě Boko Haram. Bylo to poprvé po dvou letech, co o sobě islamisté dali vědět v hlavním městě. Jejich terčem do té doby byla sídla v odlehlých oblastech.

Svědkové popisují únos studentek z nigerijské školy:

22. dubna 2014

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue